Skip to content Skip to navigation

Kızamık Bağışıklık Sisteminin Hafızasını Siliyor

Dr. Mahir E. Ocak
25/11/2019 - 10:40

Bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biri olan kızamık, bir aşı geliştirilmeden önce dünya genelinde her yıl 2,6 milyon insanın ölümüne sebep oluyordu. Günümüzde de her yıl, aşı olamayan ya da olmayı reddeden yaklaşık 7 milyon insan kızamığa yakalanıyor ve yaklaşık yüz bini hayatını kaybediyor.

Geçtiğimiz on yılda elde edilen bulgular, kızamık aşısının sadece kızamık hastalığına karşı değil uzun vadede diğer hastalıklara karşı da koruma sağladığını göstermişti. Ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyordu. Öne sürülen hipotezlerden biri, kızamık aşısının bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirdiğiydi. Bir diğer hipoteze göreyse kızamık bağışıklık sisteminin “hafızasını siliyor”, böylece kızamık geçiren hastalar geçmişte bağışıklık kazandıkları hastalıklara kolaylıkla yeniden yakalanabiliyordu. Kızamık aşısıysa hastalığa yakalanmayı engelleyerek bağışıklık sistemindeki bu hafıza kaybının önüne geçiyordu. 

Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda Science’ta yayımladıkları sonuçlar, bağışıklık sistemindeki hafıza kaybı hipotezinin doğru olduğuna işaret ediyor.

Araştırmacılar, 77 çocuğun kanındaki antikor miktarını kızamığa yakalanmadan önce ve kızamığa yakalandıktan iki ay sonra ölçmüşler. Ayrıca elde ettikleri sonuçları kızamığa yakalanmamış 115 çocuğun ve yetişkinin ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırmışlar. Sonuçlar, kızamığa yakalanan çocukların kanındaki antikorların çeşitliliğinin azaldığını gösteriyor. Örneğin bir çocuğun kanında kızamığa yakalanmadan önce suçiçeği virüsüne karşı 100 ayrı tür antikor varsa kızamığa yakalandıktan soran bu sayı 50’ye düşüyor. Bu durum çocuğun bağışıklık sistemindeki suçiçeği hafızasının yarısının silinmesi anlamına geliyor.

Araştırmacılar, kızamığın sebep olduğu bağışıklık hafızası kaybını gidermenin bir yolunun kızamık geçiren hastaları daha önce aşılandıkları suçiçeği, çocuk felci gibi hastalıklara karşı yeniden aşılamak olabileceğini söylüyorlar.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.

Tıp ve Sağlık

Hiç hata yapmamayı mı yoksa çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra başarılı olmayı mı tercih edersiniz? Hata yapmak zaman zaman insanlar tarafından bir eksiklik olarak görülse de araştırmalar hata yapmanın öğrenmeyi olumlu etkilediğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Mutluluğumuzun nelere bağlı olduğu konusu tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. 80 yıl süren araştırma mutluluğu belirleyen en önemli faktörün çevremizdeki insanlarla iyi ve olumlu ilişkiler kurmak olduğunu gösteriyor.