Skip to content Skip to navigation

Katlanabilen Origami Robotlar

Dr. Özlem Kılıç Ekici
20/10/2014 - 11:54

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlar robot teknolojisinde çığır açacak bir robot tasarladı. Belirlenen çizgiler üzerinde kendi kendine katlanarak kolayca ayaklanabilen bu robot, geleneksel makine ve robot üretiminin pahalı, üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisinin de kitlesel seri üretim için nispeten yavaş olması nedeniyle robot endüstrisinin gelecekte tercih edeceği bir teknoloji olacağa benziyor. Katlanabilen origami robotlar ucuz maliyetle kolay ve hızlı bir şekilde üretilebiliyor. İstenilen boyutlarda tasarlanabilen robotların çok farklı alanlarda kullanılabileceği öngörülüyor.

Polistren köpük levha şeklindeki kompozit malzemelerden üretilen, kalın kâğıt benzeri beş yassı katmandan oluşan robotun bazı katmanları hayli sert. Bazıları ise küçük bir pilden enerji alan elektrik liflerinin sağladığı ısıyla esneyen, ısıya göre biçim değiştiren ve katlanan polimerlerden oluşuyor. Bu katmanların belirli yerlerinde, içlerine polimerleri hareketlendiren ısı devreleri yerleştirilmiş menteşeler var. Isınan polimerler masanın üzerinde dümdüz halde dururken belirli yerlerinden kendi kendine katlanarak 4 dakika gibi kısa bir sürede yürüyen bir robot haline dönüşüyor. Önceden programlanan mikro boyuttaki kontrol ve kumanda merkezi, ısı devrelerinin ne zaman harekete geçeceğine ve duracağına karar veriyor. Katlanıp şekil aldıktan sonra soğuyan robot hareket etmeye başlayarak kendisine önceden tanımlanan görevi tamamlamaya çalışıyor. Yere serili haldeki kompozit katmanlar, kat yerlerinden minik motorlar aracılığıyla katlanıp yükselerek işlevsel bir makine biçimine dönüşüyor ve hiçbir insan müdahalesi olmadan saniyede 5,4 cm’lik bir hızla ilerlemeye başlıyor.

Origami robotların çok çeşitli görevlerde kullanılabileceğini belirten uzmanlar, bu robotların uzay çalışmalarının yanı sıra çevre kirliliğinin ve gaz kaçaklarının tespiti ile felaket bölgelerindeki yardım çalışmaları için çok uygun olduğunu vurguluyor. Düz levhalar halinde kolayca hedef bölgeye ulaştırılabilecek olan bu robotlar çok farklı biçimlerde katlanarak çeşitli keşif ve kurtarma araçlarına dönüşebilecek. Örneğin dümdüz halde fırlatıldıkları uzayda yörüngeye yerleştikten sonra katlanarak bir uydu halini alabilecekler. Ya da yakın bir gelecekte insanlar bu origami robotları kiralayarak çimlerini biçtirebilecek veya satın aldıkları mobilyaların montajlarını yaptırabilecek. Farklı amaçlarla kullanılabilecek bu teknolojinin gelişimini izlemek ise hayli ilginç ve heyecanlı olacak.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.