Skip to content Skip to navigation

Satranç - Aralık 2018

Kıvanç Çefle
01/12/2018 - 08:30

Sevgili gençler,

Geçen ay çözümünü size bıraktığımız soruyu hatırlayalım:

John Hugh Barrow
The Granthanm Journal, 1926
Birincilik Ödülü

İki hamlede mat

İlk dikkatimizi çeken e5 karesi üzerindeki hazır Grimshaw kesişimi: 1…Ke5 2. Kd1 mat; 1…Fe5 2. Fe4 mat. Acaba anahtar hamle siyahı bu kesişime zorlayabilecek mi?

1. Fe5! (Tehdit: 2. Vb5 mat)
1...Şxe5 2. Vc5 mat
1...Fxe5 2. Fe4 mat
1...Axe5 2. Af4 mat
1...Fxe5 2. Fe4 mat
 

Anahtar hamle (1. Fe5!) Grimshaw kesişimi beklentisini boşa çıkararak onun yerine Novotny kesişimini zorluyor. Beyaz, siyah kale veya filin kesişim karesine (e5) getirilen fili almasından sonra bu iki taşın birbirlerinin yolunu kesmesinden yararlanarak mat ediyor (1...Fxe5 2. Fe4 mat ve 1...Fxe5 2. Fe4 mat). Anahtar hamle ayrıca siyah şaha bir kaçış karesi (e5) veriyor ve filin at tarafından da alınmasına müsaade ediyor. Yani toplamda filin dört farklı taş tarafından alındığını görüyoruz. Bunların her birine karşı beyazın farklı bir hamleyle mat etmesi problemin içeriğini zenginleştiriyor.

Şimdi, kurgucuların çok sevdiği bir başka temanın gösterildiği bir problemle devam edelim:

Samuel Loyd
American Chess-Nuts, 1868

İki hamlede mat

Bu problemde ilk dikkatimizi çeken siyahın daha baştan pat durumunda olması. Demek ki anahtar hamle bu pat durumunu çözmeli. Örneğin d4’teki kale dördüncü sıra üzerinde bir hamle yapabilir. Siyah buna d5’teki piyonunu d4’e sürerek cevap vermek zorunda kalır. Ama bu hamle (1…d4) siyahın durumunda hiçbir zayıflık yaratamaz ve beyaz da ikinci hamlesinde mat edemez. Ne h1’deki vezirin siyah fili açmazdan çıkaran hamleleri ne de beyaz şahın yapabileceği bir hamle işe yarar. Peki h2’deki kale? Kalenin d2’ye götürülerek c3’teki siyah piyona sunulması sonuçsuz kalır. Diğer yandan kalenin h sütunu üzerinde yapacağı herhangi bir hamleye karşılık siyah şah c2’deki atı alır ve yine mat başarılamaz.

Ama h sütunu üzerinde beyaz kale için öyle mükemmel bir nokta var ki beklenmedik bir şekilde günü kurtarıyor:

1. Kh8! Şxc2 2. Vh7 mat!

Kale, vezirin h7’ye ulaşmasını sağlayacak şekilde onun yolundan çekiliyor. Buna “Bristol teması” deniyor. Bristol temasında, başlangıç durumunda, doğrusal hareketli bir taş (fil, kale ya da vezir) yine kendi gibi doğrusal hareketli bir taşın kritik bir kareye (burada h7) ulaşmasını engellemektedir. İşte bu engelleyici taş (burada h2’deki kare), kritik karenin ötesindeki bir kareye hamle yaparak (bizim problemimizde 1. Kh8!) yolu açar. Arkasından diğer taş (vezir) kritik kareye oynayarak mat eder (2. Vh7 mat).

Aslında Bristol teması ilk kez üç hamlelik bir problemde İngiliz kurgucu Frank Healey (1828-1906) tarafından kullanılmıştır. Hatta tema, adını katıldığı yarışmadan alıyor:

Frank Healey
Bristol Turnuvası, 1861
Birincilik Ödülü

Üç hamlede mat

1. Kh1!! Fe8 2. Vb1 Fb5 3. Vg1 mat!

Burada da kale vezirin g1’e gelmesini sağlayacak şekilde h1’e gidiyor.

Aşağıdaki problemin çözümünü de size bırakıyoruz. Bir ay sonra görüşmek üzere...

Jurij Nikolaevich Vahlakov
Šahs/Shahmaty (Riga), 1976
İkincilik Ödülü

İki hamlede mat

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
 

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Eylül 2019 probleminin çözümüne ve Ekim 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2019 probleminin çözümüne ve Eylül 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz.