Skip to content Skip to navigation

Sıcaklık Ölçen Telefon Camları

Dr. Mahir E. Ocak
12/09/2014 - 11:04

Araştırmacılar, akıllı telefon camlarının içine algılayıcılar yerleştirmeyi başardı. Üretilen yeni telefon camları sıcaklığı ölçebiliyor. Corning Incorporated şirketinde çalışan Dr. J. Lapointe ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Optics Express’te yayımlandı.

Fotonik cihazlarda bilgiyi aktarmak için ışık kullanılır. Bu cihazlarda ışığı yönlendiren dalga kılavuzları bulunur. Dalga kılavuzları yapmak için kullanılan en yaygın yöntem litografi olarak adlandırılır. Bu yöntem, ışığa duyarlı kimyasal maddeler kullanılarak bir yüzeyin oyulmasına ve istenilen malzemenin oyulan bölgeye çökeltilmesine dayanır. Araştırmacılar ise dalga kılavuzlarını oluşturmak için litografi kullanmak yerine lazerlerden yararlanmış. Lazerler, sadece yüzeylerde değil herhangi bir derinlikteki katmanlarda da dalga kılavuzları oluşturulmasına imkân veriyor.

Lazerler yardımıyla akıllı telefon camlarının içine yerleştirilen iki dalga kılavuzunu kullanarak sıcaklık ölçülebiliyor. Üzerine dokunulan camın genleşmesi, farklı dalga kılavuzlarından geçen ışık ışınlarının yaptığı girişimin etkilenmesine neden oluyor. Girişimde meydana gelen bu değişikliklerin incelenmesiyle sıcaklığın ölçülmesi mümkün oluyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.