Skip to content Skip to navigation

Zika Salgını

Dr. Mahir E. Ocak
02/02/2016 - 15:34

Zika virüsü ilk kez 1947 yılında tanılanmıştı. Fakat Afrika ve Güneydoğu Asya’da var olduğu bilinmesine rağmen, zararsız olarak görüldüğü için, on yıl öncesine kadar bilimsel çalışmalara pek konu olmamıştı. Ancak 2007 yılında Yap Adası’nda görülen salgından sonra Zika virüsü yayılmaya devam etti ve şu an Brezilya’da da büyük bir salgın var. Yakın zamanlarda Zika salgını olan bölgelerden hem ABD’ye hem de Avrupa’ya seyahat eden insanlarda da virüse rastlandı. Bu durum gelecekte salgının daha geniş alanlara yayılabileceğine işaret ediyor.

Zika virüsünün yaygın olduğu bölgelerde yeni doğan bebeklerde yüksek oranda mikrosefali (beynin tam olarak gelişmemesi sonucunda kafanın normalden daha küçük olması) vakalarına rastlanıyor ve bu durumun annelerin gebelikleri sırasında Zika virüsünü taşımasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Zika virüsünü taşıdığı ve insanlara bulaştırdığı düşünülen çeşitli sivrisinek türleri var. Ancak bu sivrisinekler ömürleri boyunca birkaç yüz metreden fazla hareket etmiyor. Bu yüzden salgının yayılmasının ana nedeninin sivrisineklerden daha çok virüsü taşıyan ve seyahat eden insanlar olduğu belirtiliyor.

Şu an için Zika virüsüne karşı önlem olarak kullanılabilecek bir aşı bulunmuyor. Üstelik her ne kadar bilimsel çalışmalar devam etse de bir aşı geliştirilmesi yıllar sürecek. Bu yüzden şimdilik Zika salgınına karşı alınabilecek en iyi önlemler sivrisineklerin çoğalmasını ve yayılmasını engellemeye çalışmak, sivrisineklerden kaçınmak ve az seyahat etmek olarak özetlenebilir.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.

Tıp ve Sağlık

Hiç hata yapmamayı mı yoksa çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra başarılı olmayı mı tercih edersiniz? Hata yapmak zaman zaman insanlar tarafından bir eksiklik olarak görülse de araştırmalar hata yapmanın öğrenmeyi olumlu etkilediğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Mutluluğumuzun nelere bağlı olduğu konusu tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. 80 yıl süren araştırma mutluluğu belirleyen en önemli faktörün çevremizdeki insanlarla iyi ve olumlu ilişkiler kurmak olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Geçtiğimiz on yılda elde edilen bulgular, kızamık aşısının sadece kızamık hastalığına karşı değil uzun vadede diğer hastalıklara karşı da koruma sağladığını göstermişti. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda Science’ta yayımladıkları sonuçlar, bağışıklık sistemindeki hafıza kaybı hipotezinin doğru olduğuna işaret ediyor.

Tıp ve Sağlık

Çok yorgun olduğunuzu ve başınızı yastığa koyduğunuzu hayal edin. Tam uykuya dalacaksınız ama o da ne? Gök gürültüsünü andıran bir sesle yerinizden fırlıyorsunuz. Bu, yan odada uyuyan kardeşinizin horlama sesi. Horlamanın sadece horlayan kişinin yakınındaki kişileri olumsuz etkileyen bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak horlamadan en çok etkilenen horlayan kişinin kendisidir.

Tıp ve Sağlık

Eylemlerimizi yönlendiren iki faktör var: yapmamız gerekenler ve yapmayı istediklerimiz. Yemek yemek, uyumak gibi yapmak zorunda olduğumuz eylemler dışındakileri kendimiz yapmayı tercih ettiğimiz için gerçekleştiriyoruz. Peki, beynimiz buna nasıl karar veriyor?