Skip to content Skip to navigation

Sıcaklık Ölçen Telefon Camları

Dr. Mahir E. Ocak
12/09/2014 - 11:04

Araştırmacılar, akıllı telefon camlarının içine algılayıcılar yerleştirmeyi başardı. Üretilen yeni telefon camları sıcaklığı ölçebiliyor. Corning Incorporated şirketinde çalışan Dr. J. Lapointe ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Optics Express’te yayımlandı.

Fotonik cihazlarda bilgiyi aktarmak için ışık kullanılır. Bu cihazlarda ışığı yönlendiren dalga kılavuzları bulunur. Dalga kılavuzları yapmak için kullanılan en yaygın yöntem litografi olarak adlandırılır. Bu yöntem, ışığa duyarlı kimyasal maddeler kullanılarak bir yüzeyin oyulmasına ve istenilen malzemenin oyulan bölgeye çökeltilmesine dayanır. Araştırmacılar ise dalga kılavuzlarını oluşturmak için litografi kullanmak yerine lazerlerden yararlanmış. Lazerler, sadece yüzeylerde değil herhangi bir derinlikteki katmanlarda da dalga kılavuzları oluşturulmasına imkân veriyor.

Lazerler yardımıyla akıllı telefon camlarının içine yerleştirilen iki dalga kılavuzunu kullanarak sıcaklık ölçülebiliyor. Üzerine dokunulan camın genleşmesi, farklı dalga kılavuzlarından geçen ışık ışınlarının yaptığı girişimin etkilenmesine neden oluyor. Girişimde meydana gelen bu değişikliklerin incelenmesiyle sıcaklığın ölçülmesi mümkün oluyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.