Skip to content Skip to navigation

Yatmadan Önce e-Kitap Okumayın!

Dr. Tuba Sarıgül
26/12/2014 - 09:18

Son yıllarda elektronik cihazları bir şeyler okumak, iletişim kurmak ve keyifli vakit geçirmek için yaygın olarak kullanıyoruz. Ancak Aralık ayında Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) dergisinde yayımlanan bir araştırma LED aydınlatmaların kullanıldığı elektronik cihazların uyku saatinden kısa süre önce kullanılmasının, uyku-uyanıklık döngüsünü ve günlük ritmi düzenleyen melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğini, derin uykuya geçişi geciktirdiğini ve derin uyku süresini azalttığını yani uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Son elli yılda ortalama uyku süresinin ve uyku kalitesinin azaldığı biliniyor. Bu durumun en önemli sebebinin yapay aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Vücudumuzdaki fizyolojik, psikolojik ve davranışsal birçok süreç doğal aydınlık-karanlık döngüsüne göre düzenleniyor. Işık, günlük ritim olarak tanımlanan bu mekanizmayı düzenleyen temel etken olduğu için yapay aydınlatmalar günlük ritimde bozukluklara neden olabiliyor. Günlük ritimdeki bozukluklar ve uykusuzluk ise genel sağlık sorunlarına, performans düşüklüğüne ve dikkat eksikliğine yol açabiliyor.

Yapılan son çalışmalar ABD’lilerin yaklaşık %90’ının haftanın en az birkaç günü yatmadan bir saat önce elektronik cihazları kullandığını gösteriyor. Elektronik cihazların günlük ritimde neden olduğu bozuklukların sebebinin özellikle kısa dalga boyunda yani yüksek enerjili ışık yayan LED aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda mavi ışığın -görünür dalga boyundaki ışınların içinde mavi ışığın dalga boyu daha kısadır- melatonin üretimini azaltıcı etkisinin daha güçlü olduğu belirlenmişti.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, omurgalı hayvanların görme algısında yer alan bir protein kompleksinin üç boyutlu yapısını atom ölçeğinde tespit etti.  Bu sayede spesifik olarak bu etkileşimleri hedef alan ilaçlar geliştirilebilir.

Tıp ve Sağlık

Siz de günlerin kısaldığı, havaların soğuduğu, Güneş’in daha geç doğup daha erken batmaya başladığı bu günlerde kendinizi daha mutsuz, enerjiniz d

Tıp ve Sağlık

İsveç’teki Karolinska Enstitüsünde yapılan bilimsel çalışmalar, insanların çoğunun yaşlandıkça kilo almasının sebebini ortaya çıkardı. Prof. Dr. Peter Arner ve arkadaşlarının Nature Medicine’de yayımladıkları sonuçlara göre yağ hücrelerindeki lipit döngüsü (yağların yakılma ve depolanma hızı) yaşlandıkça yavaşlıyor ve böylece daha kolay kilo alınıyor.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne bu yıl hücrelerin oksijen seviyesini algılaması ve farklı oksijen seviyelerine uyum sağlaması ile ilgili çalışmaları nedeniyle William G. Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza layık görüldü.

Tıp ve Sağlık

Çürükçül (organik atıkları parçalayan) bir mantar türü olan Candida auris’in insanlarda hastalığa yol açtığı 2009’da belirlendi. Candida auris’in değişen iklim koşulları ile birlikte insanlarda hastalık yapmaya başladığı düşünülüyor.

Tıp ve Sağlık

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen metal kompleks bileşiğinin kolon kanseri tedavisinde kanser ilacı olarak kullanılmasına yönelik hücre kültürü ve deney hayvanları test aşamaları başarıyla geçildi. ABD ve Avrupa Birliği patent ofislerinden patenti alınan bileşiğin kanser hastaları ile gerçekleştirilecek testlerinden sonra ilaç olarak üretimine başlanabilir.

Tıp ve Sağlık

Göz tomografisi yöntemi sayesinde gözdeki mikro ölçekteki doku katmanları yüksek çözünürlükle görüntülenebiliyor. Göz hastalıklarının teşhisinde çok sık kullanılan bu yöntem beyin hastalıklarının tespitinde de kullanılabilir.

Tıp ve Sağlık

Güneş ışığının insanlar üzerinde doğrudan katkıları da vardır. Örneğin güneş ışığı vücudumuzda D vitamini üretimini artırır, uykumuzu düzenler ve ruh hâlimizi iyileştirir. Gelin, bu faydaları daha yakından inceleyelim.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesinden David Mooney önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, embriyolardan esinlenerek yetişkinlerdeki cilt yaralarını iyileştirmek için bir malzeme geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış bebekleri ve çocukları ciddi hastalıklardan korumak için yapılan aşılar ile erken yaşlarda tanışırız.