Skip to content Skip to navigation

Elektrikli Kaykay Dünya Hız Rekoru: 95,83 km/sa

Gürkan Caner Birer
21/03/2016 - 14:18

Kanadalı kaykay yarışçısı Mischo Erban düz yolda saatte 95,83 km hıza ulaşarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. 2 yılda geliştirilen dört tekerlekli elektrikli kaykayın öyküsü ise hayli ilginç. Her şey Nextboard adlı kaykayı geliştiren ekipte yer alan bir mühendisin 90’lı yıllarda üretilmiş 6 kg ağırlığında bir sabit disk bulmasıyla başlamış. Bu antika sabit diskin motorunun çok hızlı bir elektrikli kaykay üretmek için kullanılabileceğini düşünen ekip, uzun bir çalışma sonunda dünya rekoru kıran kaykayı üretmeyi başarmış. Dört BLDC motor kullanan kaykayın yazılımı ekip tarafından geliştirilmiş. Dört çeker kaykayın görüntüsü ve batarya ömrü henüz istenilen düzeyde olmasa da çalışmalar devam ediyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.