Skip to content Skip to navigation

Türkiye’de Keşfedilen En Eski Taş Alet

Dr. Mahir E. Ocak
08/01/2015 - 13:57

Uluslararası bir araştırma grubunun Gediz Nehri civarında yaptığı çalışmalar sırasında insan yapımı bir taş alet bulundu. Alet, bugüne kadar Türkiye’de bulunmuş en eski insan yapımı nesne olma özelliğini taşıyor. Araştırma ile ilgili sonuçlar Quaternary Science Reviews’ta yayımlandı.

Daha önceleri Türkiye’deki en eski insan yapımı nesne 2007 yılında Kocabaş’ta keşfedilmişti. Ancak bu ve diğer taş aletlerin yapıldığı tarih hakkında büyük belirsizlikler vardı. Gediz Nehri’nin çok eski zamanlardan kalma çökeltileri arasında keşfedilen yeni aletin yapım tarihi ise radyoizotopik tarihlendirme yöntemi kullanılarak büyük bir kesinlikle belirlendi. Sonuçlar, aletin 1,24 ila 1,17 milyon yıl önce yapıldığını gösteriyor.

University of Royal Holloway London

Yapılan keşif insanların dünyaya yayılması ile ilgili çok önemli bilgiler veriyor. Araştırmacılar, kısa süre önce keşfedilen taş aletin, insanların 1,2 milyon yıl önce Avrupa’ya yayılmaya başladığını gösterdiğini belirtiyor. Geçmişte insanların Afrika ve Asya’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılmasının çok daha sonraları başladığı düşünülüyordu.

İlgili İçerikler

Yerbilimleri

Deprem konusunda uluslararası düzeydeki üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Mustafa Erdik ile deprem ve Türkiye’deki deprem çalışmalarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yerbilimleri

Fotoğrafta gördüğünüz neredeyse dikdörtgen prizma biçimindeki beyaz yapı tamamen doğal yollarla oluşmuş bir buzdağı.

Yerbilimleri

Geçmişte  Britanya Adası’nın iki antik kıtanın çarpışması sonucunda oluştuğu düşünülürdü. Ancak Plymouth Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar Britanya Adası’nın iki değil üç antik kıtanın çarpışması sonucunda oluştuğuna işaret ediyor.

Yerbilimleri

Mavi delikler, deniz seviyesinin günümüzden daha düşük olduğu buz devirlerinde oluşmuş obruklardır. Genellikle kenarları dik, ağzı daire biçimdeki bu çukurlar deniz seviyesi yükseldikten sonra su altında kalmış.

Yerbilimleri

Colorado ve Montana üniversitelerinden bilim insanları büyük depremlerin sıklığı ile Dünya’nın dönüş hızındaki çok küçük değişimler arasında bir b

Yerbilimleri

Bilinen en eski soyut çizim Güney Afrika’daki Bolombos Mağarası’nda keşfedildi. Günümüzden 70.000 yıl öncesine tarihlendirilen aşı boyalı figür, daha önceleri bilinen en eski soyut çizimden 30.000 yıl daha eski.

Yerbilimleri

Yazar ve fotoğrafçı Anthony Murphy, İrlanda’daki Boyne Vadisi’nin yakınındaki arkeolojik bölgede binlerce yıldır gizli kalmış antik bir yapı keşfetti. Murphy, bölgeyi döner kanatlı insansız hava aracı (drone) ile görüntüledi.

Yerbilimleri

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizde gördüğünüz doğal oluşumlara odaklamanızı istemiştik.

Yerbilimleri

Ürdün’deki Shubayqa 1 kazı alanında yapılan çalışmalarda 14.400 yıl önce üretilmiş bir bazlamanın yanmış kalıntıları bulundu.

Yerbilimleri

Şanlıurfa’da bugünlerde büyük bir sevinç yaşanıyor. 12 bin yıllık geçmişe sahip olan Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.