Skip to content Skip to navigation

Higgs Parçacığının Kuarklara Bozunumu

Dr. Mahir E. Ocak
15/08/2017 - 09:44

Freiburg Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

Higss parçacığının diğer parçacıklara hangi hızla bozunduğu parçacık fiziğinin standart modeli kullanılarak hesaplanabiliyor. Geçmişte Higgs parçacığının W ve Z bozonlarına, fotonlara ve tau leptonlarına bozunumu deneylerle doğrulanmıştı. Ancak parçacığın kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlar elde etmek mümkün olmamıştı. Kuram Higgs bozonunun %60 olasılıkla b-kuarklarına bozunacağını tahmin eder. Ancak bu süreci çok daha hızlı gerçekleşen çeşitli başka süreçlerden ayırt etmek zordur.

Prof. Dr. Karl Jakobs ve Dr. Christian Weiser önderliğinde çalışan Freiburg Üniversitesi araştırmacıları, Atlas dedektörünün 2015-2016 yıllarında topladığı verileri analiz ederek Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili yeni kanıtlara ulaşmış. Araştırmacılar yaptıkları çıkarımın yanlış olma ihtimalinin sadece %0,018 olduğunu, gelecekte bu ihtimali de tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

İlgili İçerikler

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.

Fizik

Yenilikçi bir fizik deneyi. Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde yapay bir gökkuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Diyelim ki gerçek dünyada değil de bilim kurgu dünyasında yaşıyoruz ve bir şekilde zamanda yolculuk yapmak...

Fizik

Dünya’nın etrafında dönen teleskoplar gezegenimizden yayılan gama ışınlarını 1990’lardan beri defalarca algıladı. Geçmişte bu ışınların kaynağının atmosferde meydana gelen fiziksel süreçler olduğu varsayılıyordu. Kyoto Üniversitesi’nde çalışan bir grup Japon araştırmacı yakın zamanlarda bu varsayımı test etti.

Fizik

Kozmik ışınların atmosferdeki atomlarla çarpışması sonucu açığa çıkan muonlar kullanılarak, Mısır piramitlerinin en büyüğü olan Gize’deki Büyük Piramit’te daha önce bilinmeyen bir oda bulundu.

Fizik

Kum tepelerinin şarkı söylediğini biliyor muydunuz? Nadir karşılaşılan bir durum olsa da çöllerde düşük frekanslı, uğultu şeklinde sesler...

Fizik

ABD’deki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı, cam yüzeylerdeki yansımaları neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Öyle ki üretilen camlar hemen hemen görünmez hale geldi.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu “Yansımalar”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Yansıma etiketini eklemeyi unutmayın.

Fizik

Kuramsal en yüksek sıcaklık için, mutlak sıfır noktasında olduğu gibi, bilim insanlarının üzerinde anlaştığı bir değer yoktur.