Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Devrilmeyen Motosiklet Teknolojisi

Dr. Tuba Sarıgül
31/10/2016 - 15:54

Otomobil teknolojilerinde gelecek büyük ihtimalle sürücüye ihtiyaç duymayan otonom araçların olacak. Peki, motosikletler için nasıl öngörüler yapılabilir?

BMW’nin ekim ayında tanıttığı Motorrad Vision Next 100 isimli konsept tasarım, gelecekte motosikletlerin de daha akıllı hale gelmeye başlayacağını gösteriyor. Tasarımcılar, kullandıkları teknolojiler sayesinde bu motosikletin sürücülerinin kaska ve koruyucu kıyafetlere ihtiyaç duymayacağını söylüyor.

Motorrad Vision Next 100’ün en dikkat çekici özelliği, üzerinde sürücü varken ya da dururken yan ayağa ihtiyaç duymaksızın dengede kalabilmesi. Tasarımcılar kendi kendine dengede kalmaya imkân sağlayan bu teknolojinin ayrıntıları hakkında bilgi vermiyor. Ancak Motorrad Vision Next 100’de, Segway (Ginger ismiyle bildiğimiz aracın gelişmiş versiyonu) isimli iki tekerlekli, kendi kendine dengede durabilen elektrikli aracınkine benzer bir teknoloji kullanılıyor olabilir.

Segway’de bulunan sensörler, aracın öne ya da arkaya doğru eğilip eğilmediğini algılıyor. Eğer sensörler aracın herhangi bir yöne eğildiğini algılarsa, kullanılan yazılım aracın dengede kalmasını sağlayacak yönde tekerleklere bir itme kuvveti uyguluyor.

Motorrad Vision Next 100’de kaskın yerini akıllı bir gözlük alıyor. Akıllı gözlük hem kask vizörünün işlevlerini yerine getiriyor hem de sürüş sırasında kullanıcı için bilgi ekranı görevi görüyor. Örneğin ideal sürüş doğrultusu ve yan yatma açısı hakkında verdiği bilgiler sürücüyü doğru şekilde yönlendiriyor. Sürücü normal bakış doğrultusundan daha yukarı baktığında gözlük, dikiz aynası işlevini görmeye başlıyor. Aşağı doğru baktığında ise ekranda rotasını gösteren harita ortaya çıkıyor.

Tasarımcılar, güvenliği üst düzeye çıkaran bu teknolojiler sayesinde Motorrad Vision Next 100’ün sürücülerinin koruyucu ekipmanlara ihtiyaç duymayacağını düşünüyor.

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması.