Skip to content Skip to navigation

Hareket Eden Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden Teknoloji

Dr. Mahir E. Ocak
10/07/2017 - 17:18

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması. Şu an satılan araçlar arasında Chevy Bolt tek bir şarjla yaklaşık 380 kilometre yol alabiliyor. Tesla’nın yakında piyasaya sürmesi beklenen Model 3 araçlarınınsa tek bir şarjla 370 kilometre yol alması öngörülüyor. Elektrikli araçlarla ilgili bir diğer önemli sorun şarj sürelerinin çok uzun olması. Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu sorunlara çare bulmak için yaptıkları çalışmalar sonucunda hareket eden nesneleri kablosuz olarak şarj etmeye imkân veren bir teknoloji geliştirdi. Sid Assawaworrarit, Xiaofang Yu ve Shanhui Fan tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı 2007 yılında durağan nesnelere kablosuz olarak elektrik aktarmayı başarmıştı. Stanford araştırmacıları da bu teknolojiyi bir adım ileri taşıyarak hareket eden bir LED lambayı yakmayı başardı. Deneyler sırasında aktarılan güç sadece 1 miliwatt. Elektrikli araçları çalıştırmak içinse yaklaşık 10 kilowatt güç gerekiyor. Dolayısıyla geliştirilen teknolojinin kapasitesi elektrikli araçları çalıştırmak için henüz yeterli değil. Ancak araştırmacılar kablosuz olarak aktarılan güç miktarının büyük oranda artırılabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu teknoloji gelecekte otoyollarda hareket eden araçların hiç durmandan şarj olmasına imkân verebilir.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.