Skip to content Skip to navigation

Üniversiteliler Efficiency Challenge Electric Vehicle’da Yarıştı

Nurulhude Baykal
15/08/2016 - 09:17

Bu yıl 12.’si düzenlenen alternatif enerjili araç yarışları 1-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Yarışma bu sene uluslararası katılımcılara da açık olduğu için Efficiency Challenge Electric Vehicle adıyla tanıtıldı. Başvuruda bulunan ekiplerin hazırladığı araçlar üç günlük teknik kontrol sürecinin ardından yarışmaya katılma hakkı kazandı. Batarya elektrik enerjili araç (Electromobile) kategorisinde kırk üç, hidrojen enerjili araç (Hydromobile) kategorisinde ise sekiz takım final için yarıştı.

Hydromobile kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Takımı yerli motor da kullanarak ürettikleri başarılı enerji yönetim sistemiyle birinciliği ve 25.000 TL’lik birincilik ödülünün yanı sıra 10.000 TL değerinde Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü de hak etti. Uludağ Üniversitesi UMAKİT Takımı bu teşvik ödülünü alan bir diğer takım oldu. Aynı kategoride Anadolu Üniversitesi Hidroana Takımı ikinci, Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Hidromobil Takımı ise üçüncü sırada yer aldı.

Electromobile araçlar arasındaki yarışı ise otuz turu 65 dakikada, 1210 Wh enerji harcayarak tamamlayan İstanbul Üniversitesi MilAt 1453 Takımı kazandı. Trakya Üniversitesi Pehlivan Team ikinci, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın Takımı ise üçüncü oldu. Bu kategoride verilen Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü Pamukkale Üniversitesi Atay Takımı beş araç parçasıyla birinci sıradan alırken, onu üçer parçayla Dokuz Eylül Üniversitesi Solaris, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-TEK ve Karabük Üniversitesi KBÜELAR takımları takip etti. Tasarım Ödülü Atatürk Üniversitesi ATAKAR Takımı ile Çukurova Üniversitesi Çukurova Takımı arasında paylaştırılırken, Kurul Özel Ödülü de yarışlara ilk defa katılan ve sınırlı imkânlarına rağmen final yarışlarına katılabilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diriliş Takımı’na ve iletişim faaliyetleri ve ekip ruhunu ön plana çıkardıkları çalışmaları nedeniyle Erciyes Üniversitesi Enerjist Takımı’na verildi.

Bu etkinliklerin düzenlenmesinin tek amacı Electromobile ve Hydromobile araçları yarıştırmak değil, ülkemiz üniversitelerinin teknik ve teknolojik kapasitesini göstermenin yanı sıra alternatif enerji teknolojileri konusunda toplumda farkındalık oluşturmak. Bu anlamda yarışmayı düzenleyen TÜBİTAK’ın Popüler Bilim Dergileri Genel Yayın Yönetmeni Duran Akca’nın da katkılarıyla katılımcıların iletişim faaliyet raporları da değerlendiriliyor. Bu daldaki 5000 TL’lik para ödülünü okullara yönelik yaptıkları çalışmalar nedeniyle Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi KARGET Takımı ve düzenlediği Balkan turuyla ulusal ve uluslararası tanınırlık sağladığı için Trakya Üniversitesi Pehlivan Team kazandı.

 

Ülkemizin geleceğine umutla bakmamızı sağlayan gençlerimizin yaptığı çalışmaları görmek ve onlara destek olmak için challenge.tubitak.gov.tr adresini takip edebilirsiniz.

 

Electromobile yarışında ilk 10'a giren takımlar

 1. İstanbul Üniversitesi - MilAT 1453
 2. Trakya Üniversitesi - Pehlivan Team
 3. İstanbul Aydın Üniversitesi - Elektroaydın
 4. Gaziantep Üniversitesi - ORET
 5. Süleyman Demirel Üniversitesi - Moon Team
 6. Erciyes Üniversitesi - Enerjist
 7. Bozok Üniversitesi - Atılganlar
 8. Karadeniz Teknik Üniversitesi - Enerji Teknolojileri Topluluğu
 9. Kocaeli Üniversitesi - Türkmekatronik
 10. Namık Kemal Üniversitesi - Güneşinoğlu

 

Hydromobile yarışında ilk 3’e giren takımlar

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi- AESK
 2. Anadolu Üniversitesi - Hidroana
 3. Çukurova Üniversitesi - Otomotiv Mühendisliği Hidromobil

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.