Skip to content Skip to navigation

NASA Space Apps Challenge Başvuruları Başladı

Ayşenur Okatan
26/09/2019 - 09:28

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Her geçen yıl daha fazla ülkede düzenlenen NASA Space Apps Challenge, Dünya’da ve uzayda karşılaşılan güçlüklerin çözümüne katkı sağlamak için özgün uygulamalar ve platformlar geliştirilmesini amaçlıyor. NASA’nın bilgi kaynakları, yarışmada geliştirilen projelerde kullanılmak üzere, etkinlik süresince katılımcılara açık olacak.

Herkese açık olan yarışmada uzman kod yazarı, astrofizikçi ya da mühendis olmak gibi şartlar aranmıyor. Bireysel olarak ya da en az üç, en fazla altı kişilik gruplar hâlinde başvurulabilen yarışmada katılımcılar; yazılımcılar, bilim insanları, tasarımcılar, üreticiler, teknoloji uzmanları ile bir araya gelerek fikir alışverişi yapma fırsatı yakalayacak. Projeler etkinlik boyunca hazırlanarak ikinci günün sonunda jürinin değerlendirmesine sunulacak. Dereceye giren proje sahiplerine yurt dışında dil eğitimi, yazılım ödülü, bilişim ve web danışmanlığı, marka danışmanlığı gibi farklı ödüller verilecek.

Ardından her şehirden iki kazanan olmak üzere toplam altı proje NASA’ya gönderilecek. Bu projeler 20 Nisan 2020’de farklı ülkelerin dereceye giren projeleriyle birlikte küresel boyutta verilerin en iyi kullanımı, donanımın en iyi kullanımı, bilimin en iyi kullanımı, en iyi görev kavramı, galaktik etki ve en ilham verici proje kategorilerinde jüri tarafından tekrar değerlendirilecek. Kazanan projelerin sahipleri NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden gönderilecek uzay araçlarının fırlatılışını izleme hakkı elde edecek.

Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız geçen yıl 13 Aralık’ta gerçekleşen tren kazası sonucu aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Kim olursa olsun bir insanın hayatını kaybetmesi, sevenleri ve ailesi için büyük bir üzüntü kaynağıdır. Ancak bir bilim insanının hayatını kaybetmesi, o kişinin ilgilendiği bilim dalına yapacağı katkılar göz önünde bulundurulduğunda, bilim dünyası için de büyük bir kayıptır.

Gökbilim ve Uzay

Hulk çizgi romanında bilim insanı Dr. Bruce Banner laboratuvarda deneyler yaparken bir kaza geçirir ve gama ışınlarına maruz kalan DNA’ları mutasyona uğrar. Bu yüzden Dr. Banner artık her sinirlendiğinde Hulk adı verilen yeşil bir deve dönüşür.

Gökbilim ve Uzay

Ay’a giden astronotların Ay’a ulaşması yaklaşık üç gün sürmüştü. İnsanların uzaydaki bir sonraki hedefi Mars. Mars’ın ötesindeki gökcisimlerine örneğin Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlere ya da Güneş Sistemi’nin dışındaki yıldızlara ulaşmak ise çok daha uzun sürecek.

Gökbilim ve Uzay

Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı olma özelliği taşıyan ODTÜ Saçılmalı Demet Hattı’nın açılışı yapıldı. Test merkezi Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezinde kuruldu.

Gökbilim ve Uzay

Yılın son ayında gökyüzünde çıplak gözle gözleyebileceğiniz beş gezegeni de görme fırsatı bulabilirsiniz. Mars ve Merkür aralık ayında Güneş’in doğuşundan önce gökyüzünde. Ayın ilk yarısında Merkür ve Mars'ı Başak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Spika ile birlikte doğu-güneydoğu ufkunun üzerinde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Mars ile Jüpiter’in yörüngeleri arasındaki bölgede yer alan Asteroit Kuşağı’ndaki Hygiea’ın bu dört kriterden ilk üçünü sağladığı biliniyordu. Ancak geçmişte gökcisminin şeklinin tam olarak nasıl olduğu hakkında bir fikir edinilememişti.

Gökbilim ve Uzay

Yakın zamanlarda Avrupa Güney Gözlemevi’nde (ESO) kurulu Çok Büyük Teleskop’ta (VLT) bulunan X-shooter tayfçekeri yardımıyla elde edilen tayfları analiz eden araştırmacılar, yeni oluşmuş ağır bir elementi ilk kez gözlemsel olarak tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezinde (NÜRDAM) Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve üretilen yerli nükleer radyasyon dedektörleri radyasyon ölçümlerin hassas ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkân sağlayabilecek.

Gökbilim ve Uzay

Günümüzde gezegenleri, yıldızları, gökadaları, bulutsuları ve diğer gökcisimlerini gözlemlemek için gelişmiş gözlemevleri yani rasathaneler kullanılıyor. Bu rasathanelerin bazıları yeryüzünde kuruluyken bazıları uzayda görev yapıyor. 

Gökbilim ve Uzay

Satürn hiç de fotoğrafta görüldüğü gibi sakin bir yer değil. Güneş Sistemi’nin bilinen en fazla uyduya sahip gezegeni olan Satürn’ün atmosferinde devasa fırtınalar gerçekleşiyor.