Skip to content Skip to navigation

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Başladı

Bilim Genç
17/09/2019 - 14:30

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı önderliğinde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

TEKNOFEST 2019’da gerçekleştirilecek birbirinden heyecanlı ve eğlenceli teknoloji yarışmaları, gösteriler, etkinlikler, sergiler ve seminerler ile ziyaretçileri eğlence dolu bir festival bekliyor. 

Havacılıktan otomotive, yapay zekâdan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara 19 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarına 122 farklı ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden 2000'den fazla takım katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2019’da Türk Yıldızları’nın, SOLOTÜRK’ün, ATAK helikopterinin, paraşüt timlerinin, akrobasi uçaklarının yapacağı gösteriler ile izleyiciler heyecan dolu anlar yaşayacak. Ayrıca festivalde balon gösterileri, kara ve hava araçları sergileri, başarılı Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirilecek bilim söyleşilerinin yanı sıra planetaryum ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

TÜBİTAK, TEKNOFEST 2019’da

TÜBİTAK tarafından 2005’ten bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve 2016’dan beri düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması bu yıl TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 14-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Dereceye giren takımların araçları 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST 2019 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenecek, ödül töreni ise 22 Eylül 2019’da gerçekleştirilecek.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen 2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması da 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

TEKNOFEST 2019’da düzenlenecek roket yarışmasının yürütücülüğü TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki TÜBİTAK stant alanında TÜBİTAK araştırma merkezleri, enstitüleri, TÜBİTAK popüler bilim dergileri ve kitapları, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri sergileyecekleri ürünler ve düzenleyecekleri etkinliklerle festivale renk katacak. Bilim Genç olarak biz de TEKNOFEST 2019’dayız. Her yaştan bilim ve teknolojiseveri TEKNOFEST 2019’a bekliyoruz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.