Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Antarktika Yolunda

Bilim Genç
27/03/2016 - 18:06

Hiçbir ülkenin tek başına hak sahibi olmadığı Antarktika kıtası 53 ülkenin bayrağı altında yönetiliyor. 1961’de yürürlüğe giren, ülkemizin de taraf olduğu “Antarktika Antlaşması” ile kıtada sadece bilimsel çalışmalara ve araştırma istasyonlarının faaliyet göstermesine izin veriliyor. 2048’e kadar kıtanın bütün yeraltı kaynakları ve yer üstü kaynakları koruma altında. Şu anda kıtada etkin olan ülkelerin 24’ü gözlemci statüsünde. 29 ülkeyse Antarktika ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanabiliyor. Ülkemiz ise gözlemci statüsünde bulunuyor. Kıtayla ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek yani kıtanın geleceği ile ilgili söz sahibi olmak için kıtada önemli bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. Kıtada bilimsel araştırmaların aktif olarak sürmesi ve yapılan bu araştırmaların sonuçlarının düzenli olarak yayınlanabilmesi için bir araştırma üssünün kurulması fayda sağlayacak.

Türkiye’nin Antarktika’da bilimsel araştırma üssü kurması ile ilgili çalışmalar yapan birçok bilim insanı var. Bu araştırmacıların çoğu ilk kez ortak bir projede buluşuyor. Proje kapsamında, ilgili  araştırmacılardan oluşan Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi, 2-16 Nisan 2016 tarihleri arasında Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi araştırmacıları ile birlikte Antarktika’da araştırmalar gerçekleştirmeyi planlıyor.

Gezi programı dâhilinde, 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seyahat öncesi eğitime katılacak olan ekip, 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak ilk olarak Buenos Aires’se (Arjantin) gidecek. Burada Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nı ziyaret ederek bilgi alışverişi yaptıktan sonra Güney Amerika’nın en ucundaki yerleşim yeri olan Ushuaia’ya geçerek Antarktika iklimine belli bir süre uyum sağlayabilmek için bekleyecekler. 2 Nisan günü kentle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi “Ushuaia” ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacaklar. Antarktika’nın Peninsula, Galindez Adası ve çevresinde gerçekleştirilecek gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile ilgili incelemelerin yanı sıra deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi konularda da araştırmalar yapılacak.

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi ekibi içinde TÜBİTAK’tan dergimiz yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu da yer alıyor. Dr. Gözcelioğlu bu gezinin tüm ayrıntılarını Bilim Genç’te paylaşacak. Antarktika seyir defterini Dr. Bülent Gözcelioğlu’nun kaleminden Bilim Genç’te takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar daha önce Antarktika'da araştırmalar yapmış Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz'a aittir.

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi

Sefer Lideri
. Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Üniversitesi

Sefer Lideri Yardımcıları

. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Kocaeli Üniversitesi

Araştırma Ekibi

. Prof. Dr. Şamil Aktaş, İstanbul Üniversitesi

. Prof. Dr. Hasan Birol Çotuk, Marmara Üniversitesi

. Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı, Erciyes Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Dr. Sinan Mavruk, Çukurova Üniversitesi

. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Arda Tonay, İstanbul Üniversitesi

. Dr. Bülent Gözcelı̇oğlu, TÜBİTAK

. Melike İdil Öz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

. Kaptan Özgün Oktar, İstanbul Teknik Üniversitesi

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.