Skip to content Skip to navigation

Karalama Makinesi

Bilim Genç
12/12/2014 - 16:49

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinliğimizde kâğıt bardak (veya süt kutusu), pil, kablo, boya kalemleri gibi evde kolayca bulabileceğiniz malzemeler ve eski bir oyuncağın ya da cihazın motoru ile (motoru satın da alabilirsiniz) bir karalama makinesi yapacağız.

Karalama makinesinde, motorun ucuna bağlayacağımız bir ataşı pervane gibi kullanacağız. Makinemiz dairesel şekilde hareket ederek geçtiği yerlerde iz bırakacak. Etkinliği yaparken farklı boylara sahip kalem ve daha hızlı ya da daha yavaş çalışan motor kullanarak yalnızca dairesel değil birbirinden farklı şekillere sahip çizimler elde edebiliriz.

Etkinliğin yapım aşamalarını fotoğraflardan adım adım takip edebilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet motor (1.5V)
 • 1 adet kalem pil
 • 3-4 adet ataş
 • Krokodil kablolar (veya bağlantı kabloları)
 • Kabloaçar (veya makas)
 • Bant
 • Keçeli kalemler
 • Kâğıt bardak (veya süt kutusu)
 • Karton kutu kapağı
 • Makas
 • A4 kâğıtlar

Etkinliğin yapılışı:

1. Keçeli kalemlerimizi kâğıt bardağın ayakları olacak şekilde bardağa bantlayalım. Kalemlerin ucunu makinemizi çalıştırana kadar kapalı tutalım.

2. Düzeneğin üzerine karton kutu kapağından kestiğimiz parçayı yapıştıralım. Bu parçanın üzerine pil ve motordan oluşan devremizi kuracağız.

3. Ataşlardan birini motora bantlayalım. Ataş yerine başka ufak bir cisim de kullanabiliriz. Makinemiz motorun bu ataşı döndürmesi ile hareket edecek.

4. Pilin iki ucuna, krokodil kabloları bağlamamızı kolaylaştıracak ataşları bantlayalım.

5. Pili ve motoru kartonun üstüne bantla yapıştıralım. Sıkı bir şekilde bağlamaya özen gösterelim, yoksa motorun dönmesiyle birlikte devremiz savrulabilir.

6. Şimdi de motordan gelen kabloların uçlarını kabloaçar yardımı ile açalım ve pili ve motoru krokodil kablolarla birbirine bağlayalım. Motor çalışmaya başlayacaktır. Fazla kabloları makinenin gövdesine bantlayabiliriz.

7. Makinemiz artık kullanıma hazır. Kalemlerin uçlarını çıkaralım, makinemizi beyaz A4 kâğıdı üzerine bırakalım ve nasıl bir şekil çizdiğine bakalım.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.