Skip to content Skip to navigation

Tesla Bataryaları 1,5 Milyon Kilometreden Fazla Dayanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
20/12/2019 - 16:15

Cep telefonlarınızdan da bilirsiniz. Bataryaların bir kullanım ömrü var. Günümüzde cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon bataryaların belli bir zaman sonra performansları azalıyor. Cep telefonlarımızın bataryaları işlevini kaybettiğinde belli bir ücret karşılığında değiştiriyoruz. Elektrikli araç bataryalarının ise genellikle 6-7 yıl ya da 150.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu durum elektrikli araçların daha yaygın olarak kullanılmasının önündeki önemli engellerden biri.

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor. Tesla tarafından desteklenen araştırmada geliştirilen bataryalar Tesla elektrikli otomobillerde, uzun menzilli nakliyede kullanılan tırlarda ve otonom robotaksilerde kullanılabilecek.

Ortamın çok sıcak ve çok soğuk olması lityum iyon bataryaların kullanım ömrünü kısaltabiliyor. Bu nedenle araştırmacılar geliştirdikleri bataryayı 20°C, 40°C ve 55°C’de uzun süre test etti.

Geliştirilen bataryada indirgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektrot yani katot lityum-nikel-manganez-kobalt oksitten (NMC), yükseltgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektron yani anot yapay grafitten üretildi. Artı ve eksi yüklü iyonların içinde hareket ettiği elektrolit çözeltisi ise lityum tuzu ve başka malzemeleri çok az miktarda içeriyor.

Geliştirilen bataryayla ilgili elektrotların bileşimi, elektrolit çözeltisinin içeriği gibi teknik bilgilere yayımlanan makalede ayrıntılı olarak yer verildi. Tesla tarafından desteklenen projeye ait teknik bilgilerin ticari bir sır olarak saklanmayıp yayımlanmasının nedenini araştırmacılar lityum iyon batarya teknolojileriyle ilgili araştırma-geliştirme çalışmalarına destek vermek olarak açıklıyor.

Kaynak:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.