Skip to content Skip to navigation

Sözcükleri Görseller Olarak Algılıyoruz

Pınar Dündar
27/04/2015 - 15:53

Okuma sürecinin nasıl gerçekleştiğini düşündünüz mü hiç?

Journal of Neuroscience’ta yayımlanan bir araştırmaya göre sözcükleri sanıldığının aksine harfler, heceler ya da sesler olarak değil birer görsel olarak algılıyoruz. Buna göre beynimizdeki sinir hücreleri yeni bir sözcükle karşılaştığında onu kaydediyor ve bir anlamda resimli bir sözlük oluşturuyor. İleride, kaydetmiş olduğu sözcüklerden biriyle karşılaştığında onu tanıyor ve hemen okumamızı sağlıyor.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Maximilian Riesenhuber ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre bu işlem tıpkı tanıdığımız insanların yüzünü hatırlamamıza benziyor. Ancak sözcük tanıma işlemi beynimizin sol lobunda gerçekleşirken yüz tanıma işlemi sağ lopta gerçekleşiyor. Beynimizin belli bir bölümü tanıdığımız insanların kim olduklarını hatırlamamız için yüzlere odaklanırken bir başka bölümü ise sözcüklerin bütününe odaklanarak onları hızla okumamızı sağlıyor.

Okumanın genellikle sözcüklerin sesli olarak hecelenmesi şeklinde öğretildiği klasik yöntemde bazı insanların başarılı olamadığını belirten araştırmacılar, sözcüklerin birer görsel olarak öğretilmesinin bu insanlar üzerinde işe yarayabileceğini öne sürüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler,

Önce, eylül ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Matjas Zigman
Mat (Belgrad), 1970

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz: Klavdiya Tuşavina, Smena, 1938.

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.