Skip to content Skip to navigation

Giyilebilen Akıllı Teknolojiler

Ayşenur Okatan
27/09/2019 - 18:36

Geçmişte teknolojik icatlar özellikle ulaşımı ve iletişimi kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi. Günümüzde ise internetin de etkisiyle teknolojik icatlar artık eğlence, eğitim, sağlık ve üretim gibi birçok alanda kullanılıyor.

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Bu teknolojiler kullanıcının vücuduna giyilebilen ya da bağlanabilen teknolojik cihazlar olarak tanımlanıyor. Bu cihazlar ya tek başlarına ya da akıllı telefon gibi akıllı teknolojilerle etkileşim hâlinde çalışıyor. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor. Giyilebilir teknolojik cihazlar kullanıcıların hareketlerini, konumlarını, fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarını, günlük rutinlerini sensörler aracılığıyla veri olarak kayıt altına alabiliyor. 

Günümüzde giyilebilir teknolojilerin en önemli kullanım alanlarından biri sağlık. Giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde özellikle spor yapan kişilerin adım sayıları ve harcadıkları kalori miktarları belirlenebiliyor, vücut sıcaklıkları ölçülebiliyor, kalp atım hızları ve uyku düzenleri anbean takip edilebiliyor. Genellikle saat, bileklik ve kol bandı şeklinde olan giyilebilir teknolojiler akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazlarla eş zamanlı olarak çalışabiliyor.

Akıllı saat ya da bileklikler özellikle egzersiz sırasında kalp atım hızı, adım sayısı ve harcanan kalori gibi verileri gösterebiliyor.

Giyilebilir teknolojiler sayesinde doktorlar hastalarının sağlık durumlarını günlük hayatlarını sürdürürken (örneğin kişi uyku hâlindeyken veya dinlenirken) takip edebiliyor. Akıllı saatler aynı zamanda bu verileri depolayabiliyor. Depolanan verilerse akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar aracılığıyla daha sonra tekrar analiz edilebiliyor. Giyilebilir teknolojiler özellikle astım, epilepsi (sara), kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerin sağlık durumlarının takip edilmesinde önemli rol oynuyor. Gelecekte bu teknolojilerin bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde de kullanılabileceği düşünülüyor. 

Akıllı gözlükler, üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük şeklinde bilgisayarlardır. Yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera, mikrofon, ses dönüştürücü, ekran ve çeşitli sensörlere sahip olan akıllı gözlükler kablosuz ağ ve bluetooth üzerinden internete ve diğer cihazlara bağlanabiliyor. Akıllı gözlüklerin kamerasıyla fotoğraf ve video çekilebiliyor. 

Akıllı gözlüklerin bir çeşidi de sanal gerçeklik gözlükleri. Sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcının üç boyutlu sanal ortamlarla etkileşim kurmasını sağlıyor. Bu gözlükler oyun oynamanın yanı sıra temel bilimler, arkeoloji, tarih ve mimarlık gibi alanlarda eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Böylece geleneksel yöntemlerle anlatılması zor olan konular sanal gerçeklik gözlükleriyle görselleştirilebiliyor, daha eğlenceli ve etkileşimli hâle getiriliyor.

Öğrenci, birbirine bağlı çarklardan oluşan mekanik bir sistemi sanal gerçeklik gözlüğü ile etkileşimli olarak inceliyor.

Günümüzde giyilebilir teknolojik cihazlar geçmişe göre daha rahat, kullanışlı, güvenilir, hafif, küçük, estetik ve modayı uygun olarak tasarlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.