Skip to content Skip to navigation

NASA Space Apps Challenge Başvuruları Başladı

Ayşenur Okatan
26/09/2019 - 09:28

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Her geçen yıl daha fazla ülkede düzenlenen NASA Space Apps Challenge, Dünya’da ve uzayda karşılaşılan güçlüklerin çözümüne katkı sağlamak için özgün uygulamalar ve platformlar geliştirilmesini amaçlıyor. NASA’nın bilgi kaynakları, yarışmada geliştirilen projelerde kullanılmak üzere, etkinlik süresince katılımcılara açık olacak.

Herkese açık olan yarışmada uzman kod yazarı, astrofizikçi ya da mühendis olmak gibi şartlar aranmıyor. Bireysel olarak ya da en az üç, en fazla altı kişilik gruplar hâlinde başvurulabilen yarışmada katılımcılar; yazılımcılar, bilim insanları, tasarımcılar, üreticiler, teknoloji uzmanları ile bir araya gelerek fikir alışverişi yapma fırsatı yakalayacak. Projeler etkinlik boyunca hazırlanarak ikinci günün sonunda jürinin değerlendirmesine sunulacak. Dereceye giren proje sahiplerine yurt dışında dil eğitimi, yazılım ödülü, bilişim ve web danışmanlığı, marka danışmanlığı gibi farklı ödüller verilecek.

Ardından her şehirden iki kazanan olmak üzere toplam altı proje NASA’ya gönderilecek. Bu projeler 20 Nisan 2020’de farklı ülkelerin dereceye giren projeleriyle birlikte küresel boyutta verilerin en iyi kullanımı, donanımın en iyi kullanımı, bilimin en iyi kullanımı, en iyi görev kavramı, galaktik etki ve en ilham verici proje kategorilerinde jüri tarafından tekrar değerlendirilecek. Kazanan projelerin sahipleri NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden gönderilecek uzay araçlarının fırlatılışını izleme hakkı elde edecek.

Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Scott S. Sheppard, David Jewitt ve Jan Kleyna, Hawaii’deki Mauna Kea Dağı’ndaki Subaru Teleskobu’yla yaptıkları gözemler sonucunda Satürn’ün 20 yeni uydusunu keşfetti. Böylece Satürn’ün bilinen uydularının sayısı 82’ye çıktı.

Gökbilim ve Uzay

Mars, 2 Eylül’de yörünge hareketi sırasında Güneş’in arkasından geçmişti. Bu süreçte Güneş ile aralarındaki açısal mesafe küçük olduğundan Mars’ı Güneş’in parlaklığı nedeniyle birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün olmadı. Mars ekim ayının ortasından itibaren doğu ufkunun üzerinde tekrar ortaya çıkıyor.

Gökbilim ve Uzay

Trigonometri lisede matematik dersinde karşılaştığınız ve belki de anlamakta zorlandığınız konulardan biri. Dik üçgenlerin iç açıları ve kenar uzunlukları arasındaki bağlantılarla ilgili matematiğin bu dalı size soyut gelebilir. Geçmişte insanlar denizcilikte, haritacılıkta ve astronomi yani gökbilimde karşılaştıkları problemleri çözmek için trigonometriden faydalandı. 

Gökbilim ve Uzay

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Bu yıl 1.720.000 kişinin katıldığı etkinlik dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

Gökbilim ve Uzay

Geçmişten günümüze birçok araç uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için uzaya gönderildi. Bu araçlar Merkür, Venüs, Mars, Neptün, Satürn, Plüton ve Ay hakkında veriler topladı ve bugün de toplamaya devam ediyor. 

Gökbilim ve Uzay

Satürn ve ilkdördün evresindeki Ay 8 Eylül’de gökyüzünde birlikte görülebilir. 20 Eylül’de ise Ay ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran yakın görünümde. Her iki gökcismini gece yarısına yakın saatlerde batı ufkunun üzerinde görebilirsiniz. 23 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

Gökbilim ve Uzay

Maden cevherlerinden metalleri özütlemek için mikroorganizmalardan yararlanılan yöntemler biyomadencilik olarak adlandırılır. Biyomadenciliğin yeryüzündeki tarihi 1950’lere kadar gider. Günümüzde bazı araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzayda biyomadencilikle ilgili çalışmalar yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, sekiz yıldır Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde dolanarak görüntü almaya devam ediyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) mühendisleri tarafından tasarlanıp büyük ölçüde ülkemizde üretilen RASAT, 17 Ağustos 2011’de Rusya’daki Yasny Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.

Gökbilim ve Uzay

Gezegenler yıldızların, uydular da gezegenlerin etrafında dolanır. Peki büyük uyduların küçük uydulara sahip olması da mümkün müdür? Eğer bu tür “altuydular” sadece etrafında dolandıkları uydunun kütleçekimi etkisinde hareket etseydi cevap kesinlikle evet olurdu. 

Gökbilim ve Uzay

Merkür, ağustos ayında, yıl içinde gün doğumundan önce gözlemlendiği zamanlar arasında en parlak görünümde. Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in batışından sonra gökyüzünde görülebilir.