Skip to content Skip to navigation

Higgs Parçacığının Kuarklara Bozunumu

Dr. Mahir E. Ocak
15/08/2017 - 09:44

Freiburg Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

Higss parçacığının diğer parçacıklara hangi hızla bozunduğu parçacık fiziğinin standart modeli kullanılarak hesaplanabiliyor. Geçmişte Higgs parçacığının W ve Z bozonlarına, fotonlara ve tau leptonlarına bozunumu deneylerle doğrulanmıştı. Ancak parçacığın kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlar elde etmek mümkün olmamıştı. Kuram Higgs bozonunun %60 olasılıkla b-kuarklarına bozunacağını tahmin eder. Ancak bu süreci çok daha hızlı gerçekleşen çeşitli başka süreçlerden ayırt etmek zordur.

Prof. Dr. Karl Jakobs ve Dr. Christian Weiser önderliğinde çalışan Freiburg Üniversitesi araştırmacıları, Atlas dedektörünün 2015-2016 yıllarında topladığı verileri analiz ederek Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili yeni kanıtlara ulaşmış. Araştırmacılar yaptıkları çıkarımın yanlış olma ihtimalinin sadece %0,018 olduğunu, gelecekte bu ihtimali de tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

İlgili İçerikler

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak kütleçekim kuvveti etkisi ile hareket eden bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Bir grup araştırmacı, perovskitli güneş gözelerini daha uzun ömürlü hale getirmeyi başardı. Verimliliği %20’nin üzerinde olan gözeler, 1000 saatin üzerinde 60°C sıcaklığa maruz kaldıkları testlerden sonra performanslarının %95’ini koruyabiliyor.

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne kazandı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, araştırmacıların Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (LIGO) dedektörlerinin kurulması ve kütleçekimsel dalgaların gözlemlenmesine yaptıkları katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Fizik

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak sıcak içecekleri birkaç dakika içinde soğutan bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.