Skip to content Skip to navigation

Penceresiz Uçaklarla Seyahate Ne Dersiniz?

Dr. Özlem Ak İkinci
17/11/2014 - 16:44

Bir İngiliz teknoloji araştırma şirketi, hava ulaşımında önemli bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Projeye göre yakın gelecekte, yolcu uçaklarında pencerelerin yerini OLED dokunmatik akıllı ekranlar alacak. Yolcu uçaklarındaki gereksiz ağırlığın en önemli nedenlerinden biri sayılan pencerelerin yerine kullanılacak bu ekranlar uçak boyunca uzanacak. Yolcular, uçağın dışına yerleştirilen kameralar aracılığıyla dışarıdan alınan görüntüleri izleyebilecek, yani gökyüzünü seyretme imkânı bulacaklar. Ayrıca eğlence ve hostes hizmet seçenekleri de bu ekranlarda yer alacak. Ancak bu yeni teknolojinin birkaç olumsuz özelliği proje ekibindekileri düşündürüyor. Bunlardan biri OLED ekranların kabin içinde yol açacağı ışık kirliliği, diğeri ise uçak yolculuğu yapmaktan çekinen kişiler için ekranlardan izlenebilecek panoramik manzaranın daha da ürkütücü olması.

Uçak boyunca uzanacak OLED ekranlar yolcuların dışarıyı izlemelerine imkân sağlayacak.

Bu dokunmatik ekranlar yolculara uçuş, hostes hizmeti ve siparişleri konusunda gerekli bilgileri verecek.

Ekranlardan ayrıca internet ve çeşitli medya ortamlarına erişim sağlanabilecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.