Skip to content Skip to navigation

Matematiksel Denklemler Trafik Sorununu Çözebilir

Dr. Mahir E. Ocak
30/01/2014 - 18:11

Günlük hayatta karşımıza çıkan pek çok soru kesin bir biçimde çözülemiyor. Bazı durumlarda soruyu çözmek için bilinen bir yöntem yokken bazı durumlarda ise bilinen çözüm yöntemlerinin uygulanması çok zor. Ayrıca çoğu zaman soruyu çözmek için gerekli verileri toplamak neredeyse imkânsız. Trafik sıkışıklıklarının nasıl önlenebileceği de çözülmesi zor sorulardan biri.

Öncelikle trafik hakkında veri toplamak hayli zor. İstatistiksel olarak hangi yerlerde hangi zamanlarda trafik sıkışıklığı olduğu belirlenebilir. Fakat anlık olarak bir caddedeki trafik yoğunluğunu ölçmek zor, hangi araçların hangi yönlerde yolculuk edeceğini bilmek ise imkânsızdır. Bu durumlarda genel olarak yapılan şey, problemin en önemli kısımlarını göz önüne alan kaba bir model yapmak ve bu sorunun bir çözümünü bularak gerçek sorunu kısmen de olsa çözmeye çalışmaktır. Pek çok araştırma grubu trafik sorununu çözmek için modeller ve matematiksel denklemler üzerine çalışıyor.

Bristol Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacının Physical Review E'de yayımladığı bir çalışmaya göre robot arabaların (bilgisayar tarafından yönlendirilen arabaların) tepki verme süreleri ayarlanarak trafik sıkışıklıkları ve trafik kazaları azaltılabilir.

Bilgisayarlar tarafından yönlendirilen araçlar hem ortamdaki değişikliklere daha hızlı cevap verebilir hem de kablosuz iletişim ağlarını kullanarak çevredeki trafik hakkında bilgi edinebilir. Dr. Robert Szalai ve çalışma arkadaşlarının yaptığı hesaplar, robot arabaların tepki verme sürelerinin uygun bir şekilde ayarlanmasıyla trafik sıkışıklıklarının ve trafik kazalarının azaltılabileceğini gösteriyor.    

İlgili İçerikler

Matematik

Sayılar kuramı ile ilgili en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Aritmetik Günleri (Journées Arithmétiques) bu yıl 1-5 Temmuz arasında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen etkinliğe her seferinde bir Avrupa ülkesi ev sahipliği yapıyor.

Matematik

Keloğlan ağırlıkları 1, 2, 3, .... , 100 gram olan yüz altın sikkeyi sırayla mağaradaki bir deliğe atıyor. Keloğlan bu işlemi, ilk atılan sikke dışındaki her sikke kendisinden bir önce atılmış...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Haziran 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

1! ∙ 2! ∙ 3! ... 999! ∙ 1000! sayısı, k = 1, 2, … , 1000 olmak üzere, k! sayılarının çarpımlarıyla elde edilmiştir. Bu 1000 çarpandan gerekirse en az kaçını silerek kalan çarpımın bir tam kare olmasını sağlayabiliriz?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mayıs 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Matematik alanının Nobel Ödülü olarak kabul edilen Abel Ödülü’nün 2019 yılındaki sahibi ABD Texas Üniversitesi onursal profesörü Karen Keskulla Uhlenbeck oldu.

Matematik

Ağırlıkları birbirine eşit olan 150 bilye birkaç torbaya dağıtılıyor ve bundan sonra her torbanın üzerine bu torbadan daha hafif olan torbaların sayısı yazılıyor. Torbaların üzerine yazılmış sayıların toplamı en fazla kaç olabilir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Nisan 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Keloğlan ve birkaç cüce bir oyun oynuyorlar. İlk önce her cüce tahtaya 1, 2, ... , 2019 sayılarından birini seçip yazıyor (aynı sayı bir defadan fazla yazılamaz). Bundan sonra Keloğlan tahtadaki sayılardan istediklerini silip...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.