Skip to content Skip to navigation

Kasım Ayında Gökyüzünde Neler Görebilirsiniz?

Dr. Tuba Sarıgül
04/11/2019 - 18:28

Kasım ayında nadir gerçekleşen bir gök olayına tanık olabilirsiniz. Merkür, 11 Kasım’da Güneş’in önünden geçiyor. Ancak unutmayın! Geçişi ister çıplak gözle, ister dürbünle, ister teleskopla gözlemleyin, mutlaka uygun bir güneş filtresi kullanmaya dikkat edin. Çünkü Güneş’e doğrudan bakmak gözünüzde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Geçiş, Türkiye saatiyle 15.35’te başlıyor. Bu sırada Güneş’i güneybatı ufkunun üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Merkür, Güneş’in merkezine en yakın konuma gelmeden Güneş battığı için Merkür geçişi ülkemizden kısmen gözlenebiliyor. Geçiş sırasında Merkür’ü bir dürbün ya da küçük bir teleskop yardımıyla Güneş diskinin üzerinde siyah bir nokta gibi görebilirsiniz. Bir sonraki Merkür geçişi ise 2032’de.

Merkür, Güneş etrafındaki yörüngesini 88 günde tamamlar. Yani Dünya Güneş etrafındaki yörüngesini bir kez tamamladığında Merkür Güneş etrafında yaklaşık dört kez dolanmış olur. Merkür belirli aralıklarla Dünya ile Güneş’in arasından geçer. Ancak Güneş ile Dünya’nın arasından her geçişinde Güneş diskinin önünden geçmez. Bu durumun nedeni Merkür’ün Güneş etrafında dolandığı yörünge düzleminin, Dünya’nın Güneş etrafında dolandığı yörünge düzlemiyle tam olarak çakışmamasıdır.

 

Kasım Ayının İlgi Çekici Gök Olayları

Kasım ayının en önemli gök olayı Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi. Ancak Güneş Sistemi’nin diğer gezegenlerini de bu ayda gökyüzünde görebilirsiniz.

Satürn, Jüpiter ve Venüs kasım ayında Güneş’in batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde sıralanmış hâlde. Ayın başında Jüpiter, Satürn ile Venüs’ün arasında. Ayın sonunda ise Venüs, Jüpiter ile Satürn’ün arasından geçiyor.

Venüs kasım ayı boyunca Güneş’in batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Venüs ve Jüpiter 24 Kasım’da birbirine yakın görünümde. 28 Kasım akşamı ise Venüs, Jüpiter ve iki gün önce yeniay evresinden ayrılan hilal şeklindeki Ay gökyüzünde birlikte görülebilir.

Satürn kasım ayında Güneş’in batışından sonra güney ufkunun üzerinde ortaya çıkıyor ve yaklaşık dört saat sonra batıyor. Satürn’ün görülebileceği süre ayın ilerleyen günlerinde giderek kısalıyor. Satürn’ü gökyüzünde çaydanlığa benzer şekliyle Yay Takımyıldızı’nın yakınlarında bulabilirsiniz.

Jüpiter ise ayın başında gün batımından sonra yaklaşık iki saat görülebilir. Aralık ayında Güneş’in arkasından geçmeye hazırlanan Jüpiter’in gözlem süresi giderek kısalıyor ve ayın sonunda bir saate düşüyor.

Mars, kasım ayında Güneş’in doğuşundan önce gökyüzünde. Ayın başında gün doğumundan yaklaşık bir buçuk saat önce doğu ufkunun üzerinden yükselen Kızıl Gezegen ayın ilerleyen günlerinde daha erken doğmaya başlıyor. Başak Takımyıldızı’ndaki Mars’ı 10 Kasım’da Başak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Spika ile bir arada görebilirsiniz. Kızıl Gezegen’i gökyüzünde mavi-beyaz rengiyle parlayan Spika’nın solunda bulabilirsiniz.

