Skip to content Skip to navigation

Sigara Yasağının Faydaları

Dr. Mahir E. Ocak
05/06/2015 - 16:57

Sigara içmek sağlığa önemli etkileri olan zararlı bir alışkanlık. Ancak sigara sadece içicileri etkilemiyor. Her yıl sigara içmeyen yaklaşık 600.000 insan başkalarının sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybediyor. Bu yüzden günümüzde pek çok ülke pasif içiciliğin önüne geçmek amacıyla sigara yasakları uyguluyor. Ülkemizde de 2009 yılından beri kapalı ortamlarda sigara içmek yasak. İngiltere’de yapılan bir araştırma sigara yasaklarının sağlığı koruma konusundaki yararlarını gözler önüne seriyor. European Respiratory Journal’da yayımlanan çalışmada 2001-2012 yılları arasında hastanelere yapılan 1.651.675 başvuru ile ilgili bir veri tabanından yararlanılmış. Sonuçlar İngiltere’de sigara yasağı uygulanmaya başlandıktan sonra çocuklarda görülen solunum yolu rahatsızlıklarının %13,8 oranında azaldığını gösteriyor. Araştırma ekibinin üyelerinden Dr. Jasper Been, elde edilen sonuçların kesinlikle bir sebep-sonuç ilişkisi anlamına gelmediğini, ancak hastanelere yapılan başvurulardaki azalmanın sigara yasağı ile bağıntılı olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Sonuçlarla ilgili dikkat çeken bir nokta başvurulardaki azalmanın en çok düşük gelir gruplarında görülmesi.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.