Skip to content Skip to navigation

Robot Böcek

Bilim Genç
25/02/2015 - 09:59

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte bir robot böcek yapacağız ve 1.5V’luk motorun ucuna takacağımız ataş yardımıyla böceğimizi hareket ettireceğiz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • Kâğıt bardak
  • Karton
  • Makas
  • 1 adet 1.5V’luk motor
  • 1 adet 1.5V’luk pil
  • Krokodil kablo
  • Bağlantı kablosu (gerektiği takdirde kullanılacak)
  • Bant
  • 4 adet büyük ataş
  • 2 adet küçük ataş

Etkinliğin yapılışı:

1. İlk önce robotumuzun gövdesini yapacağız. Makas yardımıyla kartondan kare şeklinde küçük bir parça keselim. Kestiğimiz parçayı kâğıt bardağın tabanına bantla yapıştıralım.

2. 1.5V’luk motoru, dönen kısmı dış tarafa gelecek şekilde kartonun üstüne bantlayalım. Pilimizi de aynı şekilde kartonun üzerine bantlayalım. Robotumuz hareket ederken motorun ve pilin düşmemesi için sıkıca bantlamaya özen gösterelim.

3. 1.5V’luk motorun dönen ucuna, şeklini fotoğraftaki gibi değiştirdiğimiz küçük ataşı bantlayalım. Sıkıca bantlamazsak ataş dönmenin etkisiyle fırlayabilir. Bu noktaya dikkat edelim.

4. Robotumuzun ayaklarını yapmak için dört adet büyük ataşı bardağın ucuna fotoğrafta görüldüğü gibi takalım.

5. Anahtar gibi çalışması için pilin artı ucuna, ortasını havaya kaldırdığımız küçük ataşı bantlayalım. Motordan gelen kablolardan birini –gerektiği takdirde bağlantı kablolarıyla uzatıp- pilin eksi ucuna bantlayalım. Motordan gelen diğer kabloyu ise krokodil kabloya bağlayalım. Krokodil kabloyu pilin artı ucundaki ataşa temas ettirdiğimizde motor çalışmaya başlayacak, ataşı döndürecek ve robotumuz harekete geçecektir.

Video:

İlgili İçerikler

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.