Skip to content Skip to navigation

Zıplayan Robot Salto

Ayşenur Okatan
19/06/2019 - 17:02

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Salto, gececil yani geceleri aktif olarak dolaşan bir memeli olan galagonun zıplama özelliğinden yararlanılarak tasarlanmış. Dikey zıplamada en çevik hayvan olarak bilinen galago zıplamadan önce çömelir. Bu hareketiyle kaslarında depolanan enerjiyle aynı miktarda enerji tendonlarında (kasları kemiklere bağlayan doku) da depolanır. Yani galago kas enerjisinin yanı sıra tendonlarında biriken enerjiyi de zıplamak için kullanır. Zıplama sırasındaysa kas ve tendonlarda depolanan potansiyel enerji kinetik enerjiye çevrilir ve sadece kas enerjisinin sağlayacağı enerjiden çok daha yüksek bir enerjiyle yukarıya zıplar.

Galago 4 saniyeden daha kısa bir sürede 8,5 metre yukarıya zıplayabilir.

Salto da aynı galagonunki gibi enerjiyi depolamasını ve enerjiyi dönüştürerek daha yükseğe zıplamasını sağlayan bir sisteme sahip. Galagolar gibi çömelip yukarı zıplamasını sağlayan bu sistemde tek bir bacak, motor, yay, dişli, kuyruk ve iki itici bulunur.

Salto’nun ana mekanizmasında motor, yay ve dişli bulunur. Kuyruğu ise havada manevra yapabilmesini sağlar.

Salto’nun ilk versiyonunda, robotun hareketleri gelişmiş kameralarla takip ediliyor ve elde edilen veriler bilgisayara aktarılıyordu. Veriler robotun bir sonraki zıplamasının hangi açıyla olması gerektiğini hesaplayıp robota komut veriyordu. Yani Salto’nun sürekli hareket edebilmesi için bilgisayar hesaplamasına ihtiyacı vardı. Fakat sisteme eklenen yeni teknolojiyle birlikte robot zıplamak için hangi tarafa yöneleceğini ve bacağını hangi açıyla bükeceğini kendisi tespit edilebiliyor. Bu sayede robotun uzaktan kumanda ile kontrol edilip daha geniş çevreden veri toplayabilmesi sağlanıyor.

Görsel Stephen McNally - 26 cm’lik boyuyla Salto 1 metre kadar yukarıya zıplayabiliyor.

Küçük boyu ve duvarların üzerinden atlayabilme özellikleriyle Salto’nun gelecekte deprem ve yangın gibi olaylar sonucu oluşan enkazlarda arama ve kurtarma görevlerinde yer alması bekleniyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.