Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Bilim Söyleşileri

Dr. Özlem Ak İkinci
27/04/2015 - 17:39

Toplumumuzun bilime ve teknolojiye olan ilgisini, sevgisini ve farkındalığını artırmak TÜBİTAK’ın kuruluşundan bu yana öncelikli hedeflerinden biri oldu. "Gökyüzü Bilim Şenlikleri", "Elektrikli Araç Yarışları" gibi TÜBİTAK'a ait pek çok bilim ve toplum etkinliği Bilim ve Teknik dergisi öncülüğünde başladı. TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi, şimdi de “Bilim Söyleşileri" adı verilen yeni bir etkinliğe öncülük ediyor. Özellikle dezavantajlı bölgelerdeki ortaokul ve lise öğrencilerinin hedef alındığı bu etkinlikte, öğrencilere hayatın kendilerine sunduğu seçeneklerin farkına varmalarına yardımcı olmak ve konuşmacı olarak katılacak bilim insanlarının aktaracakları deneyimleri, hayat öyküleri, meslekleri ve araştırma konuları hakkında paylaşacakları bilgiler ile genç insanların hayatına doğrudan dokunmak amaçlanıyor. Bilim söyleşilerinin ilki 12 Kasım 2014 tarihinde Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür-Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi’ne devam eden öğrenciler Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit’i büyük ilgiyle dinledi.

5 Aralık 2014’te gerçekleştirdiğimiz bilim söyleşisinin konuğu Prof. Dr. Adil Denizli idi. Prof. Denizli önce Sincan Şair Abdurrahman Karakoç Ortaokulu’ndaki, ardından da Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi’ne devam eden öğrencilere hem kendi hayat öyküsünden örnekler verdi hem de uzmanlık alanlarından biri olan nanoteknoloji ve nanosensörler konusunu anlattı. Prof. Denizli öğrencilere bilimde merak etmenin ve akıl süzgecinden geçmiş hayaller kurmanın önemini vurgulayarak Einstein’ın “Hayal gücü bilgiden daha değerlidir” sözünü hatırlattı.

Aralık ayının ikinci bilim söyleşisinde Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Ankara Atatürk Lisesi’nde bilimin sanata, sanatın bilime olan etkisini konu alan “Bilim ve Sanat” başlıklı konuşmasıyla konuğumuz oldu. Prof. Özçelik ve ekibi kısa süre önce Parkinson ve esansiyel tremor hastalıklarından sorumlu geni bulmuştu. 

Aralık ayının yani 2014 yılının son bilim söyleşisi ise Ankara Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi. Aynı zamanda TÜBİTAK Bilim Genç yayın kurulu üyesi de olan Serdar Kılıç “Doğa ve İnsan” konulu söyleşisinde doğaya ve doğada yaşamaya dair öğrencilerin ilgisini çeken bilgiler aktardı.

Ankara’daki okullarda başlatılan bilim söyleşileri Tokat, Çorum, Konya, İstanbul gibi başka illerde de gerçekleştirildi. Amacımız Türkiye’deki tüm öğrencileri bilim insanlarıyla bir araya getirmek.

Mart ayının ilk bilim söyleşisinde konuşmacı Hacettepe Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit idi. Prof. Özyiğit, “Kanser” başlıklı söyleşisinde Mamak Sağlık Anadolu Meslek Lisesi öğrencilerine kanseri, tedavi yöntemlerini ama en önemlisi de kanserden %30 oranında korunmanın mümkün olduğunu anlattı. Einstein’ın “Mutlu olmak istiyorsan bir amaca bağlan, insanlara ya da eşyalara değil” sözünü de hatırlatarak öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Çorum’daki bilim söyleşimizde Çorum Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine Hitit Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Kılıçarslan yenilenebilir enerji konusunu anlattı.

09-13 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenen Galatasaray Lisesi Bilim Şenliği kapsamındaki TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi bilim söyleşisinin konuğu TÜBA Şeref Üyesi, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Münci Kalayoğlu idi. Galatasaray Lisesi öğrencilerine dünyada ve Türkiye’de organ naklinin dününü, bugününü ve yarınını anlatan Prof. Kalayoğlu “Organ bağışı şart” diyerek organ bağışının önemini vurguladı.

Mart ayının son bilim söyleşisi Ankara Anadolu Lisesi’nde Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Duman’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Prof. Duman öğrencilere kablosuz haberleşme konusunda ilginç ve önemli bilgiler verdi.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi bilim söyleşilerinin yanı sıra TÜBİTAK’ın diğer popüler bilim dergileri olan Bilim Çocuk ve Meraklı Minik ile ücretsiz elektronik yayını Bilim Genç’in bilim söyleşileri de öğretmenlerle ve kendi yaş gruplarına uygun öğrencilerle Türkiye’nin farklı illerinde yapılıyor.

Bilim söyleşilerinde kendi hayatlarından örnekler veren, deneyimlerini, meslekleriyle ve araştırmalarıyla ilgili bilgiler aktaran ve önemli mesajlar paylaşan bilim insanlarımızın öğrencilere geleceklerini şekillendirmelerinde örnek olmalarını umut ediyoruz. 

Bir bilim söyleşisinde görüşmek dileğiyle…

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Prof. Dr.

Sosyal Bilimler

Her zaman olduğu gibi, hazır matlar olup olmadığını kontrol edelim. Gerçekten de siyahın yapabileceği bütün hamlelere karşı beyazın hazır matları var...

Sosyal Bilimler

Ekonomi günlük hayatta sıkça duyduğumuz ve kullandığımız bir kavram. Konuşma dilinde bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen parayla ilgili unsurların ortak ifadesi olduğu düşünülür.

Sosyal Bilimler

2001 yılında başlatılan TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ile temel bilimlerden mühendisliğe, sosyal bilimlerden tıbba pek çok alandan genç bilim insanı ödüllendiriliyor.

Sosyal Bilimler

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı’nın ikincisi bu yıl 11 – 12 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

Alışkanlıklar, aynı durum ve şartlar altında sıklıkla sergilenen ve planlanmadan, kendiliğinden gerçekleşen davranışlar olarak tanımlanabilir. Yeni bir alışkanlık edinme sürecinde de belirli bir süre bu alışkanlığın gerektirdiği davranışları düzenli olarak yapmamız gerektiğini düşünürüz.

Sosyal Bilimler

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması’na makale göndermek isteyenler için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2018.

Sosyal Bilimler

Asansörün içinde bir başkası da varken pek çoğumuz endişe, tedirginlik, gerginlik, korku gibi duyguları da içinde barındıran, kısaca “tuhaf” diye tanımlayabileceğimiz bir his içinde oluruz.

Sosyal Bilimler

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Tıpkı Eski Mısır dönemine ait resimlerde olduğu gibi. Ancak perspektif kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği değişti. 

Sosyal Bilimler

Anadilimiz dışındaki yabancı bir dili bir iletişim aracı olarak kullanma becerisini kazanmak dil edinimi olarak isimlendiriliyor. Yabancı dil edinimi ile ilgili farklı teknikler ve uygulamalar geliştiriliyor. ABD’deki Saint Louis Üniversitesi’nden Doç. Dr. Simone Bregni, öğrencilerine İtalyanca öğretmek için 1997’den beri bilgisayar oyunlarından faydalanıyor.