Skip to content Skip to navigation

Kızamık Bağışıklık Sisteminin Hafızasını Siliyor

Dr. Mahir E. Ocak
25/11/2019 - 10:40

Bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biri olan kızamık, bir aşı geliştirilmeden önce dünya genelinde her yıl 2,6 milyon insanın ölümüne sebep oluyordu. Günümüzde de her yıl, aşı olamayan ya da olmayı reddeden yaklaşık 7 milyon insan kızamığa yakalanıyor ve yaklaşık yüz bini hayatını kaybediyor.

Geçtiğimiz on yılda elde edilen bulgular, kızamık aşısının sadece kızamık hastalığına karşı değil uzun vadede diğer hastalıklara karşı da koruma sağladığını göstermişti. Ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyordu. Öne sürülen hipotezlerden biri, kızamık aşısının bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirdiğiydi. Bir diğer hipoteze göreyse kızamık bağışıklık sisteminin “hafızasını siliyor”, böylece kızamık geçiren hastalar geçmişte bağışıklık kazandıkları hastalıklara kolaylıkla yeniden yakalanabiliyordu. Kızamık aşısıysa hastalığa yakalanmayı engelleyerek bağışıklık sistemindeki bu hafıza kaybının önüne geçiyordu. 

Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda Science’ta yayımladıkları sonuçlar, bağışıklık sistemindeki hafıza kaybı hipotezinin doğru olduğuna işaret ediyor.

Araştırmacılar, 77 çocuğun kanındaki antikor miktarını kızamığa yakalanmadan önce ve kızamığa yakalandıktan iki ay sonra ölçmüşler. Ayrıca elde ettikleri sonuçları kızamığa yakalanmamış 115 çocuğun ve yetişkinin ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırmışlar. Sonuçlar, kızamığa yakalanan çocukların kanındaki antikorların çeşitliliğinin azaldığını gösteriyor. Örneğin bir çocuğun kanında kızamığa yakalanmadan önce suçiçeği virüsüne karşı 100 ayrı tür antikor varsa kızamığa yakalandıktan soran bu sayı 50’ye düşüyor. Bu durum çocuğun bağışıklık sistemindeki suçiçeği hafızasının yarısının silinmesi anlamına geliyor.

Araştırmacılar, kızamığın sebep olduğu bağışıklık hafızası kaybını gidermenin bir yolunun kızamık geçiren hastaları daha önce aşılandıkları suçiçeği, çocuk felci gibi hastalıklara karşı yeniden aşılamak olabileceğini söylüyorlar.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.

Tıp ve Sağlık

Hiç hata yapmamayı mı yoksa çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra başarılı olmayı mı tercih edersiniz? Hata yapmak zaman zaman insanlar tarafından bir eksiklik olarak görülse de araştırmalar hata yapmanın öğrenmeyi olumlu etkilediğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Mutluluğumuzun nelere bağlı olduğu konusu tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. 80 yıl süren araştırma mutluluğu belirleyen en önemli faktörün çevremizdeki insanlarla iyi ve olumlu ilişkiler kurmak olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Çok yorgun olduğunuzu ve başınızı yastığa koyduğunuzu hayal edin. Tam uykuya dalacaksınız ama o da ne? Gök gürültüsünü andıran bir sesle yerinizden fırlıyorsunuz. Bu, yan odada uyuyan kardeşinizin horlama sesi. Horlamanın sadece horlayan kişinin yakınındaki kişileri olumsuz etkileyen bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak horlamadan en çok etkilenen horlayan kişinin kendisidir.

Tıp ve Sağlık

Eylemlerimizi yönlendiren iki faktör var: yapmamız gerekenler ve yapmayı istediklerimiz. Yemek yemek, uyumak gibi yapmak zorunda olduğumuz eylemler dışındakileri kendimiz yapmayı tercih ettiğimiz için gerçekleştiriyoruz. Peki, beynimiz buna nasıl karar veriyor?

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, omurgalı hayvanların görme algısında yer alan bir protein kompleksinin üç boyutlu yapısını atom ölçeğinde tespit etti.  Bu sayede spesifik olarak bu etkileşimleri hedef alan ilaçlar geliştirilebilir.

Tıp ve Sağlık

Siz de günlerin kısaldığı, havaların soğuduğu, Güneş’in daha geç doğup daha erken batmaya başladığı bu günlerde kendinizi daha mutsuz, enerjiniz d

Tıp ve Sağlık

İsveç’teki Karolinska Enstitüsünde yapılan bilimsel çalışmalar, insanların çoğunun yaşlandıkça kilo almasının sebebini ortaya çıkardı. Prof. Dr. Peter Arner ve arkadaşlarının Nature Medicine’de yayımladıkları sonuçlara göre yağ hücrelerindeki lipit döngüsü (yağların yakılma ve depolanma hızı) yaşlandıkça yavaşlıyor ve böylece daha kolay kilo alınıyor.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne bu yıl hücrelerin oksijen seviyesini algılaması ve farklı oksijen seviyelerine uyum sağlaması ile ilgili çalışmaları nedeniyle William G. Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza layık görüldü.