Skip to content Skip to navigation

Havadaki Karbondioksiti Yakalamak İçin Yeni Bir Yöntem

Dr. Mahir E. Ocak
14/11/2019 - 12:16

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde çalışan Sahag Voskian ve Alan Hatton, havadaki karbondioksiti yakalamak için yeni bir yöntem geliştirdi. Detayları Energy and Environmental Sciencesta yayımlanan yeni yöntemin en önemli özelliği, havadaki karbondioksit derişimi ne kadar düşük olursa olsun başarılı olması.

Yeni yöntemde elektrik yüklü levhalardan oluşan bir cihazın içinden hava akımı geçiriliyor. Bu cihaz aslında şarj olurken karbondioksiti soğuran, deşarj olurken de karbondioksiti geri bırakan bir tür batarya. 

Karbondioksit içeren hava sisteme giriyor. Batarya şarj olurken içinden geçen havadaki karbondioksit elektrik yüklü levhalar tarafından çekiliyor. Bu sayede temizlenen hava sistemden çıkıyor.

Bataryanın en önemli özelliği, elektrotlarında kullanılan malzemenin ikili doğası. Bu malzeme batarya şarj olurken içinden geçen hava akımındaki karbondioksiti, derişimi ne kadar düşük olursa olsun, soğuruyor. Batarya deşarj olurkense, ortamdaki karbondioksit derişimi ne kadar yüksek olursa olsun, yakaladığı karbondioksitin tamamını geri salıyor. 

Geliştirilen teknolojiden çeşitli alanlarda yararlanılabilir. Örneğin günümüzün en önemli çevre sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasından kaynaklanıyor. Bu yöntemle atmosferden karbondioksit yakalamak ve uzun süre atmosfere geri dönmesini engellemek mümkün olabilir. 

Günümüzde gazlı içeceklerde kullanılan karbondioksit, üretim tesislerinde yakılan fosil yakıtlardan elde ediliyor. Seralarda üretim yapan çiftçiler de fotosentez yapan bitkileri karbondioksitle beslemek için doğal gaz yakıyorlar. Yeni yöntem sayesinde bu ve benzeri süreçlerde fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç ortadan kalkabilir. Böylece hem atmosfere salınan karbondioksit miktarı azaltılır hem de havadaki karbondioksit tüketilir.

Yeni yöntemden herhangi bir ölçekte yararlanmak mümkün. Daha fazla kapasite için yapılması gereken tek şey daha fazla elektrot kullanmak. 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvanlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #HayvanDesenleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler güneş enerjisini fotosentez süreciyle kimyasal enerjiye dönüştürür. Cambridge Üniversitesinden bir grup araştırmacı güneş enerjisini kullanarak karbondioksit ve sudan sentez gazı üreten yapay bir yaprak mekanizması geliştirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Arkeologlar, eski yerleşim bölgeleri ve kalıntılar üzerinde çalışmalar yaparak geçmiş dönemde yaşayan insanların hayat tarzları hakkında bilgi toplar. Bir grup arkeolog bu amaçla ABD’nin Philadelphia şehrinde bir nehir kenarında bulunan, 1850’lerden kalma bir konağın önündeki çamur yığınındaki atıkları inceledi.

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?