Skip to content Skip to navigation

Yeni Nesil Bilgisayarlar Manyetik “Girdap”larla mı Çalışacak?

Çağla Burcu Aloğlu
22/10/2014 - 15:27

Modern elektronik depolama aygıtlarında verileri kodlamak için manyetik malzemelerden yararlanılıyor. Sheffield Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma grubu ise manyetik malzemelerin kullanıldığı yeni nesil bilgisayar işlemcileri geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Araştırma grubunun lideri Dr. Tom Hayward, manyetik materyallerin veri depolamak için ideal olduğunu çünkü verileri uzun süre hafızada saklamak için enerji gerekmediğini belirtiyor. Bu nedenle manyetik materyaller kullanılarak üretilecek işlemciler, modern işlemcilere göre çok daha az enerjiyle çalışabilir.

Araştırmacılar, işlemcilerde, temel mantık işlemlerinin gerçekleştirildiği birimlerde manyetik malzemeler kullanılabilmesinin de mümkün olduğunu bilgisayar benzetimleriyle gösterdi.

Dr. Hayward, kalınlığı saç telinin 200’de biri kadar olan manyetik tellerde, girdap benzeri manyetik yapılar oluştuğunu belirtiyor. Girdabın farklı dönme yönlerini (saat yönü ve saat yönünün tersi), farklı bit değerlerini (0 ve 1) kodlamak için kullanarak bilgisayarların işlem yapması mümkün olabilir. Manyetik girdapların tellerde akması ve bu sırada tellerdeki özel yapılarla etkileşmesiyle mantık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Araştırmacılar, kuramsal hesaplar yoluyla üretilmelerinin mümkün olduğunu öne sürdükleri bu işlemcilerin önce ilk prototiplerini üretmeyi daha sonra bu işlemcileri mümkün olduğu kadar küçük ve hızlı hale getirmeyi planlıyor.

 

 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?