Skip to content Skip to navigation

Satranç - Mart 2019

Kıvanç Çefle
01/03/2019 - 18:18

Sevgili gençler,

Önce şubat ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Aleksej F. Solovʹev
Moskova-Leningrad maçı, “64”, 1933
 

İki hamlede mat

Çözüm:

1. Fd7! (tehdit 2. Fc6 mat)
a) 1...f6 2. Vg8 mat.
b)1...f5 2. Vg2 mat.

Yalnızca iki varyantı olan bu problemin kuruluş sebebi ne? Her iki varyantta da f7’deki piyonun yedinci yatayı terk etmesiyle birlikte siyahın h7’deki kalesinin yolunun açıldığı dikkatimizi çekiyor. Zaten savunmanın amacı da bu: Beyaz bu savunmayı görmezden gelir ve 2. Fc6+? oynarsa 2...Kb7 ile matı önlemek. Ama her iki piyon hamlesi de (1...f6 ve 2...fe5) bir taraftan beyazın tehdidini savuştururken diğer taraftan zayıflık yaratıyor: Evet, 1...f6 dost kalenin yolunu açıyor ama aynı zamanda h4’teki filin d8’e ulaşımını engelliyor. Beyaz da bundan yararlanarak 2. Vg8 ile mat ediyor. Yani burada bir “ikili valf” mekanizması söz konusu. Tek bir hamle (1...f6) aynı anda bir yolu açıyor, başka bir yolu kapatıyor. Diğer yandan 1...f5 hamlesinde de benzer ikili valf mekanizmasını görüyoruz: H7’deki kalenin yolunu açmak ama bir yandan da h5’teki kalenin yolunu kesmek. Bu zayıflıktan beyaz 2. Vg2 mat ile yararlanıyor.

Kurgucu, aynı taşın iki farklı savunmasında aynı mekanizmayı kullanarak problemde tematik bir bütünlük oluşturmuş.

Ve işte bu ayın sorusu:

Frantişek Havelka
Lucan, 1898

İki hamlede mat

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
1

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce kasım ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Eylül 2019 probleminin çözümüne ve Ekim 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2019 probleminin çözümüne ve Eylül 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.