Skip to content Skip to navigation

İzmir Maker Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Bilim Genç
18/08/2017 - 14:26

Maker Faire farklı şeyler üretmek isteyen ve “icat çıkaran” insanları buluşturan bir etkinlik. Temel mesajı “Kendin Yap” kavramı olan etkinliğin en eğlenceli örneklerinden biri olan İzmir Maker Fuarı 18 Ağustos 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. İzmir Enternasyonal Fuarı ve Kültürpark’ta gerçekleştirilen etkinlik 27 Ağustos’a kadar devam edecek.

Elektronikten el işlerine, mekatronik projelerinden sanatsal sergilere, insansız hava araçlarından robotlara kadar çok farklı alanlarda etkinliklerin yer aldığı İzmir Maker Fuarı’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Etkinlikle ilgili güncel gelişmeleri facebook.com/izmirmakerfaire ve izmirmakerfaire.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

Türkiye’nin dört bir yanından “maker”ların birbirinden yenilikçi, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Fuarı’nda insansız hava araçları ve robot yarışmaları da düzenlenecek.

Maker kendi kendine üretim yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen, özünde mucit sayılabilecek kişilere deniyor. Aslında örgü örmekten sabun yapmaya, tasarım işlerinden elektronik devreler oluşturmaya, üç boyutlu yazıcıları kullanmaktan çeşitli robotlar yapmaya kadar 7’den 77’ye herkes “maker ruhu” ile güzel projeler ortaya koyabilir.

İlgili İçerikler

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.

Fizik

Zamanı fotoğraflamanız istenseydi fotoğrafınızın odağında ne olurdu?

Fizik

Bulutsuz bir gecede, yapay aydınlatmalardan uzak bir yerde gökyüzüne çıplak gözle bakarsanız binlerce yıldız görebilirsiniz.

Fizik

Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak...

Fizik

Proton maddenin temel yapı taşlarından biri. Ancak kütlesini ölçmek tahmin edildiği kadar kolay değil.

Fizik

Dün bir radyo teleskobu tarafından yakalanan en önemli sinyallerden birinin 40. yılı doldu. Wow Sinyali olarak ünlenen bu sinyal 15 Ağustos 1977 yılında ABD’nin Ohio Eyalet Üniversitesi bünyesindeki Big Ear (Büyük Kulak) Radyo Teleskobu tarafından kaydedildi.

Fizik

Freiburg Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı Higgs parçacığının kuarklara bozunumuyla ilgili güçlü kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

Fizik

Sıvılar doldurdukları kabın temas ettiği tüm yüzeylerine basınç uygular. Kabın yan çeperlerine etki eden sıvı basıncı üst kısmına doğru azalır.