Skip to content Skip to navigation

Konya Bilim Merkezi İslam Bilim Tarihi Yaz Okulu

Nurulhude Baykal
16/02/2017 - 10:04

Geçen senenin yaz tatilinde, Konya Bilim Merkezi’nde diğer bilim merkezleri ve okullara örnek olacak bir organizasyon düzenlendi. 12 Temmuz - 20 Ağustos 2016 tarihleri arasında Konya Bilim Merkezi’nde, Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nden 12 ortaöğretim öğrencisi için yaz okulu programı yapıldı.

Yaz okulu programı çerçevesinde öğrencilere temel düzeyde bilim tarihi dersleri verildi. Coğrafya, astronomi, kimya, fizik, tıp, matematik gibi temel disiplinlerde Müslümanların gerçekleştirdiği bilimsel hareketler, oluşumlar ve bunların tarihsel süreçlerinin işlendiği derslerde Orta Çağ eğitim kurumları, geometrik desenler, simya, madencilik ve deprem gibi özel temalara da değinildi. Ayrıca bu disiplinlerin günümüz dünyasındaki önemi ve teknolojiye katkısı da vurgulandı.

Derslerin yanı sıra parfüm yapma, geometrik desenler çizme, gece gökyüzü gözlemi gibi farklı alanlarda çeşitli atölyeler de düzenlendi ve bu etkinliklerin sonunda sunmak üzere katılımcıların türlü projeler yapması ve böylece programı benimsemeleri amaçlandı.

Program kapsamında İslam medeniyetinin altın çağı (700-1700) süresince Arapçanın bilim dili oluşundan kâğıdın imalatına, Cabir’in sülfürik asidi icat etmesinden Elhamra’da altın oranın keşfine kadar birçok konu derslerde işlendi. İslam’ın bilime katkısının yanı sıra bilimin de Müslüman kültür havzasına katkısı ve bu katkıların ekonomik, psikolojik ve sosyolojik boyutları da derslerin içeriğine dâhil edildi. Harezmî, Birunî, İbnu’l-Heysem gibi bazı önemli Müslüman bilim insanlarının bu süreçteki rolleri anlatıldı ve bugün onların mirasından nasıl bir rol-model ortaya çıkarılacağı üzerinde öğrencilerin fikir yürütmesi sağlandı.

Yaz okulunda İslam bilim tarihi incelemeleri yapılırken geçmişle övünmekten veya maziye nostaljik bir özlem duymaktan çok, geçmişin mirası üzerinde düşünme ve o zamandan bugüne dersler çıkarma hususunun altı çizilerek, öğrencilerin tüm insanlığın ortak ürünü olan medeniyetin oluşmasında kendi kültürümüzün rolünü tespit etmeleri ve katkıları geliştirmeye yönelik ne tür çalışmalarda bulunabilecekleri konusunda teşvik edilmeleri hedeflendi. 

 

 

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı. Amundsen hem amacına ulaşmayı hem de ekibindeki herkesi sağ salim geri döndürmeyi başardı.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı.

Sosyal Bilimler

Sevgili gençler, bundan böyle her ay Bilim Genç’te sizlerle birlikte olacağız. Bu köşede sizlere hoşunuza gideceğini düşündüğümüz, göreceli olarak kolay ve fazla taş içermeyen problemler sunacağız. Öyle ki çoğu kez verilen pozisyondaki taşları bir satranç tahtasına dizmeden problemi doğrudan diyagrama bakarak çözebileceksiniz.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı. Amundsen hem amacına ulaşmayı hem de ekibindeki herkesi sağ salim geri döndürmeyi başardı. Scott ve dört arkadaşıysa kutba ulaştıktan sonra dönüş yolunda hayatlarını kaybetti. Güney Kutbu’nun bu ilgi çekici keşif öyküsünü üç bölümde ele alıyoruz.

Sosyal Bilimler

5. Hamamönü Çiğdem Şenliği; Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü ve Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü’nün iş birliğiyle 15 Mart Perşembe günü Ankara’nın tarihi Hamamönü semtinde gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayında objektiflerinizi farklı ulaşım türlerine ve araçlarına odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Ulaşım etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından yürütülen TÜBİTAK 4004, 4005, 4006 ve  4007 başvuruları başladı.

Sosyal Bilimler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Çocuk Gözüyle Paylaşmak” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılmak için profesyonel olmanıza gerek yok! Yaşınız 12-18 arasında ise ve fotoğrafa meraklıysanız yarışmaya başvurabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Eylül ayının #Saatler konulu en beğenilen fotoğrafı Rana Nur Alver’e ait Kitap Okuma Zamanı.

Sosyal Bilimler

Tam adı Ebû Nasr Muhammed bin Muhammed bin Turhan bin Uzluk el-Fârâbî el-Türkî olan ve Batı’da Alpharabius veya Avennasar olarak tanınan Fârâbî, 870 yılında Türkistan’ın Fârâb (Otrar) şehri yakınlarındaki Vesiç kasabasında doğmuştur.