Skip to content Skip to navigation

Elektrikli Kaykay Dünya Hız Rekoru: 95,83 km/sa

Gürkan Caner Birer
21/03/2016 - 14:18

Kanadalı kaykay yarışçısı Mischo Erban düz yolda saatte 95,83 km hıza ulaşarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. 2 yılda geliştirilen dört tekerlekli elektrikli kaykayın öyküsü ise hayli ilginç. Her şey Nextboard adlı kaykayı geliştiren ekipte yer alan bir mühendisin 90’lı yıllarda üretilmiş 6 kg ağırlığında bir sabit disk bulmasıyla başlamış. Bu antika sabit diskin motorunun çok hızlı bir elektrikli kaykay üretmek için kullanılabileceğini düşünen ekip, uzun bir çalışma sonunda dünya rekoru kıran kaykayı üretmeyi başarmış. Dört BLDC motor kullanan kaykayın yazılımı ekip tarafından geliştirilmiş. Dört çeker kaykayın görüntüsü ve batarya ömrü henüz istenilen düzeyde olmasa da çalışmalar devam ediyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.