Skip to content Skip to navigation

Hücre Yaşlanmasına Neden Olan Etmenlerden Biri Keşfedildi

Dr. Mahir E. Ocak
14/08/2019 - 10:33

Hücrelerde meydana gelen doğal süreçlerden biri aşırı yaşlanma sebebiyle çoğalmanın durmasıdır. İnsanlarda ileri yaşlarda ortaya çıkan eklem romatizması, kemik erimesi ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarının nedenlerinden biri de hücrelerin aşırı yaşlanmasıdır.

ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Alireza Delfarah ve arkadaşları, aşırı yaşlanmış hücrelerde çoğalmanın durmasının sebeplerinden birini keşfetti. Araştırmacılar, Journal of Biological Chemistry’de yayımlanan makalelerinde aşırı yaşlanmış hücrelerde nükleotidlerin (DNA’nın yapı taşlarının) üretiminin durduğunu belirtiyor. Deneyler, genç hücrelerde nükleotid üretimi engellediğinde hücrelerin çoğalmasının durduğunu ve aşırı yaşlı hâle geldiklerini gösteriyor.

Geçmişte aşırı yaşlanmış hücreler üzerinde yapılan araştırmalarda daha çok fibroblast olarak adlandırılan bağ doku hücrelerine odaklanılmıştı. Araştırmacılarsa epitelyal hücreler üzerinde çalışmalar yapmış. Pek çok kanser türü, vücuttaki organların dış yüzeyini kaplayan bu hücrelerde ortaya çıkar.

Hücrelerin aşırı yaşlanması bir bakımdan olumlu, bir bakımdan da olumsuz olarak görülür. Aşırı yaşlanmış hücrelerde çoğalmanın durması kansere karşı koruma sağlar. Ancak hücrelerin aşırı yaşlanması ileri yaşlarda ortaya çıkan hastalıklara da sebep olur.

Araştırmacılar, asıl amaçlarının hücrelerin aşırı yaşlanmasını engellemek olmadığını belirtiyor. Çünkü aşırı yaşlanmanın engellenmesi kanseri tetikleyebilir. Ancak aşırı yaşlanmış hücreleri yok ederek insanların daha sağlıklı bir biçimde yaşlanmasını sağlamak mümkün olabilir.

Günümüzde aşırı yaşlanmış hücreleri yok eden ilaçlar geliştirmek için çalışmalar yapılıyor. Delfarah ve arkadaşlarının yaptığı çalışma da özellikle bu konuda çok yararlı olacaktır. Çünkü genç hücrelere zarar vermeden aşırı yaşlanmış hücreleri yok edebilmek için öncelikle aşırı yaşlı hücrelerin diğer hücrelerden hangi bakımlardan farklı olduğunun bilinmesi gerekiyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, omurgalı hayvanların görme algısında yer alan bir protein kompleksinin üç boyutlu yapısını atom ölçeğinde tespit etti.  Bu sayede spesifik olarak bu etkileşimleri hedef alan ilaçlar geliştirilebilir.

Tıp ve Sağlık

Siz de günlerin kısaldığı, havaların soğuduğu, Güneş’in daha geç doğup daha erken batmaya başladığı bu günlerde kendinizi daha mutsuz, enerjiniz d

Tıp ve Sağlık

İsveç’teki Karolinska Enstitüsünde yapılan bilimsel çalışmalar, insanların çoğunun yaşlandıkça kilo almasının sebebini ortaya çıkardı. Prof. Dr. Peter Arner ve arkadaşlarının Nature Medicine’de yayımladıkları sonuçlara göre yağ hücrelerindeki lipit döngüsü (yağların yakılma ve depolanma hızı) yaşlandıkça yavaşlıyor ve böylece daha kolay kilo alınıyor.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne bu yıl hücrelerin oksijen seviyesini algılaması ve farklı oksijen seviyelerine uyum sağlaması ile ilgili çalışmaları nedeniyle William G. Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza layık görüldü.

Tıp ve Sağlık

Çürükçül (organik atıkları parçalayan) bir mantar türü olan Candida auris’in insanlarda hastalığa yol açtığı 2009’da belirlendi. Candida auris’in değişen iklim koşulları ile birlikte insanlarda hastalık yapmaya başladığı düşünülüyor.

Tıp ve Sağlık

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen metal kompleks bileşiğinin kolon kanseri tedavisinde kanser ilacı olarak kullanılmasına yönelik hücre kültürü ve deney hayvanları test aşamaları başarıyla geçildi. ABD ve Avrupa Birliği patent ofislerinden patenti alınan bileşiğin kanser hastaları ile gerçekleştirilecek testlerinden sonra ilaç olarak üretimine başlanabilir.

Tıp ve Sağlık

Göz tomografisi yöntemi sayesinde gözdeki mikro ölçekteki doku katmanları yüksek çözünürlükle görüntülenebiliyor. Göz hastalıklarının teşhisinde çok sık kullanılan bu yöntem beyin hastalıklarının tespitinde de kullanılabilir.

Tıp ve Sağlık

Güneş ışığının insanlar üzerinde doğrudan katkıları da vardır. Örneğin güneş ışığı vücudumuzda D vitamini üretimini artırır, uykumuzu düzenler ve ruh hâlimizi iyileştirir. Gelin, bu faydaları daha yakından inceleyelim.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesinden David Mooney önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, embriyolardan esinlenerek yetişkinlerdeki cilt yaralarını iyileştirmek için bir malzeme geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış bebekleri ve çocukları ciddi hastalıklardan korumak için yapılan aşılar ile erken yaşlarda tanışırız.