Skip to content Skip to navigation

Eylül Ayında Gökyüzünde Neler Görebilirsiniz?

03/09/2019 - 16:57

Yaz mevsiminin gökyüzündeki en önemli işaretlerinden biri Yaz Üçgeni. Kartal Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Altair, Kuğu Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Deneb ve Lir Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Vega’dan oluşan Yaz Üçgeni eylül ayının gelmesiyle gökyüzünün batısında ortaya çıkmaya başladı. Yaz Üçgeni’nin gökyüzünde görülebildiği eylül ayında başka bir derin uzay cismini daha gözlemleyebilirsiniz. Brocchi’nin Kümesi olarak da bilinen Collinder 399 şeklinden dolayı (yan yana düz bir şekilde sıralanan altı yıldız ve üzerindeki kanca şeklindeki dört yıldız) “elbise askısı” olarak da isimlendiriliyor.

Işık kirliliğinden uzak yerlerde çıplak gözle fark edilebilen Collinder 399 ilk kez 964’te İranlı gökbilimci el-Sufi tarafından tanımlandı. Bu nedenle Sufi’nin Kümesi olarak da biliniyor.

 

Gaz Devleri Eylül Ayında Akşam Gökyüzünün Hâkimi

Güneş Sistemi’nin kayaç gezegenlerini eylül ayı boyunca gökyüzünde gözlemlemek neredeyse mümkün değil. Venüs 14 Ağustos’ta Güneş’in arkasından geçmişti. Eylül ayının ilk yarısında gözlemlemek mümkün olmasa da ayın sonuna doğru Venüs Güneş’in batışından sonra batı ufkunun üzerinde ortaya çıkıyor. Ancak ufkun üzerinden çok yükselmediği ve Güneş’ten kısa süre sonra battığı için gözlemlenmesi hayli zor. Mars ve Merkür ise eylül ayında Güneş’in arkasından geçiyor. Güneş’in parlaklığı nedeniyle Mars’ı ay boyunca gözlemlemek mümkün değil. Ancak Merkür ayın son günlerinde iyi gözlem koşullarında gün batımından sonra batı ufkunun üzerinde görülebilir.

Güneş Sistemi’nin gaz devleri Jüpiter ve Satürn yaz ayları boyunca gökyüzü gözlemcilerine etkileyici görüntüler sunmuştu. Eylül ayında Güneş’in batışından sonra güney ufkunun üzerinde ortaya çıkan Jüpiter ve Satürn’ün gözlem süresi kısalmaya devam ediyor. Her iki gezegen eylül ayının sonunda gece yarısından önce batıyor. Eylül ayı boyunca Satürn’den yaklaşık iki saat sonra batan Jüpiter, Akrep Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Antares’ten yavaş yavaş uzaklaşıyor. Jüpiter, Yılancı Takımyıldızı’nda bulunabilir.

Satürn ve ilkdördün evresindeki Ay 8 Eylül’de gökyüzünde birlikte görülebilir. 20 Eylül’de ise Ay ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran yakın görünümde. Her iki gökcismini gece yarısına yakın saatlerde batı ufkunun üzerinde görebilirsiniz.

23 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Satürn hiç de fotoğrafta görüldüğü gibi sakin bir yer değil. Güneş Sistemi’nin bilinen en fazla uyduya sahip gezegeni olan Satürn’ün atmosferinde devasa fırtınalar gerçekleşiyor.

Gökbilim ve Uzay

Kasım ayında nadir gerçekleşen bir gök olayına tanık olabilirsiniz. Merkür, 11 Kasım’da Güneş’in önünden geçiyor. Ancak unutmayın! Geçişi ister çıplak gözle, ister dürbünle, ister teleskopla gözlemleyin, mutlaka uygun bir güneş filtresi kullanmaya dikkat edin. Çünkü Güneş’e doğrudan bakmak gözünüzde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gökbilim ve Uzay

Hawaii’deki Mauna Kea Dağı’ndaki Subaru Teleskobu’yla yapılan gözemler sonucunda Satürn’ün 20 yeni uydusu keşfedildi. Böylece Satürn’ün bilinen uydularının sayısı 82’ye çıktı.

Gökbilim ve Uzay

Mars, 2 Eylül’de yörünge hareketi sırasında Güneş’in arkasından geçmişti. Bu süreçte Güneş ile aralarındaki açısal mesafe küçük olduğundan Mars’ı Güneş’in parlaklığı nedeniyle birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün olmadı. Mars ekim ayının ortasından itibaren doğu ufkunun üzerinde tekrar ortaya çıkıyor.

Gökbilim ve Uzay

Trigonometri lisede matematik dersinde karşılaştığınız ve belki de anlamakta zorlandığınız konulardan biri. Dik üçgenlerin iç açıları ve kenar uzunlukları arasındaki bağlantılarla ilgili matematiğin bu dalı size soyut gelebilir. Geçmişte insanlar denizcilikte, haritacılıkta ve astronomi yani gökbilimde karşılaştıkları problemleri çözmek için trigonometriden faydalandı. 

Gökbilim ve Uzay

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Bu yıl 1.720.000 kişinin katıldığı etkinlik dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

Gökbilim ve Uzay

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Geçmişten günümüze birçok araç uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için uzaya gönderildi. Bu araçlar Merkür, Venüs, Mars, Neptün, Satürn, Plüton ve Ay hakkında veriler topladı ve bugün de toplamaya devam ediyor. 

Gökbilim ve Uzay

Maden cevherlerinden metalleri özütlemek için mikroorganizmalardan yararlanılan yöntemler biyomadencilik olarak adlandırılır. Biyomadenciliğin yeryüzündeki tarihi 1950’lere kadar gider. Günümüzde bazı araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzayda biyomadencilikle ilgili çalışmalar yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, sekiz yıldır Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde dolanarak görüntü almaya devam ediyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) mühendisleri tarafından tasarlanıp büyük ölçüde ülkemizde üretilen RASAT, 17 Ağustos 2011’de Rusya’daki Yasny Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.