Skip to content Skip to navigation

Uzaktan Kumandalı Ajanlar Penguenleri İzliyor

Pınar Dündar
27/11/2014 - 15:51

Hayvanlar üzerinde araştırma yapan bilim insanları için en büyük zorluklardan biri hayvanları doğal ortamlarında incelemek. Çünkü hem veri toplamak için hayvanlara yaklaşmanın bir yolunu bulmaları hem de bunu, onları rahatsız etmeden yapmaları gerekiyor. Aksi halde yaşadıkları ortama “başkaları” girdiğinde rahatsız olan hayvanların davranışları değişiyor. Bu da onların doğal davranışları hakkında sağlıklı bilgi edinilmesini engelliyor. Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nden uzmanlar bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla yeni bir yöntem geliştirmiş. Güney Kutup Bölgesi’nde bulunan bir penguen sürüsü üzerinde denemesi yapılan bu yöntemde, üzerine yavru penguen modeli yerleştirilmiş uzaktan kumandalı bir araçla hayvanlara yaklaşılıyor. Sürüdeki yetişkin ve yavru penguenlerin, tekerlekler üzerinde ilerleyen bu sahte penguene ilk başta tepki verseler de, insanlardan rahatsız oldukları kadar rahatsız olmadıkları gözlenmiş. Bu yöntem sayesinde penguenlerin daha az stres yaşadıkları ve kalp atışlarının, insanların yaklaştığı durumdakine oranla çok daha yavaş olduğu tespit edilmiş.

Uzaktan kumandalı araçla veri toplama yöntemi, daha çeşitli ve güvenilir verilerin elde edilmesine olanak sağlamasının yanında, ileride farklı hayvan toplulukları için de kullanılma olasılığı bakımından bilim insanları için ümit verici bir gelişme.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.