11 Kasım’da Güneş’in önünden geçen Merkür, kasım ayının ortasından sonra sabah gökyüzünde tekrar ortaya çıkmaya başlıyor. Merkür’ü Güneş’in doğuşundan kısa süre önce doğu ufkunun üzerinde görebilirsiniz. Merkür, 28 Kasım’da Güneş’le aralarındaki açısal mesafenin en büyük olacağı en büyük batı uzanımı konumuna geliyor. Bu konumdayken Merkür’ün uzanım açısı 20 derece.

Merkür’ü kasım ayının sonunda Güneş’in doğuşundan önce Mars ile birlikte güneydoğu ufkunun üzerinde görebilirsiniz.

Aslan Göktaşı Yağmuru

Aslan (Leonid) göktaşı yağmuru 17-18 Kasım’da en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay dolunay evresinden yeni ayrıldığından göktaşlarının fark edilmesini zorlaştırabilir. Aslan göktaşı yağmurunun kaynağı ise 55P/Tempel-Tuttle kuyrukluyıldızı.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.

Gökbilim ve Uzay

Antik Çağ’ın Yunan filozoflarından ünlü matematikçi Pisagor, “Tellerin kıpırtısında geometri vardır, küreler arasındaki boşlukların hesaplanmasında da müzik” demiştir. Bundan dolayı, müzik aletlerindeki tellerin uzunluğu ile çıkardıkları sesler arasında bağlantı olduğunu öne süren ilk kişinin de MÖ 6. yüzyılda yaşayan Pisagor olduğu düşünülür.

Gökbilim ve Uzay

2020 yılı Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmuruyla açılış yapıyor. Yılın ilk göktaşı yağmuru 3-4 Ocak’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Dörtlük göktaşı yağmurunun en yüksek etkinliğe ulaştığı tarihte Ay ilkdördün evresinde. Bu tarihte berrak bir gökyüzünde ve şehir ışıklarından uzakta saatte maksimum 120 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimci Tycho Brahe’nin ani ölümü özellikle, gökyüzündeki hareketine kimsenin akıl sır erdiremediği Mars’la ilgili gözlemlerine bir süredir devam eden 30 yaşındaki asistanı Johannes Kepler için büyük bir fırsat demekti.

Gökbilim ve Uzay

Kırımlı amatör gökbilimci Gennady Borisov, 30 Ağustos’ta bir kuyrukluyıldız keşfetmişti. Daha sonraları yapılan gözlemler kuyrukluyıldızın yıldızlararası uzaydan gelen bir “ziyaretçi” olduğunu gösterdi.

Gökbilim ve Uzay

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız geçen yıl 13 Aralık’ta gerçekleşen tren kazası sonucu aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Bir insanın hayatını kaybetmesi sevenleri ve ailesi için büyük bir üzüntü kaynağı olmasının yanı sıra bilim dünyası için de büyük bir kayıptır.

Gökbilim ve Uzay

Hulk çizgi romanında bilim insanı Dr. Bruce Banner laboratuvarda deneyler yaparken bir kaza geçirir ve gama ışınlarına maruz kalan DNA’ları mutasyona uğrar. Bu yüzden Dr. Banner artık her sinirlendiğinde Hulk adı verilen yeşil bir deve dönüşür.

Gökbilim ve Uzay

Ay’a giden astronotların Ay’a ulaşması yaklaşık üç gün sürmüştü. İnsanların uzaydaki bir sonraki hedefi Mars. Mars’ın ötesindeki gökcisimlerine örneğin Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlere ya da Güneş Sistemi’nin dışındaki yıldızlara ulaşmak ise çok daha uzun sürecek.

Gökbilim ve Uzay

Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı olma özelliği taşıyan ODTÜ Saçılmalı Demet Hattı’nın açılışı yapıldı. Test merkezi Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezinde kuruldu.

Gökbilim ve Uzay

Yılın son ayında gökyüzünde çıplak gözle gözleyebileceğiniz beş gezegeni de görme fırsatı bulabilirsiniz. Mars ve Merkür aralık ayında Güneş’in doğuşundan önce gökyüzünde. Ayın ilk yarısında Merkür ve Mars'ı Başak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Spika ile birlikte doğu-güneydoğu ufkunun üzerinde görebilirsiniz.