Skip to content Skip to navigation

Motorlu Oyuncak Araba

Bilim Genç
23/12/2014 - 16:17

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte sizlerle beraber motorlu oyuncak araba yapıp 9V’luk bir motora takacağımız pervanenin itiş gücünü sınayacağız. Siz de arkadaşlarınızla bu arabalardan tasarlayıp kendi aranızda yarışlar düzenleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 9V’luk pil
 • 9V’luk pil için bağlantı kablosu
 • 6-9V’luk motor
 • 1 adet motora uygun pervane
 • Karton kutu kapağı
 • 3 mm çapında ve 20 cm uzunluğunda tahta çubuk
 • Makas
 • 4 adet oyuncak tekerlek (tahta çubuklar bu tekerleklerden geçebilmeli)
 • Koli bandı ve küçük boy bant
 • Yapıştırıcı
 • Krokodil kablo (veya bağlantı kablosu)

Etkinliğin yapılışı:

1- Karton kutu kapağımız arabamızın gövdesini oluşturacak. Karton kutu kapağını dikdörtgen prizma oluşturacak şekilde katlayıp bantlayalım.

2- Şimdi, arabanın tekerleklerini takalım. 20 cm uzunluğundaki tahta çubuğu makas yardımı ile iki parça olacak şekilde keselim. Tahta çubukları arabanın gövdesine geçirelim. Tekerlekleri taktığımızda arabanın gövdesinin yere değmemesine ve ön ve arka taraftaki tahta çubukların birbirine paralel olmasına dikkat edelim.

3- Tekerleklerimizi tahta çubuklara takıp yapıştırıcı ile sabitleyelim ve kuruması için biraz bekleyelim. Arabanın ön ve arkasını küçük karton parçalar yapıştırarak kapatalım.

4- 9V’luk pili arabamızın gövdesine bantlayalım.

5- Kartondan ufak bir parça kesip bükelim. Büktüğümüz karton parçayı pilin üzerinden geçecek şekilde bantlayalım.

6- Şimdi, motor ve pervanemizi takmalıyız. Motoru pervaneye takıp kurduğumuz düzeneğin üzerine bantlayalım. Pervanenin boşlukta kalmasına ve etrafındaki herhangi bir şeye temas etmemesine dikkat edelim.

7- Son olarak pili ve motoru birbirine bağlayacağız. Bir ataş yardımıyla basit bir anahtar yapalım. Ataşın orta bölümünü havaya kaldıralım. Bu ataşı arabanın arka bölümüne bantla yapıştıralım, ancak havaya kaldırdığımız bölüme bant yapıştırmayalım.

8- Şimdi, 9V’luk pilin bağlantı kablosunu pile takalım. Pilden gelen kabloların uçlarını kabloaçar yardımıyla açalım ve kablolardan birini motora bağlayalım. Pilden çıkan diğer kabloyu, ataşın kaldırdığımız ucuna dolayarak bağlayalım.

9- Krokodil kabloyu motorun diğer ucuna takalım. Kablonun fazla kısmını katlayıp arabanın gövdesine bantlayalım. Krokodil kablonun diğer ucunu ataşa bağladığımızda pervane dönmeye başlayacak ve araba hareket edecek.

Motora bağladığınız kabloları birbiri arasında yer değiştirip arabanın hangi yöne gittiğine tekrar bakın. Arabanın bu kez ters yönde ilerlediğini göreceksiniz. Bunun sebebi nedir?

Sizce bu araba nasıl daha hızlı hareket eder? Kendi tasarımınızı tamamladıktan sonra, arabanızı daha da hızlandırmak için neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ayrıca arabanızı boyayarak ona güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.