Skip to content Skip to navigation

Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi İlk Durağında

Dr. Bülent Gözcelioğlu
01/04/2016 - 17:23

Antarktika’da bilimsel araştırmalar yapmak üzere yola çıkan ekibimizin ilk durağı Arjantin’in başkenti Buenos Aires oldu. Burada, Antarktika’yı yöneten kurum olarak da tanımlayabileceğimiz Antarktika Antlaşması Sekretaryası başkanı Manfred Reinke ile bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Reinke toplantıda kıtanın tarihi, genel özellikleri, coğrafi yapısı, nasıl yönetildiği, geleceği ve Antarktika Antlaşmalar Sistemi ile ilgili bilgi verdi.

Mevcut sisteme göre 2048 yılına kadar kıtada bilimsel çalışma dışında hiçbir faaliyet yapılamıyor. Bununla birlikte 2048 yılından sonra da bu şekilde devam edilmesi yönünde bir eğilim var. Ülkemizi ilgilendiren kısım ise kıtada varlık göstermek. Bunun için bilimsel çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bilimsel çalışmalar da genellikle kıtanın yaz dönemi olan Aralık’tan Mart ayına kadar olan dönemde yapılıyor. Ancak üssü olan ülkeler tüm yıl boyunca kıtada bilimsel çalışmalar yürütebiliyor. Türkiye şu anki aşamada kıtada üssü olan ülkelerle ikili anlaşmalar çerçevesinde bilimsel çalışmalara dâhil olabiliyor. Ülkemizin bu konuda girişimlerini daha kararlı hale getirebilmesi için sürdürülebilir bir millî bilim programına ihtiyacı var. Kıta üzerinde bilimsel çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kıtanın korunması. Bu nedenle kıtadaki bilimsel çalışmalar Madrid Protokolü’ne (Antarktika Çevre Koruma Protokolü) uygun biçimde, doğal çevreye ve ekosisteme zarar vermeden gerçekleştiriliyor.

Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nda gerçekleştirilen toplantıdan sonra Arjantin Büyükelçimiz Sayın Taner Karakaş ile eşi Sayın Bahar Karakaş’ın ekibimiz için organize ettiği yemek davetine katıldık. Büyükelçimiz kıta üzerinde yapmayı planladığımız çalışmalar hakkında ekibimizden bilgi aldı. Karakaş, Arjantin’deki süreçte ve daha sonraki yıllarda yapılacak bilimsel çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde destek vereceğini belirtti.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.