Uzay
Bilim Genç
27/06/2022 - 18:30

2022 Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başvuruları Başladı

2022 Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 1 Temmuz.

2022 Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 1 Temmuz. Tüm astronomi meraklılarına açık olan etkinlik, 22-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında Erzurum Konaklı Ejder3200 Kayak Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinliğe katılacak kişiler başvurular tamamlandıktan sonra kura ile belirlenecek.

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinliklere, yanlarında getirdikleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar gibi gözlem ekipmanları ile katılabilecek.

Katılımcılar otogar ve havalimanından etkinlik alanına servislerle götürülecek. Diğer yandan katılımcılar etkinlik alanına kendi araçları ile de gelebilecek. Etkinlik alanında katılımcılara ücretsiz kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sağlanacak. Etkinlik alanında ise kendi imkânları ile (çadır, karavan, uyku tulumu, mat vb.) iki gece konaklayacaklar.

Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği’yle ilgili başvuru ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2022 Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının destek ve katkılarıyla düzenlenecek.

2022 yılında Erzurum’un yanı sıra Van’da 3-5 Temmuz tarihleri arasında, Antalya’da ise 18-21 Ağustos tarihleri arasında gökyüzü gözlem etkinliği düzenlenecek. Diyarbakır-Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği ise 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Uzay

2022 Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 5 Ağustos. 

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Dünya’nın düz olmadığına dair kanıtları açıklıyor.