Skip to content Skip to navigation

Görme Engelliler Bilim Genç İçeriklerini Sesli Dinleyebiliyor

Bilim Genç
26/01/2016 - 16:44

TÜBİTAK’ın elektronik popüler bilim dergisi Bilim Genç ilgi çekici yazılara, merak edilen soruların cevaplarına ve en son bilimsel gelişmelere yer veriyor. Doğru, güvenilir ve özgün bilimsel bilgiyi okuyucularına hızlı ve ücretsiz olarak sunan Bilim Genç, yazılarını artık Hayal Ortağım’da da paylaşıyor.

Turkcell-YGA (Young Guru Academy) stratejik ortaklığında binlerce görme engelliye ulaşmaya başlayan Hayal Ortağım sayesinde görme engelliler, Türkiye’den ve dünyadan en son haberlerin ve 70’i aşkın köşe yazarının yanı sıra döviz kuruna ve hava durumuna ait verileri kolaylıkla takip edebiliyor. Akıllı telefonlara iOS ve Android uygulaması olarak yüklenebilen bu servise Turkcell 8020’den ve www.hayalortagim.com adresinden erişilebiliyor.

Özgün içeriğini görme engellilere ücretsiz hizmet veren ve binlerce kişi için başka bir dünyanın kapısını aralayan Hayal Ortağım’da paylaşan Bilim Genç, bu sayede güncel bilimsel gelişmeleri ve popüler bilim yazılarını çok daha fazla kişiye ulaştırabiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.