Skip to content Skip to navigation

Görme Engelliler Bilim Genç İçeriklerini Sesli Dinleyebiliyor

Bilim Genç
26/01/2016 - 16:44

TÜBİTAK’ın elektronik popüler bilim dergisi Bilim Genç ilgi çekici yazılara, merak edilen soruların cevaplarına ve en son bilimsel gelişmelere yer veriyor. Doğru, güvenilir ve özgün bilimsel bilgiyi okuyucularına hızlı ve ücretsiz olarak sunan Bilim Genç, yazılarını artık Hayal Ortağım’da da paylaşıyor.

Turkcell-YGA (Young Guru Academy) stratejik ortaklığında binlerce görme engelliye ulaşmaya başlayan Hayal Ortağım sayesinde görme engelliler, Türkiye’den ve dünyadan en son haberlerin ve 70’i aşkın köşe yazarının yanı sıra döviz kuruna ve hava durumuna ait verileri kolaylıkla takip edebiliyor. Akıllı telefonlara iOS ve Android uygulaması olarak yüklenebilen bu servise Turkcell 8020’den ve www.hayalortagim.com adresinden erişilebiliyor.

Özgün içeriğini görme engellilere ücretsiz hizmet veren ve binlerce kişi için başka bir dünyanın kapısını aralayan Hayal Ortağım’da paylaşan Bilim Genç, bu sayede güncel bilimsel gelişmeleri ve popüler bilim yazılarını çok daha fazla kişiye ulaştırabiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.