Skip to content Skip to navigation

Görme Engelliler Bilim Genç İçeriklerini Sesli Dinleyebiliyor

Bilim Genç
26/01/2016 - 16:44

TÜBİTAK’ın elektronik popüler bilim dergisi Bilim Genç ilgi çekici yazılara, merak edilen soruların cevaplarına ve en son bilimsel gelişmelere yer veriyor. Doğru, güvenilir ve özgün bilimsel bilgiyi okuyucularına hızlı ve ücretsiz olarak sunan Bilim Genç, yazılarını artık Hayal Ortağım’da da paylaşıyor.

Turkcell-YGA (Young Guru Academy) stratejik ortaklığında binlerce görme engelliye ulaşmaya başlayan Hayal Ortağım sayesinde görme engelliler, Türkiye’den ve dünyadan en son haberlerin ve 70’i aşkın köşe yazarının yanı sıra döviz kuruna ve hava durumuna ait verileri kolaylıkla takip edebiliyor. Akıllı telefonlara iOS ve Android uygulaması olarak yüklenebilen bu servise Turkcell 8020’den ve www.hayalortagim.com adresinden erişilebiliyor.

Özgün içeriğini görme engellilere ücretsiz hizmet veren ve binlerce kişi için başka bir dünyanın kapısını aralayan Hayal Ortağım’da paylaşan Bilim Genç, bu sayede güncel bilimsel gelişmeleri ve popüler bilim yazılarını çok daha fazla kişiye ulaştırabiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.