Skip to content Skip to navigation

Tarihte İlk Defa Bir Kadın Bilim İnsanı Abel Ödülü’nü Kazandı

Dr. Tuncay Baydemir
27/05/2019 - 17:24

Matematik alanının Nobel Ödülü olarak kabul edilen Abel Ödülü’nün 2019 yılındaki sahibi ABD Texas Üniversitesi onursal profesörü Karen Keskulla Uhlenbeck oldu.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi tarafından verilen Abel Ödülü’nü Uhlenbeck’in kazanması bilimin pek çok alanında olduğu gibi matematik alanında da kadın bilim insanlarının ön planda olduklarının önemli bir göstergesi.

ABD’li bilim insanı Karen Keskulla Uhlenbeck önemli çalışmalar yaptı ve çok sayıda ödülün sahibi oldu. 1990’da matematik alanındaki en saygın organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Uluslararası Matematikçiler Kongresinde kürsüde yer aldı. Çalışmalarıyla bilimde kadınların öneminin göstergesi ve kadın bilim insanlarının rol modeli oldu.

Analiz, geometri ve matematiksel fizik alanlarına yaptığı katkılar nedeniyle ödüle hak kazanan Uhlenbeck’in “minimal yüzey analizleri ve ayar kuramında atom altı parçacıklar ve kuvvetler arasındaki etkileşimler” konularında önemli çalışmaları var. Ayrıca geometrik analiz alanında geliştirdiği teknikler matematikçiler tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Abel Ödülü matematik alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan bilim insanlarına her yıl Oslo’da düzenlenen törenle veriliyor. İsmini matematik alanına üstün katkılarda bulunan Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel’den (d.1802-ö.1829) alan ödül, Abel’in 200. doğum yıldönümü olan 2002’den bu yana sahiplerini buluyor. Karen Keskulla Uhlenbeck ödülünü 21 Mayıs’ta Oslo’daki Aula Üniversitesinde düzenlenen törenle aldı.

İlgili İçerikler

Matematik

13×13’lük satranç tahtasının her birim karesi herhangi bir renge boyanmıştır. Böcek ilk hamlesinde istediği bir birim karenin üzerine atlıyor. İkinci hamlesinde bulunduğu sütun ...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikte düzenlenen satranç turnuvasına katılan her cüce ya kırmızı ya da beyaz şapka takıyor. Her cüce ikilisinin kendi aralarında tam olarak bir maç yaptığı bu turnuvada her maçta kazanan...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

2019 tane benzer madeni paranın 1000 tanesi sahtedir. Her sahte paranın ağırlığı gerçek paranın ağırlığından ya 1 gram daha fazla ya da 1 gram daha azdır. Sol ve sağ kefelerindeki...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2019 s

Matematik

Tahtaya 1, 2, 3, ... , 100 sayıları yazılmıştır. Bu sayılardan hangi k tanesi silinirse silinsin, kalan sayılardan toplamı 100 sayısına eşit olan k tanesi bulunuyorsa, k’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...