Skip to content Skip to navigation

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak: Bilime ve Eğitime Adanmış Bir Ömür

Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal
13/12/2019 - 08:00

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız geçen yıl 13 Aralık’ta gerçekleşen tren kazası sonucu aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Kim olursa olsun bir insanın hayatını kaybetmesi, sevenleri ve ailesi için büyük bir üzüntü kaynağıdır. Ancak bir bilim insanının hayatını kaybetmesi, o kişinin ilgilendiği bilim dalına yapacağı katkılar göz önünde bulundurulduğunda, bilim dünyası için de büyük bir kayıptır.

 

Deneb Yıldızının Tayf Haritası Çalışması Astronomy & Astrophysics Dergisine Kapak Konusu Oldu

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ın 2003’te yayımlanan ve ilk yazar olarak yer aldığı “A spectroscopic atlas of Deneb” başlıklı makalesi Astronomy & Astrophysics dergisine kapak konusu olarak seçildi.

Deneb yıldızının kütlesi Güneş’inkinin yaklaşık 20 katı kadardır. Deneb gökyüzündeki parlak yıldızlar arasında bize en uzak olanlardan biri. Buna rağmen gökyüzündeki en parlak görünen yıldızlardan...

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ın çalışması Deneb yıldızının o güne kadarki en yüksek çözünürlüklü tayf haritasını çıkarması açısından hayli önemli. Bu çalışma benzer ışınım gücüne sahip yıldızlar hakkında yapılacak araştırmalar için de önemli bir kaynak oluşturdu. Bu sayede astronominin en önemli ilgi alanlarından biri olan yıldızların zaman içinde geçirdiği değişimler konusundaki çalışmalara büyük katkılar sağlandı.

 

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’ne Katkıları

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak 2003-2009 yıllarında Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde müdür olarak görev yaptı ve rasathanenin yeniden yapılandırılma çalışmalarında öncü rol oynadı. Prof. Dr. Albayrak, TÜBİTAK'ın ve Ankara Üniversitesinin proje destekleriyle 2004’te T40 teleskobunun, 2012’de T35 teleskobunun, 2018’de T80 teleskobunun ve tayfçekerin alımına ve kurulumuna katkıda bulundu.

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hem Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde hem de ülkemizde gökbilimcilerin yetiştirilmesine katkıda bulundu. Prof. Dr. Albayrak, Kreiken Rasathanesi’nde gerçekleştirilen astronomi araştırmalarının yanı sıra gökbilime ilgi duyan gençlere ve her yaştan insana yönelik etkinliklerin düzenlenmesinde büyük rol oynadı.

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamızdan ben de öğrencilik yıllarımda dersler almıştım. Onun Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Müdürü olduğu dönemde, bir yüksek lisans öğrencisi olarak ben de gözlemler yapıyordum ve rasathaneye yaptığı katkılara bizzat şahit oldum. Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamızı alanına hâkim bir bilim insanı olarak hatırlamaya devam edeceğiz. Kendisini her zaman saygı ve sevgi ile anacağız.

Yazar Hakkında:
Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.

Gökbilim ve Uzay

Şubat ayında Merkür ve Venüs, Güneş’in batışından sonra gökyüzünde. Mars, Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in doğuşundan önce görülebilir. Merkür, şubat ayının ilk yarısında gün batımından sonra Venüs’le birlikte güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Merkür, 10 Şubat’ta en büyük doğu uzanımı konumuna ulaşıyor. 

Gökbilim ve Uzay

1666 yılının Ocak ayında çevrenizdeki herkesin konuştuğu, Robert Hooke’un bitler, pireler ve benzer canlıların mikroskop altında görünümünü zengin görsellerle anlatan Micrographia kitabını almış olsaydınız muhtemelen yazarın araya sıkıştırdığı birkaç ilgisiz konuya bakıp şaşırabilirdiniz. 

Gökbilim ve Uzay

Çin’in Chang'e-4 uzay aracı geçtiğimiz yıl ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Bugünlerde ise daha ileri bir teknolojiye sahip Chang’e-5 Ay’a yolculuk için gün sayıyor. Chang’e-5, Çin’in Ay’dan örnek getirmek üzere planlanan ilk uzay görevi.

Gökbilim ve Uzay

Nisan 2019’da ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başaran 200 kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Feryal Özel ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.