Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Devrilmeyen Motosiklet Teknolojisi

Dr. Tuba Sarıgül
31/10/2016 - 15:54

Otomobil teknolojilerinde gelecek büyük ihtimalle sürücüye ihtiyaç duymayan otonom araçların olacak. Peki, motosikletler için nasıl öngörüler yapılabilir?

BMW’nin ekim ayında tanıttığı Motorrad Vision Next 100 isimli konsept tasarım, gelecekte motosikletlerin de daha akıllı hale gelmeye başlayacağını gösteriyor. Tasarımcılar, kullandıkları teknolojiler sayesinde bu motosikletin sürücülerinin kaska ve koruyucu kıyafetlere ihtiyaç duymayacağını söylüyor.

Motorrad Vision Next 100’ün en dikkat çekici özelliği, üzerinde sürücü varken ya da dururken yan ayağa ihtiyaç duymaksızın dengede kalabilmesi. Tasarımcılar kendi kendine dengede kalmaya imkân sağlayan bu teknolojinin ayrıntıları hakkında bilgi vermiyor. Ancak Motorrad Vision Next 100’de, Segway (Ginger ismiyle bildiğimiz aracın gelişmiş versiyonu) isimli iki tekerlekli, kendi kendine dengede durabilen elektrikli aracınkine benzer bir teknoloji kullanılıyor olabilir.

Segway’de bulunan sensörler, aracın öne ya da arkaya doğru eğilip eğilmediğini algılıyor. Eğer sensörler aracın herhangi bir yöne eğildiğini algılarsa, kullanılan yazılım aracın dengede kalmasını sağlayacak yönde tekerleklere bir itme kuvveti uyguluyor.

Motorrad Vision Next 100’de kaskın yerini akıllı bir gözlük alıyor. Akıllı gözlük hem kask vizörünün işlevlerini yerine getiriyor hem de sürüş sırasında kullanıcı için bilgi ekranı görevi görüyor. Örneğin ideal sürüş doğrultusu ve yan yatma açısı hakkında verdiği bilgiler sürücüyü doğru şekilde yönlendiriyor. Sürücü normal bakış doğrultusundan daha yukarı baktığında gözlük, dikiz aynası işlevini görmeye başlıyor. Aşağı doğru baktığında ise ekranda rotasını gösteren harita ortaya çıkıyor.

Tasarımcılar, güvenliği üst düzeye çıkaran bu teknolojiler sayesinde Motorrad Vision Next 100’ün sürücülerinin koruyucu ekipmanlara ihtiyaç duymayacağını düşünüyor.

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.