Skip to content Skip to navigation

Robotik Ortezler

Mehmet Bilgehan Tosun
09/02/2014 - 05:17

Koşamamanın, yürüyememenin ve kollarımızı bile hareket ettirememenin özgürlüğümüzü ne kadar kısıtlayabileceğini bir düşünün. Kazalar veya hastalıklar sonucu oluşabilecek omurilik felci hareketimizi kısıtlayabilir ve bizi tekerlekli sandalyeye hatta yatağa mahkûm edebilir.

Maalesef modern tıp teknolojisiyle omurilik hasarları tedavi edilemiyor. Elimizden gelen sadece bu hastaların hayat kalitesini yükseltmeye ve felcin sebep olduğu rahatsızlıkları azaltmaya çalışmak. Fakat yeni nesil robot destekleyiciler bundan çok daha fazlasını başarmamızı sağlayabilir.

Protezler bir vücut parçasının -kol, bacak, diz kapağı veya diş- yerini alması amacı ile metal, seramik, plastik gibi bileşenlerden üretilen “insan yedek parçaları”dır. Var olan bir parçayı dışarıdan destekleyen yardımcı cihazlar ise “ortezler” olarak adlandırılır. Örneğin kolumuz kırıldığı zaman kullandığımız omuz askıları ve bileğimiz incindiğinde kullandığımız sargılar birer ortezdir. Bir uzva dışarıdan bağlanıp elektrik motorları yardımıyla o uzvun hareket etmesini sağlayan cihazlara ise “robotik ortezler” denir.

Robotik ortezler, omurilik felci sonucu belinden aşağısını hissedemeyen hastaların yürütülmesi için de kullanılıyor. Bu ortezler, hastanın hissedemediği uzuvlarını -kalça, diz ve ayak bileği- motorlar yardımı ile hareket ettirerek hastanın adım atmasını sağlıyor. Böylece hastalar ayağa kalkıp yürüyebiliyor, hatta merdiven çıkıp inebiliyor.

Tekerlekli sandalyeye mahkûm bir hastanın yalnızca ayağa kalkabilmesiyle bile birçok rahatsızlık engellenebiliyor. Örneğin sürekli oturma nedeniyle oluşan yaralar ve tekerlekli sandalyeyi çevirirken elde oluşan sinir problemleri bu rahatsızlıklardan bazıları.

Belden aşağısını kullanmayan bir hasta, bu robotlar sayesinde fiziksel ihtiyaçlarının birçoğunu kendisi giderebiliyor. Aktif olarak hareket edebilen hastaların kan dolaşımı artıyor, eriyen kasları yenileniyor ve vücutları güçleniyor. Ayrıca özgürce hareket edebildikleri için kendilerine güvenleri artıyor, hatta felç geçirmeden önceki hayatlarına geri dönebiliyorlar. Bu yüzden robotik ortezler sayesinde hastaların topluma tekrar kazandırılabileceği, ruh hallerinin daha iyi duruma geleceği ve ömürlerinin uzayacağı düşünülüyor.

Yeni teknoloji pek çok fayda sağlasa da henüz tüm omurilik felçli hastalar için bir çözüm sunabilecek seviyede değil. Bu robotlar hastanın ayakta durmasını ve yürüyebilmesini sağlayabilse de, hasta kendisini ancak koltuk değnekleri ile dengede tutabiliyor. Büyük ve ağır oldukları için bu robotları ancak karın ve kol kasları kuvvetli hastalar kullanabiliyor.

Robotik ortezlerle yürüyüşün nasıl kontrol edileceği de hâlâ bilinmiyor. Koltuk değnekleri üzerine kumanda düğmelerinin yerleştirilmesi ve hastaların üzerine hareketleri algılayacak cihazların yerleştirilmesi öne sürülen fikirlerden bazıları. Ayrıca robotun beyin dalgaları ve ses komutları ile kontrol edilmesi üzerine de detaylı çalışmalar yapılıyor. Hangi yöntemin ve bakış açısının daha iyi sonuç vereceği önümüzdeki yıllarda yapılacak araştırmalar sonucunda belli olacak.

Robotik ortezler hakkında yapılan tüm çalışmaların asıl amacı felçli hastaların, sağlıklı insanlar gibi, doğal şekilde yürüyebilmelerini ve yürürken yorulmamalarını sağlamak. Çalışmalar birkaç yıl içinde meyvelerini verirse sokaklarda özgürce dolaşabilen felçli hastaları görmemiz mümkün olacak. 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.