Skip to content Skip to navigation

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri “2015 Formula Student” Yarışı İçin Hazırlanıyor

Bilim Genç
20/02/2015 - 09:29

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulan YTU Racing takımı uluslararası Formula Student yarışında Türkiye’yi temsil ediyor.

Formula Student dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin katıldığı, mühendislik alanında düzenlenen en prestijli ve en çekişmeli yarış. Takımlar bu yarışa bir yıl boyunca tasarladıkları ve testlerini yaptıkları tek kişilik formula araçlarıyla katılıyor. Araçlar yarış günü jüri önünde sergilenip çeşitli performans testlerine tabi tutuluyor. Ayrıca takımlardan bir firma gibi çalışarak yönetim yapılarını, organizasyonlarını, araçlarının maliyet analizlerini, pazar analizlerini ve satış tahminlerini içeren bir sunum yapmaları da isteniyor. Yarış, öğrencilere hem üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı veriyor hem takım çalışması, yönetim ve organizasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor hem de girişimcilik ve ticaret alanlarında tecrübe kazanmalarına fırsat sağlıyor.

YTU Racing takımında 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyen yer alıyor. 2012 yılında Formula Student’ın maliyet analizi bölümünde 6. olan takım o yıl sundukları projeyi daha sonraki yıllarda hayata geçirmeyi başardı. 2014 yılında İngiltere’de düzenlenen yarışa YTR01 isimli araçla katılan YTU Racing takımı, geçen yıl kazandıkları tecrübe sayesinde 2015’teki yarışa iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Formula Student yarışının Temmuz ve Eylül aylarında İngiltere ve Rusya’da düzenlenecek ayaklarına katılacak ekip sponsorların desteğiyle birlikte iyi dereceler elde etmeyi hedefliyor.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.