Skip to content Skip to navigation

Matematiksel Denklemler Trafik Sorununu Çözebilir

Dr. Mahir E. Ocak
30/01/2014 - 18:11

Günlük hayatta karşımıza çıkan pek çok soru kesin bir biçimde çözülemiyor. Bazı durumlarda soruyu çözmek için bilinen bir yöntem yokken bazı durumlarda ise bilinen çözüm yöntemlerinin uygulanması çok zor. Ayrıca çoğu zaman soruyu çözmek için gerekli verileri toplamak neredeyse imkânsız. Trafik sıkışıklıklarının nasıl önlenebileceği de çözülmesi zor sorulardan biri.

Öncelikle trafik hakkında veri toplamak hayli zor. İstatistiksel olarak hangi yerlerde hangi zamanlarda trafik sıkışıklığı olduğu belirlenebilir. Fakat anlık olarak bir caddedeki trafik yoğunluğunu ölçmek zor, hangi araçların hangi yönlerde yolculuk edeceğini bilmek ise imkânsızdır. Bu durumlarda genel olarak yapılan şey, problemin en önemli kısımlarını göz önüne alan kaba bir model yapmak ve bu sorunun bir çözümünü bularak gerçek sorunu kısmen de olsa çözmeye çalışmaktır. Pek çok araştırma grubu trafik sorununu çözmek için modeller ve matematiksel denklemler üzerine çalışıyor.

Bristol Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacının Physical Review E'de yayımladığı bir çalışmaya göre robot arabaların (bilgisayar tarafından yönlendirilen arabaların) tepki verme süreleri ayarlanarak trafik sıkışıklıkları ve trafik kazaları azaltılabilir.

Bilgisayarlar tarafından yönlendirilen araçlar hem ortamdaki değişikliklere daha hızlı cevap verebilir hem de kablosuz iletişim ağlarını kullanarak çevredeki trafik hakkında bilgi edinebilir. Dr. Robert Szalai ve çalışma arkadaşlarının yaptığı hesaplar, robot arabaların tepki verme sürelerinin uygun bir şekilde ayarlanmasıyla trafik sıkışıklıklarının ve trafik kazalarının azaltılabileceğini gösteriyor.    

İlgili İçerikler

Matematik

Keloğlan ve birkaç cüce bir oyun oynuyorlar. İlk önce her cüce tahtaya 1, 2, ... , 2019 sayılarından birini seçip yazıyor (aynı sayı bir defadan fazla yazılamaz). Bundan sonra Keloğlan tahtadaki sayılardan istediklerini silip...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Matematikçileri bir araya getiren Pi Günü’nü Bilim Genç dergisi bu sene yeniden simit ve üçgen peynir ile kutlayacak. Prof. Dr. Azer Kerimov ve Prof. Dr. Abdurrahman Muhammed Uludağ’ın katılacağı Bilim Üsküdar’daki etkinliğe tüm matematik severler katılabilir.

Matematik

Olasılık, geometri ve fizik gibi alanlardaki hesaplama ve formüllerde karşımıza çıkan pi sayısını çevremizde de bulabiliriz. Pi Günü’nü barındıran mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki dairesel şekillere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #ÇevremizdekiPi etiketini eklemeyi unutmayın.

Matematik

1, 2, ..., n sayıları, grupların hiçbirinde toplamları bir tam kareye eşit olan iki farklı sayı bulunmayacak şekilde iki gruba ayrılabiliyor. Buna göre, n’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Şubat 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Bir böcek ilk hamlesinde 2×100’lük satranç tahtasının bir birim karesine atlıyor. Bundan sonraki her hamlesinde bulunduğu birim kareyle ortak kenar paylaşan başka bir birim kareye atlıyor...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ocak 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2018 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

4×4’lük satranç tahtasının her birim karesine birer gerçel sayı yazılmıştır. Ortak kenar paylaşan birim karelere yazılmış sayılar komşu sayılardır. Her sayının komşu sayılarının toplamı 6’ya eşit olan bir satranç tahtasındaki sayıların toplamı en fazla kaç olabilir?