Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Kadın Bilim İnsanları Bilim Genç Kafe’de Genç Bilim İnsanlarımız ile Buluştu

Bilim Genç
12/02/2020 - 17:54

11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde kız öğrenciler Bilim Genç Kafe etkinlikleri kapsamında Ankara, İstanbul ve Samsun’da genç bilim insanlarımız ile buluştu.

Ankara’da Ulusal Manyetik Rezonans Görüntüleme Araştırma Merkezi’nde (UMRAM) Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş ile gerçekleştirilen etkinlikte gençler ilk olarak merkezdeki laboratuvarları gezerek yapılan araştırmalar hakkında bilgi aldı. Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş laboratuvar gezisinde manyetik görüntüleme cihazları kullanılarak yürütülen yenilikçi araştırmalar hakkında gençlere uygulamalı bilgiler verdi. Ayrıca merkezdeki elektronik laboratuvarında manyetik parçacık görüntüleme yöntemi ve geliştirdikleri manyetik parçacık görüntüleme cihazlarının nasıl çalıştığını öğrencilere anlattı.

Etkinliğin ikinci bölümü olan Bilim Genç Kafe’de Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş yaşam öyküsünü ve çalıştığı alanı nasıl seçtiğini gençlerle paylaştı. Kız öğrenciler ise Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş’a elektrik-elektronik mühendisliğindeki araştırma alanları, geleceğin meslekleri ve kariyer tercihleriyle ilgili sorular sordu.

Ankara Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

İstanbul’da Bilim Üsküdar’da düzenlenen Bilim Genç Kafe’de Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Karakuş dinlemenin konuşma becerisindeki rolü, hiç duymayan insanların neden konuşamadığı ve iyi bir dinleyici olmadan iyi bir konuşmacı olunamayacağı konuları üzerine gençlerle sohbet etti. Ayrıca geçmişte kız çocuklarının eğitim imkânlarının kısıtlı olmasına rağmen günümüzde bu konuda çok farklı fırsatların bulunduğunu, başarının temel anahtarının ise istekli olmak olduğunu anlattı.

İstanbul Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Samsun’da gerçekleştirilen Bilim Genç Kafe’de ise Ondokuz Mayız Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas kariyer öyküsünü gençlerle paylaştı. Ayrıca gençlerin; sosyal bilimlerin Türkiye’deki durumu, toplumda bazı mesleklerin erkek öğrencilere bazı mesleklerin kız öğrencilere hitap ettiği şeklindeki ön kabuller üzerine sorularını cevapladı.

Samsun Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Siz de bilim dolu keyifli bir sohbete katılmak istiyorsanız Bilim Genç’teki etkinlik duyurularını takip ederek masalarımız dolmadan yerinizi ayırtın!

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

İletişim teknolojilerindeki gelişmeler düşünme, algılama ve öğrenme biçimlerimizi değiştirdi. Günümüzde artık  her şey etkileşim hâlinde. Dijital teknolojiler eğitim imkânlarını geliştiriyor ve çeşitlendiriyor.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi müziğin hayatınızdaki yerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayatımdakiMüzik etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Oylamalar sonucunda ocak ayının en beğenilen fotoğrafı Mehmet Aziz Çakmak’a ait Hayatımdaki Müzik olarak belirlendi.

Sosyal Bilimler

Bu yıl altıncısı düzenlenen Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi, 22 Şubat 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Zirve ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Ankara, İstanbul ve Samsun’da düzenleniyor. Etkinliğin Samsun’daki konuğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas.

Sosyal Bilimler

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Ankara, İstanbul ve Samsun’da düzenleniyor. Etkinliğin İstanbul’daki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Karakuş.

Sosyal Bilimler

Yollar, caddeler, sokaklar ve parklar sokak lambalarıyla aydınlatılıyor. Geçmişte aydınlatma için gaz lambası ve fener gibi gaz veya mum ile çalışan basit sokak lambaları kullanılsa da günümüzde elektrikle ya da güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları kullanılıyor. Bazı sokak lambaları ise ilginç ve estetik tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Biz de Bilim Genç olarak şubat ayında objektiflerinizi çevrenizdeki sokak lambalarına odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bilimsel çalışmalar, görsel algı sırasında beynin dil ile ilgili kısımlarının da etkinleştiğini gösteriyor. Dikkatimizi nereye yönlendireceğimizi konuştuğumuz diller belirliyor. Hatta kelimelerin telaffuz edilmediği durumlarda bile farklı dilleri bilen insanların gözleri farklı biçimlerde hareket ediyor.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi çevrenizdeki kapılara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Kapılar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Instagram’da, Twitter’da ve Facebook’ta Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Sosyal Bilimler

Sinemada Yeni Hollywood dönemi olarak adlandırılan 1960’lı yıllarda sinema tarihine damgasını vuran evrensel filmler çekildi.

Sosyal Bilimler

1960’lı yıllarda sinema endüstrisinde büyük değişimler yaşandı. Adlarını sinema tarihine kazımış, vizyona girdikleri dönemde yoğun ilgi gören filmlerin üretildiği bu dönem “Sinemada Yeni Hollywood” olarak anılır.