Skip to content Skip to navigation

İzmir Maker Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

Bilim Genç
18/08/2017 - 14:26

Maker Faire farklı şeyler üretmek isteyen ve “icat çıkaran” insanları buluşturan bir etkinlik. Temel mesajı “Kendin Yap” kavramı olan etkinliğin en eğlenceli örneklerinden biri olan İzmir Maker Fuarı 18 Ağustos 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. İzmir Enternasyonal Fuarı ve Kültürpark’ta gerçekleştirilen etkinlik 27 Ağustos’a kadar devam edecek.

Elektronikten el işlerine, mekatronik projelerinden sanatsal sergilere, insansız hava araçlarından robotlara kadar çok farklı alanlarda etkinliklerin yer aldığı İzmir Maker Fuarı’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Etkinlikle ilgili güncel gelişmeleri facebook.com/izmirmakerfaire ve izmirmakerfaire.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

Türkiye’nin dört bir yanından “maker”ların birbirinden yenilikçi, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Fuarı’nda insansız hava araçları ve robot yarışmaları da düzenlenecek.

Maker kendi kendine üretim yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen, özünde mucit sayılabilecek kişilere deniyor. Aslında örgü örmekten sabun yapmaya, tasarım işlerinden elektronik devreler oluşturmaya, üç boyutlu yazıcıları kullanmaktan çeşitli robotlar yapmaya kadar 7’den 77’ye herkes “maker ruhu” ile güzel projeler ortaya koyabilir.

İlgili İçerikler

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.

Fizik

Yenilikçi bir fizik deneyi. Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde yapay bir gökkuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Diyelim ki gerçek dünyada değil de bilim kurgu dünyasında yaşıyoruz ve bir şekilde zamanda yolculuk yapmak...

Fizik

Dünya’nın etrafında dönen teleskoplar gezegenimizden yayılan gama ışınlarını 1990’lardan beri defalarca algıladı. Geçmişte bu ışınların kaynağının atmosferde meydana gelen fiziksel süreçler olduğu varsayılıyordu. Kyoto Üniversitesi’nde çalışan bir grup Japon araştırmacı yakın zamanlarda bu varsayımı test etti.

Fizik

Kozmik ışınların atmosferdeki atomlarla çarpışması sonucu açığa çıkan muonlar kullanılarak, Mısır piramitlerinin en büyüğü olan Gize’deki Büyük Piramit’te daha önce bilinmeyen bir oda bulundu.

Fizik

Kum tepelerinin şarkı söylediğini biliyor muydunuz? Nadir karşılaşılan bir durum olsa da çöllerde düşük frekanslı, uğultu şeklinde sesler...

Fizik

ABD’deki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı, cam yüzeylerdeki yansımaları neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Öyle ki üretilen camlar hemen hemen görünmez hale geldi.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu “Yansımalar”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Yansıma etiketini eklemeyi unutmayın.

Fizik

Kuramsal en yüksek sıcaklık için, mutlak sıfır noktasında olduğu gibi, bilim insanlarının üzerinde anlaştığı bir değer yoktur.