Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Artık Liseler Arasında da Düzenlenecek

Bilim Genç
14/02/2020 - 18:35

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması gerçekleştiriliyordu. Bu yıldan itibaren ulusal düzeyde yalnızca lise öğrencilerinin katılacağı ayrı bir yarışma düzenlenecek. 1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, TEKNOFEST kapsamında 16-20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve çevrimiçi olarak yapılacak.

“Sabit Kanat” ve “Döner Kanat” kategorilerinde yapılması planlanan etkinlikte lise öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği insansız hava araçları ile manevra kabiliyeti, otonom uçuş, yük taşıma ve yükü istenen bölgeye bırakma gibi farklı uçuş görevlerini gerçekleştirmeleri isteniyor.

Yarışmaya katılan takımlar danışman öğretmen, sorumlu öğretmen, takım kaptanı ve yedi üye olmak üzere toplamda en fazla on kişiden oluşacak. Takım üyeleri arasında yer alan İHA pilotunun uçuş sertifikası eğitimi TÜBİTAK tarafından verilecek.

Yarışmalarda birinci olan takımlar 20.000 TL, ikinci olan takımlar 15.000 TL, üçüncü olan takımlar ise 10.000 TL ödül kazanacak. Ayrıca her iki kategoride birinci olan takımlara Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ayrı ayrı 6000 TL ödül verilecek.

TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması ile ülke genelinde İHA konusundaki farkındalığın yaygınlaştırılması, bu alandaki teknolojik gelişmelere katkı sağlanması ve aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırılması amaçlanıyor. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://ihaliseler.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.

Gökbilim ve Uzay

Şubat ayında Merkür ve Venüs, Güneş’in batışından sonra gökyüzünde. Mars, Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in doğuşundan önce görülebilir. Merkür, şubat ayının ilk yarısında gün batımından sonra Venüs’le birlikte güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Merkür, 10 Şubat’ta en büyük doğu uzanımı konumuna ulaşıyor. 

Gökbilim ve Uzay

1666 yılının Ocak ayında çevrenizdeki herkesin konuştuğu, Robert Hooke’un bitler, pireler ve benzer canlıların mikroskop altında görünümünü zengin görsellerle anlatan Micrographia kitabını almış olsaydınız muhtemelen yazarın araya sıkıştırdığı birkaç ilgisiz konuya bakıp şaşırabilirdiniz. 

Gökbilim ve Uzay

Çin’in Chang'e-4 uzay aracı geçtiğimiz yıl ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Bugünlerde ise daha ileri bir teknolojiye sahip Chang’e-5 Ay’a yolculuk için gün sayıyor. Chang’e-5, Çin’in Ay’dan örnek getirmek üzere planlanan ilk uzay görevi.

Gökbilim ve Uzay

Nisan 2019’da ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başaran 200 kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Feryal Özel ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.

Gökbilim ve Uzay

Antik Çağ’ın Yunan filozoflarından ünlü matematikçi Pisagor, “Tellerin kıpırtısında geometri vardır, küreler arasındaki boşlukların hesaplanmasında da müzik” demiştir. Bundan dolayı, müzik aletlerindeki tellerin uzunluğu ile çıkardıkları sesler arasında bağlantı olduğunu öne süren ilk kişinin de MÖ 6. yüzyılda yaşayan Pisagor olduğu düşünülür.