Skip to content Skip to navigation

İzmir Maker Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Bilim Genç
18/08/2017 - 14:26

Maker Faire farklı şeyler üretmek isteyen ve “icat çıkaran” insanları buluşturan bir etkinlik. Temel mesajı “Kendin Yap” kavramı olan etkinliğin en eğlenceli örneklerinden biri olan İzmir Maker Fuarı 18 Ağustos 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. İzmir Enternasyonal Fuarı ve Kültürpark’ta gerçekleştirilen etkinlik 27 Ağustos’a kadar devam edecek.

Elektronikten el işlerine, mekatronik projelerinden sanatsal sergilere, insansız hava araçlarından robotlara kadar çok farklı alanlarda etkinliklerin yer aldığı İzmir Maker Fuarı’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Etkinlikle ilgili güncel gelişmeleri facebook.com/izmirmakerfaire ve izmirmakerfaire.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

Türkiye’nin dört bir yanından “maker”ların birbirinden yenilikçi, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Fuarı’nda insansız hava araçları ve robot yarışmaları da düzenlenecek.

Maker kendi kendine üretim yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen, özünde mucit sayılabilecek kişilere deniyor. Aslında örgü örmekten sabun yapmaya, tasarım işlerinden elektronik devreler oluşturmaya, üç boyutlu yazıcıları kullanmaktan çeşitli robotlar yapmaya kadar 7’den 77’ye herkes “maker ruhu” ile güzel projeler ortaya koyabilir.

İlgili İçerikler

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak kütleçekim kuvveti etkisi ile hareket eden bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Bir grup araştırmacı, perovskitli güneş gözelerini daha uzun ömürlü hale getirmeyi başardı. Verimliliği %20’nin üzerinde olan gözeler, 1000 saatin üzerinde 60°C sıcaklığa maruz kaldıkları testlerden sonra performanslarının %95’ini koruyabiliyor.

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne kazandı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, araştırmacıların Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (LIGO) dedektörlerinin kurulması ve kütleçekimsel dalgaların gözlemlenmesine yaptıkları katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Fizik

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak sıcak içecekleri birkaç dakika içinde soğutan bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.