Skip to content Skip to navigation

Sözcükleri Görseller Olarak Algılıyoruz

Pınar Dündar
27/04/2015 - 15:53

Okuma sürecinin nasıl gerçekleştiğini düşündünüz mü hiç?

Journal of Neuroscience’ta yayımlanan bir araştırmaya göre sözcükleri sanıldığının aksine harfler, heceler ya da sesler olarak değil birer görsel olarak algılıyoruz. Buna göre beynimizdeki sinir hücreleri yeni bir sözcükle karşılaştığında onu kaydediyor ve bir anlamda resimli bir sözlük oluşturuyor. İleride, kaydetmiş olduğu sözcüklerden biriyle karşılaştığında onu tanıyor ve hemen okumamızı sağlıyor.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Maximilian Riesenhuber ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre bu işlem tıpkı tanıdığımız insanların yüzünü hatırlamamıza benziyor. Ancak sözcük tanıma işlemi beynimizin sol lobunda gerçekleşirken yüz tanıma işlemi sağ lopta gerçekleşiyor. Beynimizin belli bir bölümü tanıdığımız insanların kim olduklarını hatırlamamız için yüzlere odaklanırken bir başka bölümü ise sözcüklerin bütününe odaklanarak onları hızla okumamızı sağlıyor.

Okumanın genellikle sözcüklerin sesli olarak hecelenmesi şeklinde öğretildiği klasik yöntemde bazı insanların başarılı olamadığını belirten araştırmacılar, sözcüklerin birer görsel olarak öğretilmesinin bu insanlar üzerinde işe yarayabileceğini öne sürüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce kasım ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Eylül 2019 probleminin çözümüne ve Ekim 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2019 probleminin çözümüne ve Eylül 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.