Skip to content Skip to navigation

Hücreleri Taşıyan Mikromotor

Dr. Mahir E. Ocak
15/11/2019 - 17:12

Bir grup araştırmacı yeni bir mikromotor geliştirdi. Ultrason dalgalarıyla harekete geçirilen ve manyetizma etkisiyle idare edilen motor, zarar vermeden canlı hücreleri bir yerden başka bir yere taşıyabiliyor. Dr. Liqiang Ren ve arkadaşlarının yaptığı araştırmayla ilgili makale Science Advances’ta yayımlandı.

Geliştirilen mikromotorlar yarım kapsül biçiminde ve içleri boş. Bir tür polimerden üretilen motorlar altınla kaplanıyor. Ayrıca gövdelerinde mıknatıslar kullanılarak hareketlerinin yönlendirilmesine imkân veren bir miktar nikel de var. Mikromotorların iç yüzeyi kimyasal işlemden geçirilerek hidrofobik (suyu iten) hâle getiriliyor. Böylece motorlar suya batırıldığında iç kısımlarında hava baloncukları oluşuyor.

Motorları harekete geçirmek için ultrason dalgaları kullanılıyor. Motora çarpan dalgalar, hava baloncuklarının salınmasını ve böylece motorun hareket etmesini sağlıyor. Bir kez hareket etmeye başladıktan sonra harici manyetik alanlar uygulanarak motorun hareket yönü ve hızı ayarlanabiliyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri motoru kullanarak çeşitli silika parçacıkları ve canlı hücreleri sulu ortamda istedikleri gibi hareket ettirmeyi başarmışlar. Hatta parçacıkları bir yerden başka bir yere taşıyarak su içinde çeşitli harfler yazmışlar.

Mikromotorların hareketleri sadece iki boyutla sınırlı değil. Mikrometre (metrenin milyonda biri) büyüklüğünde merdivenleri tırmanabiliyor, engelleri aşabiliyorlar. 

Geliştirilen motor biyouyumlu. Bu yüzden özellikle biyoloji ve tıpla ilgili alanlarda yararlı olacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Suyu yukarı yönde taşıyabilen aletlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar James Watt'ın buhar motorunun keşfine öncülük etti.

Fizik

Suyun kaç derecede kaynadığını biliyor musunuz? Muhtemelen cevabınız 100°C olacaktır. Çünkü suyun deniz seviyesindeki kaynama noktası 100°C’dir. Peki, suyu daha düşük ya da yüksek sıcaklıklarda kaynatmak mümkün olabilir mi?

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi çevrenizdeki müze ve bilim merkezlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #MüzelerveBilimMerkezleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Fizik

Gaz termometrelerinde ise sıcaklığı ölçülecek malzeme, içerisinde gaz bulunan bir hazneye temas ettirilir ve gazın genleşmesinden ya da büzüşmesinden yararlanılarak sıcaklık ölçümü yapılır.  Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak bir hava termometresi düzeneği tasarlayacağız.

Fizik

Montreal Üniversitesindeki Ötegezegen Araştırmaları Enstitüsünden bilim insanları üç yıl önce keşfettikleri, Dünya’ya yaklaşık 111 ışık yılı mesafedeki K2-18 sistemindeki bir gezegenin atmosferinde su buharı tespit etti.

Fizik

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci kolu tarafından düzenlenen Boğaziçi Enerji Zirvesi’nin beşincisi 16 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Fizik

Çoğu zaman farkında olmasak da dalga ve dalga hareketinin yaşamın ve hayatımızın her alanında etkisi var. Bazen hayatımızı kolaylaştıran dalgaların bazı zaman da yıkıcı etkileri ile karşılaşıyoruz. Peki, dalgalar olmasaydı hayatımız nasıl olurdu?

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nün 2019 yılı sahipleri Princeton Üniversitesinden James Peebles, Cenova Üniversitesinden Michel Mayor ve Cambridge Üniversitesinden Didier Queloz oldu.

Fizik

Bilim insanları, günlük hava tahmini için çeşitli gözlemler ve ölçümler yapar. Bunların arasında rüzgâr hızı ölçümleri de vardır. Rüzgârın hızını ölçen aletlere anemometre (rüzgârölçer) denir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak bir rüzgârölçer tasarlayacağız.

Fizik

Biyokütle ve Kömür Karışımlarından Sıvı Yakıt Üretimi (TRİJEN) projesi sayesinde Türkiye’nin linyit kömürleri sıvı akaryakıtlara ve değerli kimyasal maddelere dönüştürülebiliyor. Böylece düşük enerji içeriğine sahip linyit kömürlerinin etkin, verimli ve çevre dostu bir şekilde ekonomiye kazandırılması mümkün olabilecek.