Skip to content Skip to navigation

Genç Mucitten 10 Numara Yağ Sorununa Çözüm

Bilim Genç
11/02/2015 - 12:07

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 13 yaşındaki genç mucit Abdullah Oğul, dizel araçlarda 10 numara yağ kullanımı sorununa “Güvenli Motor” isimli projesiyle bir çözüm geliştirdi. Oğul’un projesi Türkiye İhracatçılar Meclisi, Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Başakşehir Living-Lab) ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Yarışması’nda ortaöğretim kategorisinde birinci oldu.

10 numara yağ, kimyasal çözücülerle kaçak yakıt haline getiriliyor ve araç sahiplerine satılıyor. Ancak bu yakıtın kullanılması araçlarda yangın çıkmasına, dolayısıyla can ve mal kaybına yol açıyor. Ayrıca kaçak yakıt vergi kaybına da neden oluyor.

Abdullah Oğul’un geliştirdiği projede araçların yakıt depolarına ek numune deposu yerleştiriliyor. Alınan yakıt ilk önce numune deposuna konuluyor ve burada analiz ediliyor. Analiz için küçük bir LASER ve ışığa duyarlı sensör kullanılıyor. LASER ışığı numuneye yönlendiriliyor ve numuneden çıkan ışık sensöre düşüyor. 10 numara yağ ve dizel, ışığı farklı oranda soğurdukları için sensöre düşen ışık şiddeti farklı oluyor ve buradaki ölçüm değerine göre sistem yakıt ayrımı yapıyor. Eğer yakıt dizelse sistem yeşil ışıkla sinyal verip ana yakıt deposunun kapağını açıyor. Fakat yakıt 10 numara yağ ise ana deponun kapağı açılmıyor, sistem kırmızı sinyal verip sesli bir şekilde şoförü uyarıyor ve polise aracın plakasını içeren uyarı mesajı gönderiyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.