Skip to content Skip to navigation

Robot Böcek

Bilim Genç
25/02/2015 - 09:59

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte bir robot böcek yapacağız ve 1.5V’luk motorun ucuna takacağımız ataş yardımıyla böceğimizi hareket ettireceğiz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • Kâğıt bardak
  • Karton
  • Makas
  • 1 adet 1.5V’luk motor
  • 1 adet 1.5V’luk pil
  • Krokodil kablo
  • Bağlantı kablosu (gerektiği takdirde kullanılacak)
  • Bant
  • 4 adet büyük ataş
  • 2 adet küçük ataş

Etkinliğin yapılışı:

1. İlk önce robotumuzun gövdesini yapacağız. Makas yardımıyla kartondan kare şeklinde küçük bir parça keselim. Kestiğimiz parçayı kâğıt bardağın tabanına bantla yapıştıralım.

2. 1.5V’luk motoru, dönen kısmı dış tarafa gelecek şekilde kartonun üstüne bantlayalım. Pilimizi de aynı şekilde kartonun üzerine bantlayalım. Robotumuz hareket ederken motorun ve pilin düşmemesi için sıkıca bantlamaya özen gösterelim.

3. 1.5V’luk motorun dönen ucuna, şeklini fotoğraftaki gibi değiştirdiğimiz küçük ataşı bantlayalım. Sıkıca bantlamazsak ataş dönmenin etkisiyle fırlayabilir. Bu noktaya dikkat edelim.

4. Robotumuzun ayaklarını yapmak için dört adet büyük ataşı bardağın ucuna fotoğrafta görüldüğü gibi takalım.

5. Anahtar gibi çalışması için pilin artı ucuna, ortasını havaya kaldırdığımız küçük ataşı bantlayalım. Motordan gelen kablolardan birini –gerektiği takdirde bağlantı kablolarıyla uzatıp- pilin eksi ucuna bantlayalım. Motordan gelen diğer kabloyu ise krokodil kabloya bağlayalım. Krokodil kabloyu pilin artı ucundaki ataşa temas ettirdiğimizde motor çalışmaya başlayacak, ataşı döndürecek ve robotumuz harekete geçecektir.

Video:

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.