Skip to content Skip to navigation

Hareket Eden Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden Teknoloji

Dr. Mahir E. Ocak
10/07/2017 - 17:18

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması. Şu an satılan araçlar arasında Chevy Bolt tek bir şarjla yaklaşık 380 kilometre yol alabiliyor. Tesla’nın yakında piyasaya sürmesi beklenen Model 3 araçlarınınsa tek bir şarjla 370 kilometre yol alması öngörülüyor. Elektrikli araçlarla ilgili bir diğer önemli sorun şarj sürelerinin çok uzun olması. Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu sorunlara çare bulmak için yaptıkları çalışmalar sonucunda hareket eden nesneleri kablosuz olarak şarj etmeye imkân veren bir teknoloji geliştirdi. Sid Assawaworrarit, Xiaofang Yu ve Shanhui Fan tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı 2007 yılında durağan nesnelere kablosuz olarak elektrik aktarmayı başarmıştı. Stanford araştırmacıları da bu teknolojiyi bir adım ileri taşıyarak hareket eden bir LED lambayı yakmayı başardı. Deneyler sırasında aktarılan güç sadece 1 miliwatt. Elektrikli araçları çalıştırmak içinse yaklaşık 10 kilowatt güç gerekiyor. Dolayısıyla geliştirilen teknolojinin kapasitesi elektrikli araçları çalıştırmak için henüz yeterli değil. Ancak araştırmacılar kablosuz olarak aktarılan güç miktarının büyük oranda artırılabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu teknoloji gelecekte otoyollarda hareket eden araçların hiç durmandan şarj olmasına imkân verebilir.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.