Skip to content Skip to navigation

Konya Bilim Merkezi İslam Bilim Tarihi Yaz Okulu

Nurulhude Baykal
16/02/2017 - 10:04

Geçen senenin yaz tatilinde, Konya Bilim Merkezi’nde diğer bilim merkezleri ve okullara örnek olacak bir organizasyon düzenlendi. 12 Temmuz - 20 Ağustos 2016 tarihleri arasında Konya Bilim Merkezi’nde, Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nden 12 ortaöğretim öğrencisi için yaz okulu programı yapıldı.

Yaz okulu programı çerçevesinde öğrencilere temel düzeyde bilim tarihi dersleri verildi. Coğrafya, astronomi, kimya, fizik, tıp, matematik gibi temel disiplinlerde Müslümanların gerçekleştirdiği bilimsel hareketler, oluşumlar ve bunların tarihsel süreçlerinin işlendiği derslerde Orta Çağ eğitim kurumları, geometrik desenler, simya, madencilik ve deprem gibi özel temalara da değinildi. Ayrıca bu disiplinlerin günümüz dünyasındaki önemi ve teknolojiye katkısı da vurgulandı.

Derslerin yanı sıra parfüm yapma, geometrik desenler çizme, gece gökyüzü gözlemi gibi farklı alanlarda çeşitli atölyeler de düzenlendi ve bu etkinliklerin sonunda sunmak üzere katılımcıların türlü projeler yapması ve böylece programı benimsemeleri amaçlandı.

Program kapsamında İslam medeniyetinin altın çağı (700-1700) süresince Arapçanın bilim dili oluşundan kâğıdın imalatına, Cabir’in sülfürik asidi icat etmesinden Elhamra’da altın oranın keşfine kadar birçok konu derslerde işlendi. İslam’ın bilime katkısının yanı sıra bilimin de Müslüman kültür havzasına katkısı ve bu katkıların ekonomik, psikolojik ve sosyolojik boyutları da derslerin içeriğine dâhil edildi. Harezmî, Birunî, İbnu’l-Heysem gibi bazı önemli Müslüman bilim insanlarının bu süreçteki rolleri anlatıldı ve bugün onların mirasından nasıl bir rol-model ortaya çıkarılacağı üzerinde öğrencilerin fikir yürütmesi sağlandı.

Yaz okulunda İslam bilim tarihi incelemeleri yapılırken geçmişle övünmekten veya maziye nostaljik bir özlem duymaktan çok, geçmişin mirası üzerinde düşünme ve o zamandan bugüne dersler çıkarma hususunun altı çizilerek, öğrencilerin tüm insanlığın ortak ürünü olan medeniyetin oluşmasında kendi kültürümüzün rolünü tespit etmeleri ve katkıları geliştirmeye yönelik ne tür çalışmalarda bulunabilecekleri konusunda teşvik edilmeleri hedeflendi. 

 

 

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

2001 yılında başlatılan TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ile temel bilimlerden mühendisliğe, sosyal bilimlerden tıbba pek çok alandan genç bilim insanı ödüllendiriliyor.

Sosyal Bilimler

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı’nın ikincisi bu yıl 11 – 12 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

Alışkanlıklar, aynı durum ve şartlar altında sıklıkla sergilenen ve planlanmadan, kendiliğinden gerçekleşen davranışlar olarak tanımlanabilir. Yeni bir alışkanlık edinme sürecinde de belirli bir süre bu alışkanlığın gerektirdiği davranışları düzenli olarak yapmamız gerektiğini düşünürüz.

Sosyal Bilimler

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması’na makale göndermek isteyenler için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2018.

Sosyal Bilimler

Asansörün içinde bir başkası da varken pek çoğumuz endişe, tedirginlik, gerginlik, korku gibi duyguları da içinde barındıran, kısaca “tuhaf” diye tanımlayabileceğimiz bir his içinde oluruz.

Sosyal Bilimler

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Tıpkı Eski Mısır dönemine ait resimlerde olduğu gibi. Ancak perspektif kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği değişti. 

Sosyal Bilimler

Anadilimiz dışındaki yabancı bir dili bir iletişim aracı olarak kullanma becerisini kazanmak dil edinimi olarak isimlendiriliyor. Yabancı dil edinimi ile ilgili farklı teknikler ve uygulamalar geliştiriliyor. ABD’deki Saint Louis Üniversitesi’nden Doç. Dr. Simone Bregni, öğrencilerine İtalyanca öğretmek için 1997’den beri bilgisayar oyunlarından faydalanıyor. 

Sosyal Bilimler

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2018 probleminin çözümüne ve Mayıs 2018 problemine yer veriyoruz.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı. Amundsen hem amacına ulaşmayı hem de ekibindeki herkesi sağ salim geri döndürmeyi başardı.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı.