Skip to content Skip to navigation

Matematiksel Denklemler Trafik Sorununu Çözebilir

Dr. Mahir E. Ocak
30/01/2014 - 18:11

Günlük hayatta karşımıza çıkan pek çok soru kesin bir biçimde çözülemiyor. Bazı durumlarda soruyu çözmek için bilinen bir yöntem yokken bazı durumlarda ise bilinen çözüm yöntemlerinin uygulanması çok zor. Ayrıca çoğu zaman soruyu çözmek için gerekli verileri toplamak neredeyse imkânsız. Trafik sıkışıklıklarının nasıl önlenebileceği de çözülmesi zor sorulardan biri.

Öncelikle trafik hakkında veri toplamak hayli zor. İstatistiksel olarak hangi yerlerde hangi zamanlarda trafik sıkışıklığı olduğu belirlenebilir. Fakat anlık olarak bir caddedeki trafik yoğunluğunu ölçmek zor, hangi araçların hangi yönlerde yolculuk edeceğini bilmek ise imkânsızdır. Bu durumlarda genel olarak yapılan şey, problemin en önemli kısımlarını göz önüne alan kaba bir model yapmak ve bu sorunun bir çözümünü bularak gerçek sorunu kısmen de olsa çözmeye çalışmaktır. Pek çok araştırma grubu trafik sorununu çözmek için modeller ve matematiksel denklemler üzerine çalışıyor.

Bristol Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacının Physical Review E'de yayımladığı bir çalışmaya göre robot arabaların (bilgisayar tarafından yönlendirilen arabaların) tepki verme süreleri ayarlanarak trafik sıkışıklıkları ve trafik kazaları azaltılabilir.

Bilgisayarlar tarafından yönlendirilen araçlar hem ortamdaki değişikliklere daha hızlı cevap verebilir hem de kablosuz iletişim ağlarını kullanarak çevredeki trafik hakkında bilgi edinebilir. Dr. Robert Szalai ve çalışma arkadaşlarının yaptığı hesaplar, robot arabaların tepki verme sürelerinin uygun bir şekilde ayarlanmasıyla trafik sıkışıklıklarının ve trafik kazalarının azaltılabileceğini gösteriyor.    

İlgili İçerikler

Matematik

Bir böcek ilk hamlesinde 2×100’lük satranç tahtasının bir birim karesine atlıyor. Bundan sonraki her hamlesinde bulunduğu birim kareyle ortak kenar paylaşan başka bir birim kareye atlıyor...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ocak 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2018 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

4×4’lük satranç tahtasının her birim karesine birer gerçel sayı yazılmıştır. Ortak kenar paylaşan birim karelere yazılmış sayılar komşu sayılardır. Her sayının komşu sayılarının toplamı 6’ya eşit olan bir satranç tahtasındaki sayıların toplamı en fazla kaç olabilir?

Matematik

Tüm birim kareleri beyaz olan 11 × 11’lik satranç tahtasının herhangi bir birim karesini seçip kırmızıya boyuyoruz. Bundan sonraki her adımda en son boyanmış kareyle...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2018 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Keloğlan cüceleri iki grup halinde mantar toplamak için ormana yolluyor. Dönüşte birinci gruptaki cücelerin cüce başına 59, ikinci gruptaki cücelerin ise cüce başına 14 mantar topladığını görüyor. Keloğlan, cücelerin moralini yükseltmek için...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2018 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Keloğlan 792 cücenin bulunduğu bir çiftlikte bir matematik etkinliği düzenliyor ve cücelerden hazırladığı 12 soruyu çözmelerini istiyor. Etkinlik sonunda Keloğlan her cücenin tam olarak 7 soru çözdüğünü ve...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2018 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.