Skip to content Skip to navigation

Hareket Eden Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden Teknoloji

Dr. Mahir E. Ocak
10/07/2017 - 17:18

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması. Şu an satılan araçlar arasında Chevy Bolt tek bir şarjla yaklaşık 380 kilometre yol alabiliyor. Tesla’nın yakında piyasaya sürmesi beklenen Model 3 araçlarınınsa tek bir şarjla 370 kilometre yol alması öngörülüyor. Elektrikli araçlarla ilgili bir diğer önemli sorun şarj sürelerinin çok uzun olması. Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu sorunlara çare bulmak için yaptıkları çalışmalar sonucunda hareket eden nesneleri kablosuz olarak şarj etmeye imkân veren bir teknoloji geliştirdi. Sid Assawaworrarit, Xiaofang Yu ve Shanhui Fan tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı 2007 yılında durağan nesnelere kablosuz olarak elektrik aktarmayı başarmıştı. Stanford araştırmacıları da bu teknolojiyi bir adım ileri taşıyarak hareket eden bir LED lambayı yakmayı başardı. Deneyler sırasında aktarılan güç sadece 1 miliwatt. Elektrikli araçları çalıştırmak içinse yaklaşık 10 kilowatt güç gerekiyor. Dolayısıyla geliştirilen teknolojinin kapasitesi elektrikli araçları çalıştırmak için henüz yeterli değil. Ancak araştırmacılar kablosuz olarak aktarılan güç miktarının büyük oranda artırılabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu teknoloji gelecekte otoyollarda hareket eden araçların hiç durmandan şarj olmasına imkân verebilir.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Silisyum ve kısaca CMOS olarak adlandırılan tamamlayıcı metal-oksit yarı iletkenler kullanılan mikroelektronik cihazlar sayesinde son 40 yılda bilgisayar, telefon ve kamera teknolojilerinde çok önemli gelişmeler yaşandı.