Skip to content Skip to navigation

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri “2015 Formula Student” Yarışı İçin Hazırlanıyor

Bilim Genç
20/02/2015 - 09:29

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulan YTU Racing takımı uluslararası Formula Student yarışında Türkiye’yi temsil ediyor.

Formula Student dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin katıldığı, mühendislik alanında düzenlenen en prestijli ve en çekişmeli yarış. Takımlar bu yarışa bir yıl boyunca tasarladıkları ve testlerini yaptıkları tek kişilik formula araçlarıyla katılıyor. Araçlar yarış günü jüri önünde sergilenip çeşitli performans testlerine tabi tutuluyor. Ayrıca takımlardan bir firma gibi çalışarak yönetim yapılarını, organizasyonlarını, araçlarının maliyet analizlerini, pazar analizlerini ve satış tahminlerini içeren bir sunum yapmaları da isteniyor. Yarış, öğrencilere hem üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı veriyor hem takım çalışması, yönetim ve organizasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor hem de girişimcilik ve ticaret alanlarında tecrübe kazanmalarına fırsat sağlıyor.

YTU Racing takımında 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyen yer alıyor. 2012 yılında Formula Student’ın maliyet analizi bölümünde 6. olan takım o yıl sundukları projeyi daha sonraki yıllarda hayata geçirmeyi başardı. 2014 yılında İngiltere’de düzenlenen yarışa YTR01 isimli araçla katılan YTU Racing takımı, geçen yıl kazandıkları tecrübe sayesinde 2015’teki yarışa iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Formula Student yarışının Temmuz ve Eylül aylarında İngiltere ve Rusya’da düzenlenecek ayaklarına katılacak ekip sponsorların desteğiyle birlikte iyi dereceler elde etmeyi hedefliyor.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.