Skip to content Skip to navigation

Isıyı İleten Plastik

Dr. Mahir E. Ocak
23/12/2014 - 10:36

Michigan Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, yeni bir plastik malzeme geliştirdi. Malzemenin ısı iletkenliği, sıradan plastik malzemelerin on katı civarında. Dr. G.-H. Kim ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları, Nature Materials’ta yayımlandı.

Isı enerjisi, moleküllerin titreşimiyle iletilir. Isının bir malzeme içinde bir yerden başka bir yere rahatlıkla aktarılabilmesi için, atomlar ve moleküller arasındaki bağların kuvvetli olması gerekir. Örneğin plastiklerin ısı iletkenliğinin düşük olmasının nedeni, malzemelerin içerdiği uzun molekül zincirlerinin arasındaki bağların zayıf olmasıdır. Plastik malzemelerin herhangi bir bölgesi ısıtıldığı zaman, o bölgenin sıcaklığı artar. Ancak ısı diğer bölgelere dağılmaz.

Michigan Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, polimerler (tekrar eden birimlerden oluşan uzun zincir biçimli moleküller) arasındaki bağları kuvvetlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Prof. J. Kim ve Prof. K. P. Pipe önderliğinde yapılan araştırmalar sırasında poliakrilik asit (PAA) ve poliakrilik piperidine (PAP) kullanılmış. Karışımdaki iki ayrı polimeri bir arada tutan hidrojen bağları, sıradan plastiklerdeki polimer zincirlerini bir arada tutan bağlardan 10 ila 100 kat daha kuvvetli.

Geliştirilen malzemenin ısı iletkenliği, metallerinkine kıyasla hâlâ çok küçük. Ancak yeni yöntem sayesinde gelecekte metallerin yerini alabilecek plastik malzemelerin geliştirilebileceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.