Skip to content Skip to navigation

Tesla Yıl Sonunda Tam Otonom Otomobil Özelliği Kazanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2019 - 09:00

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Sürücüsüz araçlar için altı seviye var: Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor.

Tesla geçen ay araç sahiplerinin park hâlindeki araçlarını bir uygulama yardımıyla uzaktan çağırabildiği teknolojiyi hayata geçirmişti. Akıllı çağırma olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde yaklaşık 60 metre uzakta park hâlinde bulunan aracınızı uzaktan çağırabiliyorsunuz. Araç, sürücünün kontrolü olmaksızın park yerinden çıkıyor ve etraftaki engelleri algılayarak sürücünün bulunduğu konuma kendi kendine gelebiliyor.

Elon Musk, Tesla’nın otopilotunun görece yüksek hızlarda başarılı bir şekilde görev yaptığını, akıllı çağırma özelliği sayesinde ise artık düşük hızlarda da güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Şu an Tesla araçları ortalama hızlarda hareket ederken (örneğin trafik ışıklarına, kavşaklara yaklaşırken) sürücülerin ellerini direksiyonda tutması isteniyor.

Akıllı çağırma sistemini kullanan sürücülerden bazıları, sistemin, aracın çevresindeki engellerin hepsini algılayamadığını ve aracın çok yavaş hareket ettiğini söylüyor. Tesla, akıllı çağırma sistemi kullanılırken aracın net bir şekilde sürücünün görüş alanında olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca sürücünün aracını uygulama üzerinden sürekli takip etmesi ve acil bir durumda aracını durdurmaya hazır olması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Bir aracın tam otonom olarak sınıflandırılabilmesi için her koşulda ve her yerde otopilot tarafından kontrol edilebilmesi gerekiyor. İnsan hayatını etkileyen teknolojiler olduğundan sürücüsüz otomobil teknolojilerinde hataya yer olmadığı söylenebilir.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.