Skip to content Skip to navigation

Satranç - Eylül 2019

Kıvanç Çefle
02/09/2019 - 17:01

Sevgili gençler,

Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz:

Klavdiya Tuşavina
Smena, 1938
 

Üç hamlede mat

 

Çözüm:

1. Kh1! b1=V 2. Vxb1 b2 3. Vg1 mat

Burada 1. Kh1 tipik bir Bristol hamlesi. Üçüncü hamlede vezirin g1’den mat edebilmesi için kalenin “vezirin yolundan çekilmesi” yani g1 karesinin ötesinde konuşlanması lazım. Aynı amaca hizmet eder gibi görünen 1. Kxb2 hamlesinden sonra oyun pat olur.

Gelelim bu ayın konusuna: alt terfi! Bilindiği üzere son yatay sütuna ulaşan bir piyon terfi edebilir. Pratikte en çok vezir terfisi görülür. Bu da doğal, ne de olsa böyle bir fırsatı eline geçiren oyuncu terfi hakkını en kuvvetli taştan yana kullanacaktır. Bunun daha ilginci alt terfidir yani piyon vezir yerine daha zayıf bir taşa terfi ettirilir (kale, fil ya da at). Problemciler bu fikri eserlerinde sıklıkla kullanırlar. İşte bir örnek:

Dragan Sudman,
Mat (Belgrad), 1973

Üç hamlede mat

Çözüm:

1. f7!
 a)1...Şg6 2.f8=V Ş×h7 3.Fe4 mat
 b)1...Şf6 2.f8=A Şf5 3.Kf7 mat
 c)1...Şe6 2.f8=K Şd6 3.Kf6 mat

 

“a” varyantında 2. f8=V beklenen bir hamle ve açıklamaya ihtiyaç yok. “b” varyantında ise piyonun vezir çıkması işe yaramaz. “İşe yaramaz” derken, üç hamlede matı tamamlamak açısından yetersiz kalır. Orada (f8) bir at olmalı ki beyaz üçüncü hamlede mat edebilsin. “c” varyantında ise piyon vezir çıkarsa oyun pat olur. Bu minyatür problemde farklı dört terfiden üçünün gösterilebilmesi teknik bir başarı.

Aşağıdaki problemin çözümünü de size bırakıyoruz:

Matjas Zigman
Mat (Belgrad), 1970

Üç hamlede mat

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
 

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.