Skip to content Skip to navigation

Su Buharından Yenilenebilir Enerji

Dr. Mahir E. Ocak
28/07/2015 - 16:35

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı su buharından enerji alarak çalışan iki cihaz geliştirdi. Dr. Xi Chen ve arkadaşlarının Prof. Özgür Şahin liderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

 

 

Geliştirilen birinci cihaz su buharından enerji alarak elektrik üreten bir motor. Cihazda, sporların havadaki nem oranına bağlı olarak şişmesinden ve küçülmesinden yararlanılarak üretilen suni kaslar kullanılıyor. Önce sporlar bir bandın iki tarafına –farklı taraftaki sporlar birbiriyle çakışmayacak şekilde- aralıklı olarak yerleştiriliyor. Daha sonra bu bantların düzinelercesi üzeri kapaklı bir haznenin içine konuluyor. Hazne su üzerindeyken ortamdaki nem miktarı artıyor, sporlar şişiyor, bant uzuyor ve böylece kapaklar açılıyor. Serbest kalan nemli hava hazneden çıktıktan sonraysa ortamdaki nem miktarı düşüyor, sporlar küçülüyor, bant kısalarak dalgalı bir hal alıyor ve kapaklar kapanıyor. Dolayısıyla cihaz su üzerindeyken yapay kasların sürekli kasılıp gevşediği bir döngünün içine giriyor ve böylece üzeri sporlarla kaplı bantların piston görevi gördüğü, su buharından enerji alarak elektrik üreten bir cihaz yapmak mümkün oluyor. Prof. Şahin ve öğrencilerinin geliştirdiği bu cihaz, küçük bir lambanın yanıp sönmesine yetecek kadar enerji üretebiliyor.

 

 

Araştırmacıların geliştirdiği ikinci cihazsa nemle çalışan bir değirmen. Bu cihaz plastik bir tekerlek ve bu tekerlekteki çıkıntıların üzerine yerleştirilmiş sporlardan oluşuyor. Tekerleğin bir yarısı kuru hava, diğer yarısı ise nemli hava içinde tutuluyor. Kuru hava içindeki sporların küçülmesi ve nemli havadaki sporların şişmesiyle tekerlek dönmeye başlıyor. Araştırmacılar bu nem değirmenini kullanarak kendi enerjisini üreten bir oyuncak araba yapmayı da başarmış.

İki cihazın ürettiği enerji miktarı şimdilik düşük olsa da gelecekte su buharından çok daha büyük miktarlarda enerjinin elde edilebileceği düşünülüyor.

 

 

İlgili İçerikler

Fizik

Montreal Üniversitesindeki Ötegezegen Araştırmaları Enstitüsünden bilim insanları üç yıl önce keşfettikleri, Dünya’ya yaklaşık 111 ışık yılı mesafedeki K2-18 sistemindeki bir gezegenin atmosferinde su buharı tespit etti.

Fizik

Boğaziçi Üniversitesi Elektroteknoloji Kulübü ve IEEE Öğrenci kolu tarafından düzenlenen Boğaziçi Enerji Zirvesi’nin beşincisi 16 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Fizik

Çoğu zaman farkında olmasak da dalga ve dalga hareketinin yaşamın ve hayatımızın her alanında etkisi var. Bazen hayatımızı kolaylaştıran dalgaların bazı zaman da yıkıcı etkileri ile karşılaşıyoruz. Peki, dalgalar olmasaydı hayatımız nasıl olurdu?

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nün 2019 yılı sahipleri Princeton Üniversitesinden James Peebles, Cenova Üniversitesinden Michel Mayor ve Cambridge Üniversitesinden Didier Queloz oldu.

Fizik

Bilim insanları, günlük hava tahmini için çeşitli gözlemler ve ölçümler yapar. Bunların arasında rüzgâr hızı ölçümleri de vardır. Rüzgârın hızını ölçen aletlere anemometre (rüzgârölçer) denir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak bir rüzgârölçer tasarlayacağız.

Fizik

Biyokütle ve Kömür Karışımlarından Sıvı Yakıt Üretimi (TRİJEN) projesi sayesinde Türkiye’nin linyit kömürleri sıvı akaryakıtlara ve değerli kimyasal maddelere dönüştürülebiliyor. Böylece düşük enerji içeriğine sahip linyit kömürlerinin etkin, verimli ve çevre dostu bir şekilde ekonomiye kazandırılması mümkün olabilecek.

Fizik

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Breakthrough Ödülleri’nde temel fizik alanındaki ödülün sahibi ilk karadelik görüntüsünün elde edilmesi çalışmasını gerçekleştiren araştırmacılar oldu. Ödül kazanan araştırmacılar arasında Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel de bulunuyor.

Fizik

Ay'a ulaşmamızı sağlayan en önemli teknolojilerden biri roketlerdi. Peki, roketler nasıl çalışıyor? Deneyler köşesinin bu etkinliğinde bir araba tasarlayarak Newton'un hareket yasalarını ve roketlerin çalışma prensibini öğreniyoruz.

Fizik

Söz konusu elektronlar, protonlar gibi “noktasal” parçacıklar olduğunda aynı işaretli elektrik yüklerinin birbirini ittiği, zıt işaretli elektrik yüklerinin birbirini çektiği bilinir. Ancak çok sayıda elektrik yüklü noktasal parçacığın bir araya gelmesiyle oluşan “bileşke” parçacıklarda durum farklıdır. 

Fizik

Danimarkalı gökbilimci Ole Christensen Romer, ışık hızını belirlemek için çalışmalar yapan ilk bilim insanlarından biridir. Romer, yaptığı uzun süreli gözlemler sonucunda Jüpiter’in uydularından Io’nun iki tutulması arasında geçen zamanlarda farklılıklar tespit etti.