Skip to content Skip to navigation

Higgs Parçacığının Kuarklara Bozunumu

Dr. Mahir E. Ocak
15/08/2017 - 09:44

Freiburg Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

Higss parçacığının diğer parçacıklara hangi hızla bozunduğu parçacık fiziğinin standart modeli kullanılarak hesaplanabiliyor. Geçmişte Higgs parçacığının W ve Z bozonlarına, fotonlara ve tau leptonlarına bozunumu deneylerle doğrulanmıştı. Ancak parçacığın kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlar elde etmek mümkün olmamıştı. Kuram Higgs bozonunun %60 olasılıkla b-kuarklarına bozunacağını tahmin eder. Ancak bu süreci çok daha hızlı gerçekleşen çeşitli başka süreçlerden ayırt etmek zordur.

Prof. Dr. Karl Jakobs ve Dr. Christian Weiser önderliğinde çalışan Freiburg Üniversitesi araştırmacıları, Atlas dedektörünün 2015-2016 yıllarında topladığı verileri analiz ederek Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili yeni kanıtlara ulaşmış. Araştırmacılar yaptıkları çıkarımın yanlış olma ihtimalinin sadece %0,018 olduğunu, gelecekte bu ihtimali de tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

İlgili İçerikler

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.

Fizik

Zamanı fotoğraflamanız istenseydi fotoğrafınızın odağında ne olurdu?

Fizik

Bulutsuz bir gecede, yapay aydınlatmalardan uzak bir yerde gökyüzüne çıplak gözle bakarsanız binlerce yıldız görebilirsiniz.

Fizik

Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak...

Fizik

Proton maddenin temel yapı taşlarından biri. Ancak kütlesini ölçmek tahmin edildiği kadar kolay değil.

Fizik

Temel mesajı “Kendin Yap” kavramı olan etkinliğin en eğlenceli örneklerinden biri olan İzmir Maker Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Fizik

Dün bir radyo teleskobu tarafından yakalanan en önemli sinyallerden birinin 40. yılı doldu. Wow Sinyali olarak ünlenen bu sinyal 15 Ağustos 1977 yılında ABD’nin Ohio Eyalet Üniversitesi bünyesindeki Big Ear (Büyük Kulak) Radyo Teleskobu tarafından kaydedildi.

Fizik

Sıvılar doldurdukları kabın temas ettiği tüm yüzeylerine basınç uygular. Kabın yan çeperlerine etki eden sıvı basıncı üst kısmına doğru azalır.